You are currently viewing Co jedzą myszoskoczki? Odpowiedni pokarm dla nich
fot. Pixabay

Myszoskoczki to wyjątkowo urocze zwierzęta należące do rodziny myszowatych. Ich nazwa nawiązuje do dosyć zabawnego sposobu poruszania się, który poniekąd przypomina niewielkie skoki. Występują na wolności, gustując przede wszystkim w nieco pustynnych terenach, aczkolwiek są także wyjątkowo mocno cenionymi zwierzętami domowymi. Czym się odżywiają?

Podstawowa dieta myszoskoczka żyjącego na wolności

Dieta żywieniowa myszoskoczka żyjącego na wolności różni się nieco od tego, który żyje w warunkach domowych. Dzikie myszoskoczki najchętniej będą sięgały po zielone liście rozmaitych roślin. Nie pogardzi soczystą trawą oraz znalezionymi nasionami. Będzie również chętnie sięgał po świeże owoce. Zbyt duże ilości jedzenia nie stanowią dla tych wyjątkowych zwierząt najmniejszego problemu, ponieważ bardzo chętnie będą magazynować przekąski w niewielkich norach. To dla nich sprawdzony sposób na dostęp do jedzenia w mniej sprzyjających okresach.

Żywienie myszoskoczka domowego

Dieta myszoskoczka powinna być urozmaicona, aczkolwiek należy pamiętać, że jest to zwierzę najchętniej sięgające po różnego rodzaju ziarna. Są one podstawą jego diety i źródłem wielu cennych minerałów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i nienagannego zdrowia. Osoby posiadające lub przymierzające się do posiadania myszoskoczka powinny wiedzieć, że w ich dziennym jadłospisie powinny znaleźć się różne mieszanki ziaren. Doskonałym pomysłem będą ziarna pszenicy, owsa i żyta. Regularnie można podawać im także niewielkie ilości siana oraz świeżej trawy, którą szczególnie cenią. Urozmaiceniem diety mogą być podawane od czasu do czasu świeże zioła.

Czy myszoskoczki jedzą owoce?

Owoce są dla myszoskoczków bardzo miłą i zdrową odmianą. Uzupełnienie diety w takiej formie jest jak najbardziej wskazane, choć same owoce nie mogą być głównym elementem posiłków. Należy je podawać od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach ze względu na dużą zawartość cukru. Dobrym wyborem będą kawałeczki świeżego jabłka oraz gruszki. Myszoskoczki równie chętnie sięgną po borówki, truskawki oraz maliny. Nie pogardzą również kawałkiem świeżego banana. Przed podaniem owoców należy je bardzo dobrze umyć, by mieć pewność, że nie podajemy pupilowi przysmaków z chemicznymi dodatkami.

Warzywa w diecie myszoskoczka

Warzywa to doskonały sposób na dostarczenie myszoskoczkowi niezbędnych witamin i wielu cennych minerałów. Warto zatem uwzględnić je w podstawowej diecie jako dodatek podawany w umiarkowanych ilościach. Myszoskoczki bardzo chętnie sięgają po surową marchew. Najlepszym sposobem będzie serwowanie je w nieco mniejszych kawałkach, by zwierzę mogło swobodnie uchwycić pożywienie. Warto również od czasu do czasu podawać liście świeżej sałaty, ogórka zielonego czy kawałki cukinii.

Czy można karmić myszoskoczka gotową karmą?

W wielu sklepach zoologicznych bez większych problemów znajdziemy gotowe mieszanki ziaren przeznaczonych właśnie dla myszoskoczków. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie karmy dla gryzoni będą dobrym wyborem w przypadku tych zwierząt. W wielu karmach dla świnek morskich czy chomików znajduje się cukier, który w przypadku myszoskoczków nie jest wskazany. Decydując się na gotową karmę, warto wobec tego sięgać wyłącznie po te, które zostały skomponowane z myślą o myszoskoczkach. Należy również sięgać po sprawdzonych i cieszących się uzasadnioną renomą producentów.

Czy można karmić myszoskoczka mięsem?

Myszoskoczki należą do grupy zwierząt roślinożernych i to pokarm roślinny stanowi dla nich źródło wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów. Zdarza się, że myszoskoczki żyjące na wolności sięgają po larwy rozmaitych owadów. Jest to jednak uzupełnienie diety wynikające raczej z braku innych możliwości. Udomowione myszoskoczki nie potrzebują mięsnych rarytasów w swojej codziennej diecie. Mięso w jakiejkolwiek formie nie jest wskazane nawet w najmniejszych ilościach ze względu na układ trawienny, który może sobie nie poradzić z taką treścią.

Czym nie karmić myszoskoczka?

Utarło się przekonanie, że myszoskoczki są zwierzętami niewybrednymi i z chęcią sięgającymi po różnego rodzaju przekąski. Nie oznacza to jednak, że różnego rodzaju przekąski przysłużą się ich zdrowiu. Choć zwierzęta te są ciekawskie i z chęcią sięgają po nowości żywieniowe, należy pamiętać, że poszczególne produkty mogą być dla nich szkodliwe. Ze względu na toksyczne substancje w postaci związków siarkowych nie należy podawać im cebuli, czosnku oraz zielonych części pomidora.

Zdecydowanie należy też unikać owoców pestkowych, bo właśnie w pestkach znajduje się kwas pruski, który może zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia. Pod żadnym pozorem nie należy częstować pupila żadnymi przekąskami słonymi.

Duża zawartość soli jest dla tych zwierząt po prostu szkodliwa, choć z pewnością nie odmówią takich rarytasów. Nie można podawać myszoskoczkom słodyczy oraz innych przetworzonych produktów, które powstały z myślą o człowieku. W diecie myszoskoczków nie mogą pojawiać się również owoce cytrusowe. Warto pamiętać, że w zasięgu tych zwierząt nie powinny znajdować się też niektóre rośliny, np. jemioła czy bukszpan.