You are currently viewing Co lubią jeść żuki: rośliny czy mięso?

Żuki należą do tej grupy owadów, która raczej nie wzbudza paniki, lęku czy obrzydzenia. Sporo osób nawet za nimi przepada. Warto byłoby więc nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, czym właściwie żywią się żuki. Oto co jedzą żuki.

Rośliny czy mięso?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy żuki sięgają po mięso, czy też raczej o wiele chętniej spożywają produkty pochodzenia roślinnego. Otóż okazuje się, że owady te należą do wszystkożernych. Dzięki temu, nie grozi im głód. Mogą bowiem spożywać niemal wszystko to, co znajdą w swoim środowisku naturalnym. W menu żuka znajdują się zatem zarówno pokarmy pochodzenia roślinnego, jak i mięso.

Po jakie produkty roślinne sięga żuk?

Jak zaznaczono wyżej, wszystkożerne żuki nie wzgardzą w żadnym razie pokarmami pochodzenia roślinnego. Chętnie będą zatem spożywać rozmaite gatunki i fragmenty roślin. Mowa tu choćby o kwiatach, liściach, ale i o owocach czy warzywach. Co ważne, żuki mogą zjeść nie tylko zdrowe, ale i chore rośliny. Nie powinien nas zatem zdziwić widok żuka żerującego na gnijącej gruszce czy też na innym owocu. Co ciekawe, niektóre gatunki tych owadów mają ściśle określone preferencje żywieniowe. I tak, na przykład żuki dyniowe upodobały sobie nade wszystko liście dyni. Na szczęście, rzadko kiedy żerują na samych dyniach. Wydaje się zatem, że nie trzeba za wszelką cenę ich zwalczać.

Miód – prawdziwy przysmak żuka

Jak się okazuje, żuki wyjątkowo chętnie sięgają po…miód. Nie dotyczy to jednak wszystkich żuków, a jedynie niektórych ich gatunków. Miód wydaje się naprawdę smakować tym owadom. Co ciekawe, mogą one w pewien sposób uczestniczyć w jego produkcji. Niektóre gatunki żuków pożywiają się bowiem nektarem pozyskiwanym z kwiatów, a potem przenoszą go do pszczelego ula.

Jakie produkty mięsne wybierze żuk?

Wiele gatunków żuków, choć rzecz jasna nie wszystkie są drapieżnikami. Oznacza to, że wykazują instynkt łowczy i są zdolne do polowań. Ofiarą żuków będą padać przede wszystkim takie gatunki owadów jak chrząszcze, muchy czy pająki. Dzięki swoim upodobaniom żywieniowym, żuki można uznać za naprawdę przydatne. Okazuje sie bowiem, że są one w stanie zwalczyć wiele szkodliwych owadów. Nie oznacza to jednak, że w ich łańcuchu pokarmowym nie znajdują się te pożyteczne. Mowa tu chociażby o pająkach.

Bogata dieta żuków leśnych

Bardzo intrygująco przedstawia się dieta żuków leśnych. Nie ma się temu co dziwić, bo żuk zamieszkujący lasy ma do wyboru naprawdę wiele rodzajów pożywienia. Bardzo chętnie sięgnie on po zbutwiałe fragmenty różnego rodzaju roślin. Mowa tu chociażby o starych owocnikach grzybów. Nie oznacza to jednak, że żuk wzgardzi jędrnym i młodym borowikiem. W przeciwnym razie żaden grzybiarz nie znajdywałby okazów z nadgryzionymi kapeluszami czy trzonkami. Co ciekawe, wiele leśnych żuków żywi się też odchodami. Mowa tu jednak o odchodach zwierząt, które żywią się głównie roślinami. Niektóre gatunki żuków zamieszkujących lasy mogą też żerować na padlinie. Wydaje się jednak, że takie zachowania żuków należą do stosunkowo rzadkich.

Czym żywią się larwy żuków?

Warto wiedzieć nie tylko to, czym żywią się dorosłe okazy żuków, ale i to, co zjadają ich larwy. Otóż okazuje się, że larwy żuków pożywiają się przede wszystkim martwą materią organiczną pochodzenia roślinnego. Znajduje się ona w podziemnych korytarzach, które tworzone są przez dorosłe osobniki żuków. W tunelach tych znajduje się ściółka oraz wspomniana organiczna materia.

Rola węchu w znajdywaniu pożywienia

Co ciekawe, ogromną rolę w znajdywaniu pożywienia przez żuki odbywa ich węch. Mowa tu przede wszystkim o żukach leśnych oraz o tak zwanych żukach wiosennych. Posiadają one silnie wyczulony węch, który w znaczącym stopniu ułatwia im zdobywanie pożywienia. Z tego też względu, żuki nierzadko bywają nieproszonymi gośćmi na piknikach organizowanych na łonie natury. Przyciąga ich różnego rodzaju pożywienie. Może to być na przykład butelka z jakimś słodkim sokiem owocowym bądź herbata posłodzona miodem. Niestety, żuki lgną też do pozostawionych w lasach i na łąkach śmieci. Warto unikać porzucania na łonie natury odpadów, zwłaszcza butelek. Mogą one bowiem stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt.

Czy człowiek może dokarmiać żuki?

Dobrze rozwijająca się populacja żuka jest korzystnym zjawiskiem w ekosystemie. Nic zatem dziwnego w tym, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się domki dla owadów i łąki kwietne. Jeśli chcemy wspomóc żuki, jak najbardziej możemy je dokarmiać. Wystarczy zadbać o to, aby w naszym ogrodzie znajdowały się odpowiednie rośliny. Mowa tu przede wszystkim o pewnych gatunkach kwiatów, za którymi żuki szczególnie przepadają. Będą to przede wszystkim te, które są bardzo bogate w nektar.