You are currently viewing Co jedzą świnki morskie: czego jeść nie mogą
Foto - Pixabay

Świnka morska to jeden z najpowszechniej wybieranych zwierzaków domowych w Polsce. Należy do rodziny kawiowatych i najlepiej czuje się w towarzystwie innych świnek. Jest niebywale energiczna, wrażliwa i jednocześnie bardzo inteligentna. Czym się żywi?

Podstawowa dieta żywieniowa świnki morskiej

Świnki morskie to zwierzęta o bardzo dużym apetycie. Te urocze łasuchy muszą mieć stały dostęp do świeżego siana, gdyż dostarcza ono niezbędnego błonnika i jednocześnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Stanowi ono podstawę żywieniową, bez której świnki nie będą w stanie normalnie funkcjonować i zdrowo się rozwijać. Sianko dla świnki morskiej powinno odznaczać się zielonkawym kolorem. Mamy wówczas pewność, że jest świeże i nie zaszkodzi naszemu pupilowi.

Jest niezbędne nie tylko ze względu na wartości odżywcze, ale również ze względu na fakt, iż dzięki niemu gryzonie te są w stanie ścierać bezustannie rosnące zęby. Należy również pamiętać, że świnki morskie nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do różnego rodzaju ziaren.

Ziarna mogą być podawane od czasu do czasu, aczkolwiek w dużych ilościach mogą śwince zaszkodzić. Wato mieć ten aspekt na uwadze, dobierając gotową karmę dla tych wyjątkowych gryzoni. Wiele producentów oferuje tanie odpowiedniki z dużą zawartością ziaren. Takich karm nie należy podawać świnkom. Znacznie lepszym wyborem będą karmy ze śladową ilością ziaren.

Jakie warzywa dla świnki morskiej?

Świnki morskie uwielbiają świeże warzywa. Stanowią one dla nich bardzo cenne źródło ważnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Bardzo chętnie sięgają po świeżą marchew oraz pietruszkę. Nie pogardzą również kalarepą, selerem naciowym, papryką czy ogórkiem. Podawany od czasu do czasu świeży burak korzystnie wpłynie na pracę nerek oraz wątroby. Należy jednak pamiętać, by serwowane warzywa były świeże i nie zalegały zbyt długo w klatce. Niezjedzone odpady należy na bieżąco usuwać, by świnki nie sięgały po zepsutą żywność.

Owoce w diecie świnki morskiej

Owoce w przypadku świnki morskiej nie są tak istotne jak świeże warzywa. Nie oznacza to jednak, że nie należy od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach ich podawać. Doskonałym wyborem będzie świeże jabłko, choć przed podaniem należy usunąć gniazda nasienne z pestkami. Świnki morskie bardzo chętnie sięgną także po truskawki, maliny i poziomki. Ciekawym uzupełnieniem diety może być także kiwi. Latem, gdy wysokie temperatury dają się we znaki, można świnkę morską poczęstować kawałkiem soczystego arbuza.  Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że owoce powinny być podawane w niewielkich ilościach i niezbyt często.

Czy świnkom morskim można podawać mięso?

Świnki morskie to gryzonie, które sięgają przede wszystkim po siano oraz inne produkty roślinne. Ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do spożywania pokarmu innego rodzaju. Wobec tego podawanie mięso w jakiejkolwiek formie jest absolutnie niewskazane. Nie bez powodu świnki morskie bardzo często są nazywane wegetariankami.

Czego świnki morskie nie mogą jeść?

Lista produktów, do których świnki morskie nie powinny mieć dostępu jest dosyć długa. Po pierwsze, nie mogą być karmione mięsem w żadnej postaci. W ich diecie nie ma również miejsca na przetwory mleczne. Nabiał w jakiejkolwiek postaci może bardzo zaszkodzić świnkom, dlatego należy się go wystrzegać za wszelką cenę. Nie wolno świnkom podawać żadnego pieczywa. Przyspiesza ono nieprawidłową fermentację i jednocześnie pełne jest sztucznych elementów, które niekorzystnie wpłyną na zdrowie zwierzęcia.

Należy również unikać wszelkich słonych i słodkich przekąsek. Tego rodzaju rarytasy są całkowicie zakazane. Na liście zakazanych produktów znajduje się również szereg warzyw i owoców, które ze względu na swój skład nie powinny znajdować się w diecie świnek. Z całą pewnością należy unikać surowych ziemniaków. Szkodliwe są także banany, rabarbar i winogrona. W trosce o zdrowie zwierzęcia należy również całkowicie wyeliminować cebulę, czosnek, por oraz fasolę.

O czym należy pamiętać?

Pełnowartościowa i zbilansowana dieta to absolutna podstawa i pewność, że świnka morska każdego dnia będzie otrzymywała szereg niezbędnych składników odżywczych. Właściciele powinni jednak mieć na względzie fakt, że świnki morskie to zwierzęta nieznające umiaru. Są w stanie zjadać bez problemu każdą ilość podawanego jedzenia, co finalnie może zakończyć się problemami zdrowotnymi, w tym solidną nadwagą i otyłością.

W klatce zawsze powinno znajdować się świeże siano, aczkolwiek pozostałe elementy diety należy serwować zgodnie z zaleceniami. Panuje powszechne przekonanie, że powinny być karmione dwa razy dziennie. Porcja nie powinna z kolei przekraczać 25g. Częstowanie świnki morskiej dużą ilością zróżnicowanych przysmaków pomiędzy głównymi posiłkami nie jest dobrym pomysłem. Należy również pamiętać, że zbyt dużo zieleniny może doprowadzić do bolesnych rozwolnień.