You are currently viewing Co jedzą zaskrońce? O czym należy pamiętać?
fot. Wolfgang Hasselmann | Unsplash

Zaskrońce to węże występujące właściwie na terenie całej Europy. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym białym lub żółtym plamom, które są umieszczone właśnie za skroniami. Te wyjątkowe węże nie są niebezpieczne dla człowieka. Bardzo często w obliczu zagrożenia i braku możliwości sensownej ucieczki, udają martwe. Czym się odżywiają?

Podstawowa dieta żywieniowa zaskrońców

Jak większość węży, zaskrońce zaliczają się do zwierząt drapieżnych. W związku z powyższym w ich diecie znajdują się przede wszystkim inne stworzenia, które gabarytowo są dla nich dostępne. Zaskrońce bardzo chętnie sięgają po żaby. Z racji tego, że są doskonałymi pływakami, ich ofiarami często są także niewielkie ryby oraz pływające w wodzie kijanki. Z chęcią posilą się także gryzoniami, np. myszami. Warto jednak dodać, że zaskrońce z całą pewnością będą omijać padlinę.

Interesuje je tylko pożywienie, które się porusza. Co więcej, same również przed skonsumowaniem posiłku nie uśmiercają ofiary. Nie posiadają zębów, a zatem nie są w stanie uśmiercić ofiary, dlatego połykają ją w całości.

Okres trawienia może trwać nawet do kilku tygodni. W tym czasie zaskroniec nie potrzebuje innych posiłków. Mniejsze istoty są dla zaskrońca doskonałym źródłem niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania białka oraz tłuszczu. Warto dodać, że z braku laku zaskroniec będzie posilał się mniejszymi owadami. Tego rodzaju przekąski są dla niego czasem sposobem na przetrwanie, gdy nie udaje się upolować większego posiłku.

Czy zaskrońce lubią owoce i warzywa?

zaskroniec
fot. Richard Stovall | Unsplash

Zaskrońce są drapieżnikami. Wszelkie przekąski w postaci warzyw i owoców w ogóle nie stanowią dla nich atrakcji. Co więcej, są całkowicie zbędne w diecie zaskrońca i nie cieszą się jego zainteresowaniem. Choć wydaje się to niemal niemożliwe, zwierzęta drapieżne pobierają wszystkie niezbędne wartości odżywcze ze swoich ofiar. Jakiekolwiek suplementy diety w postaci soczystych owoców czy warzyw nie są im potrzebne do tego, by cieszyć się końskim zdrowiem.

Czym karmić zaskrońca?

Choć zaskrońce cieszą się w Polsce ogromną popularnością, to jeszcze do niedawna cieszyły się nią przede wszystkim na wolności. W obecnych czasach coraz więcej pasjonatów decyduje się na hodowlę, co jednak wiąże się z załatwieniem konkretnych formalności.

W takich sytuacjach warto jednak wiedzieć, że dieta zaskrońca powinna być starannie opracowana, bo tylko w ten sposób zapewnimy pupilowi dobre samopoczucie i dobre zdrowie. W podstawowej diecie hodowlanego zaskrońca powinny się znajdować rozmaite owady, które będą dla niego źródłem białka i minerałów. Zdecydowanie warto serwować mu chrząszcze, skoczogonki, muchy oraz mączniki. Samymi owadami zaskroniec nie będzie jednak w stanie się najeść, dlatego należy uwzględnić w jego diecie znacznie solidniejsze posiłki. Standardowym rozwiązaniem są niezbyt duże myszy oraz ich oseski. Dobrym pomysłem będą także szczury.

Od czasu do czasu można podawać zaskrońcom także niewielkie ptaki czy jaszczurki. Należy pamiętać, że urozmaicona dieta dostarcza im znacznie obszerniejszy wachlarz wszystkich niezbędnych wartości, a to podstawa dobrego zdrowia.

O czym należy pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że posiadanie i opiekowanie się zaskrońcem to stosunkowo nieskomplikowane przedsięwzięcie. Miłośnicy i właściciele doskonale zdają sobie jednak sprawę, że każdy zaskroniec może mieć zupełnie odmienne preferencje żywieniowe.

Bardzo ważnym jest wobec tego obserwowanie zachowania i reakcji na serwowane jedzenie. Niektóre osobniki z przyjemnością sięgają po niewielkie gryzonie, inne z kolei o wiele bardziej cenią sobie płazy. Ustalenie indywidualnych preferencji własnego pupila jest niezwykle ważne i pozwoli uniknąć stresujących sytuacji.

Od czasu do czasu można podawać zaskrońcom kawałki ryb, wołowiny lub kurczaka. I w tym jednak przypadku należy sprawdzić, czy zwierzę w ogóle będzie zainteresowane takim posiłkiem. Należy również pamiętać, że zaskrońce potrzebują stałego dostępu do świeżej wody.

Czym nie wolno karmić zaskrońców?

Zaskrońce do drapieżniki, które najchętniej posilają się mniejszymi istotami. Ich dieta powinna być jednak stosunkowo urozmaicona, bo tylko w ten sposób będzie można zapewnić im regularne dostawy wszystkich elementów odżwyczych, od których uzależniony jest stan ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Należy jednak pamiętać, że zwierzę powinno być karmione regularnie i zgodnie z zaleceniami weterynarza lub eksperta w tej dziedzinie. Zbyt duże lub zbyt częste ilości jedzenia zawierającego tłuszcze, mogą w konsekwencji doprowadzić do poważnej otyłości. Z całą pewnością nie powinno się zaskrońcom podawać żywych istot, które pod względem gabarytów są nieco obszerniejsze niż sam wąż. Takie przekąski mogą być dla węża bardzo niebezpieczne, ponieważ mogę w obronie własnej skrzywdzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać zaskrońcom gotowanego mięsa. Należy także pamiętać, by terrarium było regularnie czyszczone z wszelkich pozostałości po posiłkach. Tylko w ten sposób unikniemy namnażania się niebezpiecznych bakterii.