You are currently viewing Króliki hodowlane – żywienie, dieta, co jedzą
fot. Pixabay

Króliki hodowane są w naszym kraju przede wszystkim ze względu na mięso oraz wartościowe futro. Zdecydowanie do rzadkości należą hodowle skupiające się na hobbystycznych kwestiach, choć powstaje coraz więcej miejsc skierowanych do rodzin z dziećmi, które umożliwiają podziwianie tych wyjątkowych zwierząt w środowisku zbliżonym do naturalnego. Czym należy karmić takie króliki?

Podstawowa dieta żywieniowa królików hodowlanych

Trzeba przyznać, że dieta królików hodowlanych jest dosyć urozmaicona. Znajdują się w niej jednak stałe elementy, których nie może zabraknąć w trosce o dobrą formę zwierzęcia i jego zdrowie. Przede wszystkim należy pamiętać, że króliki należą do grupy zwierząt roślinożernych, a zatem ich dieta powinna zawierać odpowiednie ilości błonnika, minerałów oraz niezbędnych witamin. Nie ma co do tego wątpliwości, że króliki powinny mieć stały dostęp do siana, które wspiera pracę całego układu trawiennego, a przy okazji jest doskonałym źródłem błonnika. Jednocześnie warto zadbać o to, by króliki miały stosunkowo regularne dostawy świeżej trawy.

Owoce i warzywa w diecie królików hodowlanych

Króliki hodowlane - co jedzą i ich żywienie 654
fot. Unsplash

Świeże warzywa i owoce stanowią dla królików fantastyczne uzupełnienie diety, a także źródło bardzo wielu cennych witamin, które wpływają na prawidłowy przebieg istotnych procesów zachodzących w organizmie. Powinny być wobec tego podawane regularnie, choć w umiarkowanych porcjach. Doskonałym wyborem będzie świeża marchew oraz seler naciowy. Króliki z chęcią sięgną także po świeżą sałatę, rukolę, buraki oraz ziemniaki.

Można im od czasu do czasu podawać kapustę włoską, kalafior, rzodkiewkę oraz koper. Przed podaniem należy bardzo dokładnie umyć warzywa, by mieć pewność, że wraz z porcją witamin i minerałów nie podajemy szkodliwych dla zdrowia pestycydów.

W umiarkowanych ilościach warto królikom serwować także kawałki świeżych owoców, po które sięgają z największą przyjemnością. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że owoce odznaczają się dużą zawartością cukru i z tego względu nie powinno się ich podawać w zbyt dużych ilościach i zbyt często. Z całą pewnością dobrym pomysłem będą kawałki świeżego jabłka, gruszki czy truskawki. Króliki równie chętnie sięgną także po borówki, winogrona oraz maliny.

Czy królikom hodowlanym można podawać mięso?

Mięso w jakiejkolwiek formie nie jest dobrym pomysłem w przypadku królików. Przede wszystkim nie stanowi dla nich atrakcyjnej przekąski, ale należy też pamiętać, że są to zwierzęta roślinożerne. Ich układ trawienny nie jest zatem przystosowany do trawienia treści innych niż pokarm roślinny. Podawanie królikom mięsa może wobec tego poważnie zaszkodzić ich zdrowiu i zdecydowanie niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie.

Zbilansowana dieta królików hodowlanych

W trosce o dobre samopoczucie, prawidłowy rozwój i zdrowie trzeba zadbać o to, by królik mógł na co dzień cieszyć się odpowiednio zbilansowaną dietą. Bardzo ważna jest nie tylko jakość produktów, ale i właściwe proporcje. Niespełna 80% diety królika stanowi świeża trawa, która powinna być podawana około trzech razy w ciągu dnia. Przed podaniem trawy należy upewnić się, że mamy do czynienia z produktem czystym.

Warto sięgać po trawę pochodzącą ze sprawdzonych źródeł, bo tylko w ten sposób unikniemy podawania królikom dodatkowych chemicznych składników, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie. Niespełna 20% diety składa się z warzyw, ziół oraz owoców. Doskonałym pomysłem będzie rozdrobnienie przekąsek, co znacząco ułatwi królikom przeżuwanie. I w tym przypadku jakość oraz sprawdzone źródła mają kolosalne znaczenie.

Czy suche karmy dla królików to dobry pomysł?

W wielu sklepach zoologicznych można znaleźć suche karmy przeznaczone dla królików hodowlanych. Tego rodzaju karmy mogą stanowić rewelacyjne uzupełnienie diety i nieocenione źródło wielu wartościowych minerałów. Warto jednak sięgać po renomowanych producentów, którzy stawiają na najwyższą jakość swoich produktów.

Czego nie wolno podawać królikom do jedzenia?

Można śmiało powiedzieć, że króliki zaliczają się do grona łakomczuchów i zwierząt, które chętnie sięgają po nowe przekąski. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty w ogóle nie powinny znajdować się w ich diecie, nawet w okazjonalnej formie. Zdecydowanie należy unikać mieszanek zbożowych, ponieważ odznaczają się one dużą zawartości skrobi. Podawanie mieszanek zbożowych może wobec tego poskutkować dokuczliwymi problemami trawiennymi, a także otyłością.

Zdecydowanie nie należy królikom podawać żadnych słonych przekąsek. Sól dla wielu zwierząt jest szkodliwa i nie inaczej jest w przypadku królików. Ponadto słone przekąski nie mają żadnej wartości, choć z pewnością poczęstowany królik nie odmówi takiego rarytasu. W diecie królików nie powinny znajdować się także produkty z dużą zawartością cukru. Nie należy wobec tego podawać im słodyczy. Ze względu na szkodliwe dla zdrowia królika związki, nie należy mu także podawać cebuli, czosnku oraz grzybów.