Dla wielu właścicieli ogrodów ślimaki ogrodowe to szkodniki, których należy się za wszelką cenę pozbyć. Ich obecność w ogrodzie na ogół wiąże się ze szkodami, często nieodwracalnymi. Te wyjątkowo żarłoczne stworzenia nie bez powodu wybierają takie miejsca na swoje domy. Ogrody stanowią dla nich istną spiżarnię bez dna, której nie sposób się oprzeć. Czym się odżywiają ślimaki ogrodowe?
Podstawowa dieta żywieniowa ślimaków ogrodowych
Ślimaki ogrodowe najchętniej sięgają po liście roślin.
Pokarm roślinny stanowi dla nich podstawę żywieniową, która dostarcza im niemal wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Preferują zarówno rośliny użytkowe, jak i ozdobne.
Ich największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim aksamitki oraz dalie, czego dowodem jest jedno wielkie spustoszenie w sezonie wiosenno-letnim. Bardzo chętnie sięgają także po astry chińskie oraz nasturcje. Nie należy jednak myśleć, że ślimaki nie posiadają swoich preferencji.
Doskonale rozróżniają smaki poszczególnych roślin, dlatego z łatwością można przewidzieć, które znajdują się na ich celowniku. Ślimaki ogrodowe bardzo chętnie żywią się białą lilią. Uwielbiają smak nagietka oraz cynii, aczkolwiek nie pogardzą również funkią.
Plagi ślimaków są dla wielu ogrodników zmorą, która nasila się w okresie ciepłym i wilgotnym.
Warto jednak pamiętać, że ślimaki najczęściej chowają się w wysokich trawach. Podłużne źdźbła stanowią dla nich idealną kryjówkę, a jednym ze sposobów na wypłoszenie ślimaków jest regularne strzyżenie trawy.
Czy ślimaki ogrodowe jedzą warzywa?
Nie ma co do tego wątpliwości, że również warzywniaki w naszych ogrodach są narażone na częste wizyty ślimaków. Pod tym względem gust ślimaków jest mocno zbliżony do preferencji żywieniowych człowieka. Ślimaki wprost uwielbiają kapustę oraz buraki. Nie pogardzą sałatką oraz ziemniakami.
Wspomniane warzywa stanowią dla nich bardzo cenne źródło minerałów i witamin. Są również przysmakiem, obok którego żaden ślimak nie przejdzie obojętnie. Ślimaki ogrodowe skupiają się przede wszystkim na bulwach, aczkolwiek często posilają się także wystającymi ponad ziemię liśćmi. Z pewnością sięgną po kalafiora, jeżeli tylko nadarzy się taka okazja i nie odmówią świeżej kalarepy. Wśród ich ulubionych warzywnych przekąsek znajduje się także rzodkiew zwyczajna.
Można zatem śmiało powiedzieć, że w kwestii warzyw nie są zbyt wybredne. Właściwie zjedzą wszystko, co znajdzie się na ich drodze, co oczywiście wpłynie na kondycję roślin i może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Nie należy żywić nadziei, że ślimaki ogrodowe pominą cebulę oraz czosnek. Choć z pewnością w obu przypadkach mowa o mniej ulubionych przekąskach, to jednak z braku laku, ślimak z pewnością skusi się na taki posiłek.
Czy ślimaki jedzą owoce?
Słodkie przekąski to zaraz po warzywach największy rarytas dla ślimaków. Nie ma co do tego wątpliwości, że wszystkie owoce w ogrodzie stanowią dla ślimaków zachętę i powodują, że będą chciały na stałe zadomowić się w nowym miejscu.
Ślimaki ogrodowe bardzo chętnie sięgają po poziomki, jagody oraz truskawki. To ich ulubione rarytasy, aczkolwiek jeżeli natkną się na inne owoce, to z pewnością również nie będą w stanie sobie odmówić.
Ogrodnicy powinni również mieć świadomość, że ślimaki równie chętnie sięgają po wybrane zioła rosnące w ogrodzie. Ciekawostką jest, że ślimak nie potrafi oprzeć się grejpfrutom. Jest to owoc, który działa na ślimaki jak magnes. Wielu właścicieli ogrodów wykorzystuje te cytrusy jako formę przynęty, dzięki której będzie można pozbyć się ślimaków. Uwielbiają również zapach piwa.
Czy ślimaki ogrodowe jedzą mięso?
Ślimaki ogrodowe skupiają się przede wszystkim na pokarmie roślinnym, a mięso w jakiejkolwiek formie jest po prostu zbędnym elementem, który nie musi znajdować się w ich codziennej diecie. Nie oznacza to jednak, że głodny ślimak nie skusi się na znalezioną w ziemi dżdżownicę lub inne owady. Pod wieloma względami ślimaki nie zaliczają się do grona zwierząt wybrednych. Tak naprawdę liczy się przede wszystkim pełny żołądek i spełnianie dziennego zapotrzebowania na konkretną ilość kalorii. Jeżeli ślimak nie będzie miał dostępu do swoich ulubionych przekąsek w postaci roślin, owoców czy warzyw, to z pewnością nie pogardzi owadami znalezionymi w ziemi.
Czego nie mogą jeść ślimaki ogrodowe?
Istnieje bardzo wiele produktów, które już nawet w niewielkich ilościach mogą ślimakowi zaszkodzić. Wśród nich znajdziemy również rośliny, które są dla ślimaków toksyczne. Jedną z nich jest bez wątpienia rododendron, który jest przez ślimaki ogrodowe omijany niemal szerokim łukiem oraz azalia. Substancje toksyczne dla ślimaków zawierają również niektóre gatunki storczyków. Na szczęście zwierzęta instynktownie omijają rośliny, które stanowią dla nich zagrożenie. W diecie ślimaków nie ma miejsca również na produkty z dużą zawartością soli.