You are currently viewing Co Jedzą Niedźwiedzie

Dieta niedźwiedzi jest zróżnicowana i dostosowana do środowiska, w którym żyją, co sprawia, że pytanie „co jedzą niedźwiedzie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wśród różnych gatunków niedźwiedzi, od niedźwiedzi polarnych po grizzly, dieta różni się znacznie. Niedźwiedzie polarne, żyjące w arktycznych regionach, głównie polegają na tłustym mięsie fok, podczas gdy ich kuzyni, niedźwiedzie grizzly, mają bardziej omnivoryczną dietę, która obejmuje ryby, małe ssaki, owoce, a nawet korzenie.

Mięso w diecie niedźwiedzia

Są to zwierzęta wszystkożerne. Pod względem pokarmu są całkowicie niewybredne, co w praktyce znacząco ułatwia im pozyskiwanie niezbędnych składników odżywczych i energii. Te wyjątkowe drapieżniki są doskonałymi łowcami. Atakują mniejsze ssaki, do których można zaliczyć przede wszystkim jelenie, sarny oraz dziki. Bieszczadzkie niedźwiedzie są w stanie zaatakować nawet żubry. W stałym jadłospisie niedźwiedzi znajdują się również zające, króliki oraz lisy. Nie pogardzą ptakami, a z braku laku sięgną również po ptasie jaja. Polują również na wszelkiej maści gryzonie zamieszkujące lasy, aczkolwiek nie należy zapominać, że doskonale radzą sobie również w wodzie.

Potrafią z zadziwiającą łatwością wychwycić płynące z nurtem ryby. Ich największym uznaniem cieszą się łososie. W przypadku niedźwiedzi polarnych jadłospis urozmaicony jest fokami oraz słoniami morskimi. Zwierzęta chętnie polują także na belugi, lemingi oraz narwale. Warto dodać, że nie odnotowano przypadków ataków na człowieka w celu zdobycia pożywienia. Niedźwiedzie najczęściej atakują ludzi, gdy czują się zagrożone lub obawiają się o swoje potomstwo. Głodny niedźwiedż nie pogardzi również gadami oraz płazami, które stanowią dla niego wyjątkowo dobrą przekąskę. Zauważono, że głodne niedźwiedzie z powodzeniem wyłapują latające w powietrzu owady.

Choć taka przekąska zdaje się nie spełniać zapotrzebowania kalorycznego tych ogromnych zwierząt, to jednak często decydują się na takie łowy, by w jakikolwiek sposób zapełnić żołądki. Niedźwiedzie nie pogardzą padliną. Potrafią skutecznie przepędzić wilki i z łatwością przejąć cenną zdobycz. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to mniej więcej dziesięć tysięcy kalorii. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż niedźwiedzie bardzo długo przygotowują się do snu zimowego, który może trwać od nieco ponad trzech do siedmiu miesięcy. Choć sprawiają wrażenie niezgrabnych, to jednak potrafią bardzo sprawnie i szybko pokonywać długie dystanse.

Rośliny w diecie niedźwiedzia

Utarło się przekonanie, że dieta niedźwiedzi składa się przede wszystkim z mięsa. Właśnie dlatego te olbrzymie zwierzęta wzbudzają jeszcze większy respekt. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ niedźwiedzie regularnie odżywiają się też roślinami, które w pewnych okresach roku stają się podstawą ich diety. Najchętniej sięgają po owoce runa leśnego oraz pędy rozmaitych roślin. Uwielbiają owoce leśne w postaci malin, jeżyn czy borówek.

Nie pogardzą też owsem i zgodnie z przesłankami z popularnych bajek, bardzo chętnie sięgają po słodki miód. Brak pożywienia sprawia, że są w stanie sięgnąć po trawę, grzyby czy nasiona. Nie pogardzą rozmaitymi ziołami. W porach deszczowych bardzo chętnie polują na dżdżownice. Poszukiwania jedzenia trwają często przez wiele godzin w ciągu dnia. Niedźwiedzie ryją również w ziemi nosami w poszukiwaniu korzeni, ślimaków, większych owadów i bulw. Małe niedźwiadki w pierwszym okresie życia żywią się wyłącznie mlekiem matki i właśnie z tego względu tak ważnym jest, aby samica była w stanie zrobić odpowiednie zapasy.

Czy można dokarmiać niedźwiedzie?

Niedźwiedzie żyjące na wolności bardzo chętnie korzystają z rarytasów pozostawianych przez turystów. Sięgają po odpadki i potrafią nawet zapuścić się nawet w tereny zamieszkane, gdy tylko wyczują aromatyczne zapachy. Bardzo ważnym jest jednak, aby pamiętać, że niedźwiedzie nie powinny być w żaden sposób dokarmiane przez ludzi. Jakiekolwiek próby dokarmiania doprowadzają do sytuacji, w której niedźwiedzie zaczynają za bardzo polegać na wsparciu z zewnątrz.

Kolejnym problemem jest fakt, że zwierzęta zbyt często zaczynają zbliżać się do gospodarstw, licząc na otrzymanie przysmaków. Niestety oficjalne zakazy bardzo często są ignorowane przez zachwyconych turystów, którzy nieświadomie działają na szkodę zarówno niedźwiedzi, jak i ludzi.

Co jedzą niedźwiedzie żyjące w ogrodach zoologicznych?

Podstawą diety niedźwiedzi żyjących w ogrodach zoologicznych jest mięso. Zdrowym uzupełnieniem są rozmaite ryby. Można śmiało jednak powiedzieć, że równie chętnie sięgają po świeże warzywa oraz owoce. Karmione są przede wszystkim owocami leśnymi, po które najchętniej sięgają w środowisku naturalnym. Formą przysmaku podawanego od czasu do czasu są kurze jaja, za którymi niedźwiedzie bardzo przepadają. Są one przy okazji bardzo dobrym źródłem niezbędnych protein.

Nieco rzadziej serwuje się im płynny miód oraz majonez. Niedźwiedzie uwielbiają takie przekąski, choć nie powinny być one serwowane zbyt często, by nie doprowadzić do otyłości. Należy również pamiętać, że zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Warto również dodać, że niedźwiedzie uwielbiają świeże jabłka i gruszki. Te owoce mogą stanowić fantastyczny dodatek do dobrze zbilansowanej diety.