Sikorki to ptaki należące do rzędu wróblowych i zamieszkujące niemal wszystkie kontynenty. Charakterystyczne upierzenie sprawia, że nie sposób ich pomylić z żadnym innym ptakiem. Posiadają żółte brzuszki i czarne głowy z elementami bieli w okolicy policzków. Doskonale radzą sobie na terenach zurbanizowanych, aczkolwiek zimą bardzo często liczą na wsparcie z zewnątrz. Czym się żywią w tym najtrudniejszym okresie? Co jedzą sikorki?
Dieta sikorek
Podstawową dietą sikorek są przede wszystkim niewielkie owady. Polują zarówno na muchówki, jak i pająki oraz larwy poszczególnych owadów. Taka dieta jest jednak praktycznie niemożliwa w okresie zimowym. Nie ma co do tego wątpliwości, że zima jest dla sikorek bardzo wymagajacym czasem. W tym okresie najchętniej będą siegają po różnego rodzaju nasiona. Szczególnym uznaniem sikorek cieszą się nasiona roślin oleistych, które stanowią dla nich bardzo ważne i cenne źródło wszelkich niezbędnych elementów. Bardzo dobrym pomysłem będą nasiona słonecznika, które sikorki są w stanie skubać w nieskończoność, ale również krokosz, rzepik czy nasiona lnu. Świetnym uzupełnieniem diety zimowej są także orzechy, choć sikorki nie pogardzą również padliną.
Co powinno znaleźć się w zimowym karmniku dla sikorek?
Wielu ludzi decyduje się na wspieranie sikorek w okresie jesienno-zimowym. Karmniki umieszczane są zarówno w przestrzeniach publicznych, np. w parkach miejskich, jak i na balkonach czy parapetach. Bardzo ważnym jest jednak, aby w karmniku umieszczać pożywienie, które faktycznie będzie spełniało swoją rolę. Takie wsparcie jest dla sikorek wartością na wagę złota, ale tylko pod warunkiem, że w karmniku znajdują się odpowiednie smakołyki.
Zdecydowanie warto umieszczać w nich mieszanki rozmaitych ziaren, które zapewnią ptakom zbilansowaną i pełnowartościową dietę. W gotowych mieszankach najcześćiej znajduje się łuskany słonecznik należący do roślin oleistych, a także ziarna zbóż, roślin krzyżowych, motylkowych oraz strączkowych. Sikorki uwielbiają nasiona lnu oraz rzepik. Nieodzwonym elementem każdego karmnika powinno być jednak dobrej jakości źródło tłuszczu.
Doskonałym pomysłem będzie kawałek surowej słoniny. W tym przypadku warto jednak upewnić się, że mamy do czynienia ze słoniną bez zawartości soli. Alternatywą może być specjalna kula tłuszczowa z dodatkiem wybranych ziaren, którą bez problemu znajdziemy niemal w każdym sklepie zoologicznym. Od czasu do czasu można w karmniku umieścić kawałeczki surowego lub gotowanego mięsa. To wielki rarytas dla sikorek i cenne źródło błonnika. Decydując się na taki przysmak należy jednak monitorować jego stan i usuwać psujące się już elementy.
Jakie owoce do karmnika?
Dająca się we znaki zima znacząco ogranicza sikorkom pole manewru w kwestii pozyskiwania wartościowego pożywienia. W karmniku można wobec tego umieścić także elementy, które będą stanowiły źródło niezbędnych witamin. Doskonałym pomysłem będą kawałki świeżego jabłka. Owoce zdecydowanie nie należą do ulubionych przysmaków tych ptaków, aczkolwiek ciekawskie stworzenia z pewnością nie przejdą obojętnie obok soczystych kawałków owoców, a te dostarczą im mnóstwa energii.
Czy w karmniku dla sikorek można umieścić warzywa?
Dieta uzupełniona w szereg wartościowych pod względem składu warzyw jak najbardziej sprawdzi się w przypadku zimowego dokarmiania sikorek. Najlepszym pomysłem będą gotowane i odpowednio rozdrovbnione warzywa, po które ptaki sięgają bardzo chętnie. Warto w karmniku umieszczać gotowaną marchew, seler czy pietruszkę. Dobrym pomysłem będą także gotowane buraki.
Na co trzeba uważać przy dokarmianiu sikorek?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że sikorki bardzo szybko przywiązują się do nowych karmników, które traktują poniekąd jako gwarancję przetrwania trudnego czasu. Powinny o tym pamiętać osoby, które z różnych względów zmieniają lokalizację karmników lub po prostu się ich pozbywają. Takie działania w samym środku zimy mogą przeważyć o losie sikorek, które nie będą w stanie znaleźć kolejnego miejsca z przysmakami. Raz zamontowany karmnik powinien wobec tego znajdować się na swoim miejscu do końca zimy. Dokarmianie sikorek to stosunkowo odpowiedzialne zadanie. Warto też pamiętać o tym, że wraz z nastaniem wiosny i tym samym cieplejszych dni, karmnik powienien zostać zdemontowany. Całoroczne dokarmianie sikorek bardzo źle wpływa na ich umiejętności samodzielnego pozyskiwania pokarmu.
Czego sikorki nie mogą jeść?
Przede wszystkim powinny mieć dostęp do świeżego pokarmu. Z karmnika powinno się usuwać wszystkie niezjedzone resztki, zwłaszcza gdy w grę wchodzą świeże owoce, gotowane warzywa czy mięso. Zepsute pożywienie może bardzo ptakom zaszkodzić. Należy również unikać wszelkich przysmaków z zawartością soli. Wszystkie ptaki nie są w stanie wydalać soli, a gromadząca się w organizmie sól może doprowadzić do niewydolności nerek. Zarówno słonina, jak i warzywa nie powinny być wobec tego doprawiane solą. W karmniku nie powinno umieszczać się również chleba oraz słodyczy.