Mewy to podrodzina ptaków należących do mewowatych, która obejmuje gatunki zamieszkujące niemalże cały świat. Charakteryzują się dość zróżnicowaną masą ciała, zbitym upierzeniem mającym najczęściej jasny kolor, życiem w dużych koloniach, świetnymi umiejętnościami w zakresie latania, a także nogami o trzech palcach, które są połączone błoną pławną.
Słusznie kojarzą się ludziom przede wszystkim ze zbiornikami wodnymi, a w szczególności okolicami nadmorskimi. Co jedzą mewy, a czego nie powinny jeść? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Podstawowa dieta mew
Mewy należą do ptaktów wszystkożernych i nie są wybredne. Okazuje się więc, że jedzą nie tylko rośliny wodne, które znajdują bez problemy w okolicach swoich gniazd, ale również wszelkie bezkręgowce, owady, dżdżownice czy mniejsze ryby. W ostatnim przypadku dowodzą, że należą do zwinnych ptaków z refleksem, ponieważ upolowanie ryby nie należy do najprostszych zadań.
Mewy bardzo chętnie sięgają po larwy, małże oraz ślimaki. Osoby pragnąca dokarmiać mewy powinny zapewnić im przede wszystkim otręby, nasiona, zboże lub płatki owsiane. Jeśli jednak ktoś ma ochotę wzbogacić dietę mew, to istnieje o wiele więcej produktów, za którymi ptaki tw wprost przepadają.
Czy mewy jedzą owoce?
Niektóre z mew należą do szalenie przedsiębiorczych i sprytnych ptaków, a w związku z tym nie tylko podbierają pożywienie innym gatunkom ptaków, ale również szukają pożywienia na śmietnikach. W workach z odpadami bio znajdują między innymi owoce, które wybitnie im smakują.
Okazuje się, że mewy bardzo przepadają na przykład za wszelkimi owocami. Ten element ich diety jest dla nich o tyle ważny, że to właśnie owocami dorosłe osobniki karmią swoje młode. Chociaż zazwyczaj ptaki te zdecydowanie preferują pokarm zwierzęcy, małe mewy otrzymują od rodziców znalezione przez nich owoce i najchętniej się nimi odżywiają.
Czy mewy jedzą warzywa?
Ze względu na styl życia i preferowane miejsca, mewy zdecydowanie wolą skorupiaki, owoce morza, ryby czy złapane w locie owady. Rozwój miast spowodował jednak, że te niewybredne ptaki coraz częściej stołują się na śmietnikach czy też szukają odpadów z nadmorskich restauracji.
W ten sposó do ich menu trafiły na przykład warzywa. Ptaki sięgają po nie chętnie, ale nie zawsze jest to dla nich korzystne. O ile nie zaleca się dokarmiania mew ze względu na ich bezpieczeństwo, o tyle jeśli już ktoś chce poczęstować je warzywami, to nie powinien serwować im warzyw solonych czy też doprawionych ostrymi przyprawami. Ptaki najchętniej sięgają po warzywa gotowane i rozdrobnione, a także te z natury małe, takie jak ziarna kukurydzy.
Czy mewy jedzą mięso?
Wszystkożerne mewy najchętniej sięgają po pokarm zwierzęcy i stanowi on podstawę ich diety. W ich menu znajdują się owady, larwy owadów, dżdżownice, a także mięso rybie i owoce morza. Nie zaleca się dokarmiania ptaków mięsem, ponieważ na obszarach, na których występują, znajdują odpowiednią ilość pożywienia. W skrajnych sytuacjach zdarza się nawet, że mewy odżywiają się szczurami.
Czego mewy nie mogą jeść?
Od wielu lat panuje błędne przekonanie, że robimy ptakom przysługę, dokarmiając je pieczywem. Tymczasem chleb wytwarza kwas zakwaszający układ pokarmowy ptaków, co prowadzi nie tylko do poważnych problemów z układem trawiennym, ale nawet do tak zwanego zespołu anielskiego skrzydła.
To nieuleczalne schorzenie polega na tym, że u ptaków skrzydła wyrastają do góry, uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Ptakie te nie powinny również jeść produktów zawierających sól, ponieważ prowadzi ona do zaburzenia gospodarki wodnej i chorób nerek. Zasadniczo uznaje się, że mewy nie powinny być dokarmiane przez ludzi z wyjątkiem mroźnych zim, kiedy powierzchnia wody jest skuta lodem, a ptaki mają ograniczone możliwości dotyczące zdobycia jedzenia.
W pozostałych częściach roku ptaki te są samodzielne i doskonale radzą sobie, zdobywając pożywienie w powietrzu, wodzie oraz w miejscach, gdzie ludzie wyrzucają odpady. Co jedzą najpopularniejsze gatunki mew? Jednym z najpowszechniejszych gatunków mew, z jakimi mamy do czynienia w Europie, jest mewa śmieszka. Ten uroczy ptak żywi się przede wszystkim skorupiakami, larwami i robakami, które znajduje na pastwiskach i gruntach ornych. Chętnie sięga również po jaja ptaków, myszy, a nawet mniejsze od siebie ptaki. Stanowi potwierdzenie tezy, że mewy zupełnie nie są wybredne w zakresie jedzenia i odżywiają się wszystkim tym, co akurat jest dostępne.
Z kolei mewa srebrzysta, która jest najpowszechniejszy gatunkiem mewy dużej, najchętniej odżywia się płazami, jagodami czy jajami innych ptaków, takich jak rybitwy czy kaczki. Głodne mewy srebrzyste jedzą nawet pisklęta i to również swoje. Chętnie szuka owoców morza, a najbardziej smakują jej małże znalezione w błocie. Podobnie, jak w przypadku innych mew, jej dieta jest uzależniona od pory roku i aktualnych warunków.