You are currently viewing Czym karmić małe kaczki? Co jedzą?
fot. Roksolana Zasiadko | Unsplash

Kaczki to wyjątkowo majestatyczne ptaki, które najczęściej można zaobserwować parkowych stawach lub innych zbiornikach wodnych. Dzielimy je na te pływające oraz nurkujące. Dieta małych osobników właściwie nie różni się niczym od diety tych dorosłych.

Młode bardzo szybko się usamodzielniają i niemal natychmiast zaczynają naśladować zachowania rodziców. Nie inaczej jest w kwestii żywienia. Co jedzą?

Podstawowa dieta żywieniowa małych kaczek

Kaczki znajdujące się na wolności są zdane na siebie. Te niedokarmiane w okresie jesienno-zimowym muszą zadowolić się pokarmem znajdującym się w obrębie ich naturalnego środowiska, jakim jest woda.

Bardzo chętnie sięgają wówczas po liście wodnych roślin znajdujące się zarówno w wodzie, jak i wzdłuż brzegu. Pożywiają się pędami młodych roślin, nasionami oraz korzeniami.

Tego rodzaju dieta jest bardzo bogata w błonnik, który w przypadku kaczek stanowi niemal elementarny składnik. Dostarcza również wielu innych cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Rośliny stanowią wobec tego podstawę, ale kaczki będą potrzebowały pewnego rodzaju urozmaicenia.

Właśnie dlatego w ich diecie znajdują się również bezkręgowce dostarczające tłuszczu oraz białka. Ulubionym rarytasem wielu kaczek, w tym młodych, są niewielkie larwy owadów. Bardzo chętnie sięgają również po ślimaki oraz skorupiaki. Nie pogardzą również niewielkimi rybami, które również żyją w ich naturalnym środowisku i niemal zawsze znajdują się „pod ręką”. Rybna dieta dominuje przede wszystkim w okresach, kiedy kaczki mają ograniczony dostęp do roślin, czyli w sezonie jesienno-zimowym.

Czy kaczki jedzą warzywa i owoce?

Owoce i warzywa to bardzo cenny element kaczej diety. Niestety większość ptaków nie ma stałego dostępu do takich rarytasów, więc w tej kwestii mogą polegać wyłącznie na dokarmianiu. Uwielbiają kawałki świeżych jabłek i gruszek. Nie pogardzą również truskawkami oraz malinami.

Przymierzając się do dokarmiania kaczek, warto pamiętać, że warzywa powinny być ugotowane i odpowiednio rozdrobnione. Dobrym pomysłem będzie kapusta, gotowana marchew oraz buraki i ziemniaki. Należy jednak pamiętać, że warzywa nie powinny zawierać nawet najmniejszej ilości soli. Zarówno gotowane, jak i surowe warzywa są dla kaczek bardzo wartościowym źródłem ważnych witamin, które są wartością na wagę złota zwłaszcza w okresie zimowym.

Czy kaczki jedzą mięso?

Uważa się, że kaczki to zwierzęta wszystkożerne, a zatem podawanie im mięsa nie powinno stanowić żadnego problemu. Należy jednak pamiętać, że mięso nie stanowi ich podstawy żywieniowej i znacznie chętniej sięgają po pokarm roślinny. Ewentualne niedobory białka uzupełniają poprzez spożywanie owadów czy niewielkich istot, które mieszkają w zbiornikach wodnych.

kaczka
fot. Sjoukje Bos | Unsplash

Czym karmić małe kaczki?

Małe kaczki uwielbiają larwy owadów i dżdżownice. We wczesnej fazie życia takie przekąski stanowią dla nich cenne źródło białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Chętnie sięgną zarówno po żywy pokarm, jak i suszony, który bez problemu znajdziemy w niemal każdym sklepie zoologicznym.

Dieta małych kaczek może być urozmaicona również świeżymi ziołami. Zarówno dorosłe, jak i młode osobniki wprost uwielbiają miętę, pietruszkę oraz koper. Dobrym pomysłem na dokarmienie kaczek będą także gotowe mieszanki paszowe. Odpowiednia pasza powinna zawierać właściwe proporcje wszysykich niezbędnych elementów, tj. tłuszczu, węglowodanów, białka oraz niezbędnych minerałów. Przed zakupem należy się jednak upewnić, że pasza jest pozbawiona chemicznych dodatków czy szkodliwych konserwantów.

Jakie ziarna dla małej kaczki?

Małe kaczki uwielbiają ziarna. Warto jednak wiedzieć, które będą w ich przypadku dobrym wyborem. Zdecydowanie zaleca się pszenicę, która dostarcza zarówno maluchom, jak i dorosłym osobnikom wielu cennych minerałów. Dostarcza energii i jest przede wszystkim bezpiecznym wyborem.

Świetnym źródłem białka jest także groch oraz kukurydza. Oba składniki mogą być częścią zbilansowanej i pełnowartościowej paszy. Można je podawać zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej. Zdecydowanie warto również w diecie małych kaczek uwzględnić gotowany ryż. To nie tylko zdrowa przekąska, ale i produkt łatwostrawny. Nie będzie wobec tego stanowił żadnego problemu dla maluchów i ich żołądków.

Czego nie wolno podawać kaczkom?

Kaczki z pewnością nie odznaczają się wybrednym podniebieniem, aczkolwiek nie oznacza to, że można je częstować absolutnie wszystkim. Jak wiele innych ptaków, kaczki nie posiadają pęcherzyka żółciowego, co w praktyce oznacza, że nie są w stanie wydalać z organizmu soli. Nie należy wobec tego częstować ich słonymi przekąskami oraz produktami z dużą zawartością soli.

Kolejnym produktem, którego pod żadnym pozorem nie należy kaczkom podawać jest chleb.

W skrajnych przypakach może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, a nawet śmierci. Kaczki w ogóle nie są przystosowane do trawienia takich produktów. Nie należy im również podawać żadnych słodkich przekąsek oraz resztek pochodzących z własnego stołu.