Koty są jednymi z ulubionych pupili ludzi na całym świecie, od lat konkurując pod tym względem z psami.
Część osób decyduje się na adopcję dorosłych kotów czy też zakup wyrośniętych młodych z hodowli, a jeszcze inni zajmują się nimi od pierwszego dnia życia.
W tym czasie dieta kota jest niezwykle istotna, dlatego warto wiedzieć, co powinny jeść małe kotki, a czego nie powinno się im podawać.
Dlaczego prawidłowe karmienie kociąt jest bardzo ważne?
Karmienie małego kota to bardzo odpowiedzialne zadanie dla właściciela, ponieważ dieta na typ etapie życia kociątka determinuje całe jego przyszłe życie. Jeśli dieta będzie zbilansowana i dostosowana do potrzeb zwierzęcia, będzie się ono prawidłowo rozwijało, cieszyło zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Optymalna dieta zwierzaka ma również wpływ na to, jakie relacje nawiązuje on z nowymi właścicielami. Niedobory jakichkolwiek substancji na tym etapie mogą skutkować słabą kondycją, różnego rodzaju wadami rozwojowymi, podatnością na choroby i infekcje, a także problemami behawioralnymi.
Wczesny okres życia kota to doskonały czas, aby nawiązać z nim bliską relację i wyrobić w nim zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli więc działania właścicieli będą przemyślane i zgodne z zaleceniami ekspertów w tym zakresie, wszystko to przyniesie pozytywne skutki nie tylko na bieżąco, ale i w przyszłości.
Co jedzą koty wkrótce po urodzeniu?
W pierwszych dwóch tygodniach życia kotki powinny żywić się mlekiem matki, dlatego nie powinno się ich rozdzielać na tym etapie. W mleku matki znajdują się bowiem wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju kociąt, takie jak białko, cukry proste, tłuszcz, witaminy, sole mineralne, a także szalenie ważne przeciwciała, hormony i enzymy umożliwiające prawidłową pracę układu trawiennego kociąt.
Na tym etapie koty zyskują zdecydowaną większość odporności, która będzie je chronić w przyszłości. W trzeciej dobie karmienia zmienia się nieco skład mleka matki, w którym tym od tego momentu jest więcej soli mineralnych wpływających na rozwój układu kostnego.
Kiedy kocięta mogą zacząć przyjmować pokarmy stałe?
W gestii właściciela kota leży to, aby między trzecim a szóstym tygodniem życia kotka urozmaicać jego dietę. Na tym etapie podstawą żywienia wciąż jest mleko matki, ale kotki zaczynają widzieć i rejestrować wszystko to, co się wokół nich dzieje.
To znakomity moment, żeby zacząć nawiązywać relację emocjonalną z małym kotem, a przy okazji wdrażać nowe nawyki żywieniowe, które finalnie zastąpią całkowicie mleko matki. Warto wówczas podawać kotu wysokiej jakości karmy dla kociąt.
Najlepszym rozwiązaniem będzie mokra karma dla juniorów, ale można stopniowo wdrażać również suchą karmę, z tym że na początku koniecznie nasączoną wodą
. Delikatna konsystencja sprawi, że układ trawienny kotów będzie stopniowo przyzwyczajał się do pokarmów innych niż mleko. Podstawą diety dwumiesięcznych kotów powinna być wysokiej jakości karma morka, która zawiera dużą ilość witamin i składników mineralnych.
Mokra karma ma tę przewagę nad suchą, że zawiera wodę i pozwala nawadniać organizm pupili, które zazwyczaj niezbyt chętnie piją. Sucha karma jest bardzo sycąca i stanowi świetne rozwiązanie jako jedzenie na noc czy też uzupełnienie diety, kiedy opiekun kota pozostawia go na dłużej samego. Jeśli właściciel wybierze odpowiednią karmę, która będzie pełnowartościowa i dostosowana do wieku zwierzęcia, diety nie będzie trzeba uzupełniać już żadnymi dodatkami.
W jaki sposób karmić małego kota?
Stały pokarm powinien być wdrażany stopniowo mniej więcej od trzeciego tygodnia życia kotka. Warto podawać go na płaskim talerzyku, ponieważ kocięta są często zbyt małe i niezdarne, aby jeść z miseczek dla kotów. Nawet jeśli im się to udaje, talerzyk na tym etapie będzie o wiele wygodniejszy.
W wieku dwóch miesięcy kotek powinien już w dużej mierze przyjmować pokarm stały, być mniej zależnym od matki i więcej czasu spędzać z właścicielem. Do szóstego tygodnia życia nie wolno zmuszać kota do tego, aby spędzał mniej czasu z matką, ponieważ może to doprowadzić do problemów behawioralnych. Nastąpi to samoistnie mniej więcej w dziesiątym tygodniu życia, a wówczas opiekun może pomóc kotkowi przejść przez ten proces.
Od momentu kiedy kotek zacznie jeść pokarm stały, warto codziennie zwiększać jego ilości, aby po kilku dniach zauważyć, że mokra karma przeważa w diecie. W końcu kot całkiem zaprzestanie picia mleka matki.
Kocięta, które jeszcze piją mleko matki, powinny otrzymywać około pięciu posiłków dziennie. Między szóstym a ósmym tygodniem życia posiłków tych powinno być siedem lub osiem, a między ósmym i dwunastym tygodniem życia ilość posiłków powinna wynosić od czterech do pięciu na dobę. Koty, zarówno małe, jak i dorosłe, nie mogą jeść słodyczy, owoców cytrusowych, produktów mlecznych, produktów słonych, surowych jajek czy też niektórych warzyw, takich jak cebula, czosnek czy por.