Na świecie istnieje ponad 350 gatunków papug, z czego większość zalicza się do ptaków, które można oswoić. Te niebywale inteligentne ptaki mogą stać się prawdziwym przyjacielem człowieka, ponieważ są w stanie nawiązać prawdziwą więź i stać się zachwycającym towarzyszem w życiu codziennym. Różnią się od siebie rozmiarami, kolorem upierzenia oraz charakterem, aczkolwiek ich diety są całkiem podobne. Co jedzą papugi?
Papugi to ptaki zaliczane do zwierząt wszystkożernych, aczkolwiek podstawą ich diety stanowią różnego rodzaju nasiona, które dostarczają wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Doskonałym pomysłem będą gotowe mieszanki ziaren, które sprawią, że papuga zawsze będzie miała dostęp do cennych wartości. To właśnie nasiona stanowią źródło potrzebnego błonnika oraz tłuszczu. Doskonałym pomysłem jest proso, które dostarcza ptakom naturalnej energii i korzystnie wpływa na całe samopoczucie. W chłodniejszych okresach dieta papug powinna być wyposażone w nasiona słonecznika, które z kolei dostarczają wysokoenergetycznego oleju.
W ziarnistych mieszankach może znaleźć się także owies, pszenica, gryka, siemię lniane oraz ryż. Takie zróżnicowane mieszanki wyposażają papugi w witaminy E, C i B, co nie tylko wzmacnia ich odporność, ale i doskonale wpływa na kondycję upierzenia. Z kolei proso jest fantastycznym źródłem witaminy B, a dodatkowo posiada takie minerały jak magnez, jod, żelazo czy rozpuszczalną krzemionkę. Dobrym pomysłem są baryłki wierzbowe z naturalnym drewnem i nasionami. Wyjątkowa konstrukcja sprawia, że papugi muszą się nieco zaangażować, co sprawia im wiele przyjemności. Właściciele pragnący sprawić swoim papugom prawdziwą przyjemność i jednocześnie zapewniać regularne porcje zdrowia powinni zainteresować się kiełkami słonecznika lub kiełkami lucerny. To niezwykle pożywne przekąski, które korzystnie wpływają na cały organizm papugi.
Warzywa dla papugi
Paugi bardzo chętnie sięgają po rozmaite warzywa. Najlepszym wyborem będzie podawanie surowych warzyw, bo stanowią one najlepsze źródło wszystkich cennych wartości. Papugi zajadają się świeżymi burakami oraz świeżymi ogórkami. Bardzo lubią pietruszkę, seler, pomidory, rzepę oraz dynię. Wyżej wymienione warzywa podajemy wyłącznie w formie surowej. Gotujemy natomiast ziemniaki, szparagi oraz bataty. Decydując się na gotowane warzywa, należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie solić wody. Sól jest bardzo szkodliwa dla wszystkich ptaków i papugi nie są w tej materii żadnym wyjątkiem. Świeże warzywa warto pokroić na nieco mniejsze kawałki, by papuga mogła się cieszyć pełną swobodą podczas jedzenia. Dobrym sposobem będzie pocięcie warzyw na cienkie słupki. Jedzenie w takiej formie jest dla papug bardzo wygodne.
Owoce w diecie papugi
Nie tylko nasionami i warzywami papuga żyje! Te wyjątkowe ptaki uwielbiają słodkie przekąski w postaci świeżych owoców. Takie rarytasy powinny być stałym uzupełnieniem urozmaiconej diety, gdyż dostarczają ogromne ilości cennych minerałów i witamin. Bardzo dobrym pomysłem będzie świeże jabłko, które papugi uwielbiają, choć należy pamiętać o usunięciu gniazd nasiennych. Pestki jabłka mogą poważnie zaszkodzić ptakom, dlatego trzeba dopilnować, by nie znalazły się na ich „talerzach”. Warto od czasu do czasu podawać świeże banany, wiśnie, czereśnie, morele oraz brzoskwinie. Wiele osób decyduje się również na mieszanki suszonych owoców powstałych z myślą o papugach. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim dłuższy termin przydatności oraz fakt, że takie owoce również posiadają wszystkie cenne składniki, a papugi bardzo chętnie się nimi zajadają.
Czy papugi mogą jeść mięso?
Mięso w diecie papugi jest wbrew pozorom dosyć ważnym elementem. Choć mogłoby się wydawać, że ptaki te sięgają wyłącznie po nasiona, to jednak z natury są zwierzętami wszystkożernymi. Zwierzęce białko może wobec tego bardzo przysłużyć się ich zdrowiu. Należy jednak pamiętać, że mięso powinno być dobrze ugotowane. Dobrym wyborem będzie indyk lub kurczak. Papugom można również od czasu do czasu podawać ugotowaną rybę.
Czego papugi nie mogą jeść?
Choć papugi są wszystkożerne, to jednak nie należy zapominać o produktach, które w większych lub nawet małych ilościach mogą poważnie im zaszkodzić. Zdecydowanie należy unikać warzyw z dużą zawartością kwasu szczawiowego, do których zaliczamy przede wszystkim szczaw, ale i szpinak oraz liście buraków. Pod żadnym pozorem nie należy papugom podawać awokado, które zresztą jest toksyczne dla bardzo wielu gatunków zwierząt. Papugi nie mogą także jeść cebuli, czosnku oraz surowej soczewicy. Nie można im podawać bakłażana oraz surowej fasoli. Weterynarze odradzają również serwowanie papugom cytrusów oraz winogron i rodzynek. Wspomniane owoce nie stanowią problemu same w sobie, aczkolwiek najczęściej są one w procesie hodowli spryskiwane ogromną ilością chemicznych środków, które dla papug mogą stanowić bardzo poważny problem. Papugom nie powinno się również podawać rabarbaru oraz niedojrzałych pomidorów, które mogą zaszkodzić układowi trawiennemu.