Zając to ssak należący do rodziny zającowatych i występujący niemal na wszystkich kontynentach począwszy od Ameryki Północnej, przez Afrykę i na Grenlandii kończąc. Odznacza się charakterystyczną budową ciała, mocnymi tylnymi łapami i sterczącymi uszami, które mogę osiągać nawet do kilkinastu centymetrów długości. Jest szybki, zwinny i niebywale inteligentny. Czym się odżywia?
Elementy podstawy żywieniowej zająca
Zające należą do grona zwierząt roślinożernych. Pokarm roślinny stanowi podstawę jego diety i jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju. W jego jasłospisie znajdują się przede wszystkim świeże trawy oraz koniczyny. Na polach będzie poszukiwał również pietruszkę oraz buraki. Nie pogardzi ziemniakami, kapustą, rzepakiem oraz świeżą marchwią. Jednym z ulubionych przysmaków tych zwierząt jest także mniszek lekarski, a z braku laku sięgnie również po grzyby. Taka urozmaicona dieta zapewnia zającom mnóstwo niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów i przyczynia się do prawidłowego rozwoju.
Czy zające jedzą owoce?
Nie ma co do tego wątpliwości, że owoce cieszą się ogromnym uznaniem tych zwierząt. Z największą przyjemnością będą sięgały po owoce jagodowe. Uwielbiają jeżyny, poziomki oraz borówki. Takich rarytasów będą szukały przede wszystkim na zalesionych terenach. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża zawartość glukozy może im znacząco zaszkodzić, dlatego nie powinny zbyt często sięgać po bardzo słodkie owoce, np. jabłka czy gruszki. Duża zawartość cukru w jedzeniu intensyfikuje proces fermentacji, co może się dla zwierzęcia skończyć dokuczliwymi i w skrajnych przypadkach dokuczliwymi wzdęciami.
Warzywa w diecie zająca
Zające żyjące na wolności bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw pól uprawnych. Sięgają przede wszystkim po marchew, buraki oraz ziemniaki. Uwielbiają również świeżą kapustę, a te żyjące w hodowlach są sporadycznie częstowane kiszonkami, które usprawniają perystaltykę jelit.
Czym karmić małe zające?
Dokarmianie młodych to dosyć powszechne zjawisko w Polsce. Ludzie bardzo często zakładają, że samotny maluch jest sierotą i wymaga wsparcia z zewnątrz. To często błędne myślenie, gdyż samice z preomedytacją nie odwiedzają swoich maluchów w ciągu dnia, by nie przyciągać groźnych dla nich drapieżników. Zdarza się jednak i tak, że młode zajączki potrzebują realnej pomocy. Na bardzo wczesnym etapie młode zające są karmione mlekiem matki. Już nieco ponad tydzień po narodzinach zaczyna sięgać po naturalny pokarm. Znalezione maluchy należy jednak dokarmiać przede wszystkim sianem ziołowym. To zdrowa i pożywna mieszanka, która dostarczy zwierzęciu wielu niezbędnych wartości odżywczych i pozwoli mu się zdrowo rozwijać.
Czy można dokarmiać zające?
Dokarmiania tych zwierząt wiąże się z koniecznością zgłębienia wiedzy na ten temat. To wbrew pozorom pewnego rodzaju odpowiedzialność i bardzo ważnym jest, aby postępować według jasno określonych wytycznych. Osoby pragnące dokarmiać zające muszą wiedzieć, że powinno się ono zacząć mniej więcej w drugiej połowie listopada i nie powinno trwać dłużej niż do początku marca. To właśnie w tym przedziale czasowym zające mają największy problem z samodzielnym pozyskiwaniem pożywienia. Jednocześnie należy pamiętać, że zwierzęta powinny otrzymywać wsparcie na terenie swojego przebywania, a zatem w naturalnym środowisku. Pod żadnym pozorem nie wolno przenosić ich w inne miejsce. Doskonałym pomysłem będzie umieszczanie porcji siana lub stosunkowo świeżej trawy w miejscu, do którego będą miały łatwy dostęp. Można im również zostawić pędy oraz słomę. W celu urozmaicenia diety warto podrzucać im również świeże warzywa, po które chętnie sięgają w sezonie letnio-wiosennym.
Czego zające nie mogą jeść?
Zające nie należą do wybrednych stworzeń, aczkolwiek posiadają listę produktów, których powinny unikać za wszelką ceną lub nie sięgać po nie zbyt często. Bez wątpienia nie powinny być karmione zbyt dużą ilością słodkich owoców. Tego rodzaju przekąski powinny być serwowane z umiarem i tylko od czasu do czasu. Wynika to z faktu, iż zbyt duża zawartość cukru przyspiesza proces fermentacyjny, a ten z kolei powoduje bolesne wzdęcia. Tym samym absutnie niewskazane jest częstowanie tych zwierząt jakimikolwiek innymi słodyczami. Tego rodzaju rarytasy są zarezerwowane dla ludzi. Zające będą miały poważny problem z trawieniem takich treści, a wybrane słodycze ze względu na zawartość konkretnych związków mogą im po prostu zaszkodzić. Zające nie powinny być również częstowane produktami z dużą zawartością soli. I w tym przypadku nawet najmniejsze ilości mogą wpłynąć na samopoczucie zwierzęcia, a te nieco większe odbiją się na jego zdrowiu. Nie należy dokarmiać ich także wybranymi warzywami. Szkodzą im przede wszystkim cebula i czosnek, aczkolwiek nie powinny sięgać również po szczypiorek i por. W tym miejscu warto podkreślić, że warzywa cebulowe są toksyczne dla bardzo wielu zwierząt, a ich cudowne z perspektywy człowieka właściwości mogą poważnie zaszkodzić zwierzakom.