You are currently viewing Co jedzą króliki miniaturki? Poradnik żywieniowy dla małych gryzoni
foto - Unsplash

Króliki miniaturowe to rasa udomowionego królika europejskiego, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników zwierząt. Jest przypuszczalnie jednym z najczęściej wybieranych domowych zwierząt, a jego waga na ogół nie przekracza trzech kilogramów. Czym odżywiają się te urocze zwierzęta?

Podstawowa dieta żywieniowa królika miniaturowego

Osoby przymierzające się do zakupu królika miniaturki powinny mieć świadomość, że są to stusunkowo wymagające zwierzęta pod względem karmienia. Nie wynika to jednak z wybrednego podniebienia, ale z wymagającego pod tym względem układu trawiennego.

Tylko odpowiednio zbilansowana dieta będzie w stanie zapewnić królikom miniaturowym wartości przyczyniające się do prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia. Podstawą diety królika miniaturki jest oczywiście siano, które posiada charakterystyczne włókna umożliwiające sprawne przesuwanie treści pokarmowych oraz oczyszczanie jelit. Dobrej jakości siano to zdecydowanie przysmak, do którego królik powinien mieć stały dostęp.

Warto zwrócić uwagę na sianka z dodatkiem jaśkowej babki. Dzięki dużej zawartości włókiem fibrynowych przemiana materii przebiega sprawnie, co dla dla królika będzie miało kolosalne znaczenie. Siano jest dla królika miniaturowego źródłem bardzo wielu cennych minerałów i witamin. Jest także źródłem cennego błonnika i dlatego w klatce królika dobre siano to absolutna podstawa.

Czy królik miniaturowy może jeść owoce?

Króliki miniaturki uwielbiają słodkie przekąski w postaci świeżych owoców. Tego rodzaju rarytasy powinny wobec tego znajdować się w stałej diecie, choć w umiarkowanych ilościach. Świeże owoce są także źródłem cennych witamin, które mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie królika, a zatem ich obecność jest jak najbardziej uzasadniona. Króliki miniaturki bardzo chętnie sięgają po kawałki świeżego jabłka.

Należy jednak pamiętać, by przed podaniem takiego przysmaku wyciągnąć gniazda nasienne wraz z pestkami. Zawierają one glikozydy cyjanogenne, które mogą poważnie zwierzętom zaszkodzić. Dobrym pomysłem będą świeże gruszki oraz kawałki brzoskwini. Od czasu do czasu można im podać kawałeczek banana i świeże truskawki. W upalne dni świetnie sprawdzi się orzeźwiający arbuz, ale i w tym przypadku najpierw należy pozbyć się pestek.

Warzywa w diecie królika miniaturowego

Warzywa są doskonałym uzupełnieniem diety królika miniaturowego, choć powinny być podawane w umiarkowanych i rozsądnych ilościach. Należy pamiętać, że króliki są wielkimi łasuchami, a niektóre warzywa odznaczają się wysoką kalorycznością. W trosce o dobrą kondycję zwierzęcia takie przekąski powinny być podawane jako forma uzupełnienia diety, a nie jej podstawa. Króliki uwielbiają zarówno świeże, jak i suszone warzywa. Bardzo chętnie sięgają po marchew oraz buraki. Nie pogardzą też korzeniem pietruszki, papryką czy korzeniem selera.

Od czasu do czasu można im podawać w niewielkich ilościach kawałeczki cukinii. Warto również uwzględnić liściaste rozwiązania w postaci natki pietruszki, liści rzodkiewki czy kopru. Tego rodzaju przekąski stanowią wspaniałe i zdrowe urozmaicenie diety, aczkolwiek powinny być serwowane w odpowiednich ilościach. Należy również pamiętać, że nie wszystkie warzywa sprawdzą się w przypadku królików miniaturowych. Przed podaniem kolejnej przekąski warto wobec tego upewnić się, że może się ona znaleźć w jadłospisie naszego pupila.

Czy królikom miniaturowym można podawać mięso?

Króliki miniaturowe to zwierzęta roślinożerne, a zatem podstawą ich diety są produkty roślinne. Podawanie mięsa w jakiejkolwiek formie może im po prostu zaszkodzić, ponieważ odznaczają się charakterystycznym układem trawiennym, który nie jest przystosowany do trawienia innych treści. Nie będzie wobec tego dobrym pomysłem podawanie królikom zarówno mięsa surowego, jak i gotowanego.

Czego nie mogą jeść króliki miniaturowe?

Króliki miniaturki odznaczają się charakterystycznym układem trawiennym, który wymaga odpowiedniej i dobrze zbilansowanej diety. Wyeliminowanie konkretnych składników z diety królika nie jest związane z preferencjami żywieniowymi, a wyłącznie ze zdrowiem zwierzęcia i jego dobrym sampoczuciem.

Niektóre produkty, które uchodzą z perspektywy człowieka za wyjątkowo wartościowe i zdrowe, królikom mogą poważnie zaszkodzić. W diecie królika z pewnością nie powinny znajdować się cebula, czosnek, por i szczypiorek. To dla wielu zwierząt rośliny toksyczne i nie inaczej jest w przypadku królików miniaturek.

Wynika to z tego faktu, iż wspomniane rośliny odznaczają się dużą zawartością związków siarki, które doprowadzają do rozpadu krwinek czerwonych i tym samym mogą skończyć się poważną anemią. Zdecydowanie nie powinno się podawać im również owoców cytrusowych, które skutecznie podrażniają żołądek i mogą prowadzić do bolesnych konsekwencji. W diecie królików nie powinny znajdować się także produkty mleczne oraz słone przekąski, po które jednak z chęcią sięgają.

Wszelkiego rodzaju chipsy, krakersy i inne słone przekąski odznaczają się bardzo dużą zawartością soli, a ta jest dla zwierząt niebezpieczna. Należy również pamiętać, by nie podawać królikom przekąsek z dużą zawartością cukru.