Pawie to naprawdę fascynujące zwierzęta. Nie każdy wie jednak, czym żywią się te ptaki. Jeśli się nimi interesujemy, a nawet myślimy poważnie o ich hodowli, dobrze byłoby dowiedzieć się, co właściwie jedzą pawie.
Dzikie pawie i ich dieta
Pawie to ptaki, które mogą żyć w naturze. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, czym odżywiają się dzikie pawie. Otóż okazuje się, iż chętnie jedzą one pokarm pochodzenia roślinnego. Będą zatem poszukiwały oraz zjadały przede wszystkim takie pokarmy jak rozmaite ziarna, zboża, a także niektóre owoce. W żadnym razie nie należy uważać dzikich pawi za zwierzęta unikające pokarmów pochodzenia mięsnego. Okazuje się, że pawie nierzadko sięgają po szarańcze, skorpiony, świerszcze, a także termity czy myszy. Co dość interesujące, pawie w naturze są w stanie zapolować na węże! Mowa tu także o tych, które uchodzą za jadowite i wyjątkowo niebezpieczne. Co ciekawe, dość często z tych starć wychodzą zwycięsko. Z całą pewnością można zatem stwierdzić, że pawie należą do wyjątkowo odważnych ptaków!
Co jedzą pawie hodowlane?
Sporo osób może także zastanawiać się nad tym, co spożywają pawie hodowlane. Otóż okazuje się, że należy zapewnić im pokarm, który zaspokoi wszystkie potrzeby ich organizmu. Pawie hodowlane nie są bowiem przyzwyczajone do samodzielnego zdobywania pokarmu. Należałoby więc zadbać o to, aby mniej więcej 30 procent diety ptaka składało się z rozmaitych robaków oraz pokarmów pochodzenia roślinnego. Warto zatem serwować swojemu hodowlanemu ptactwu robaki oraz warzywa. Dzięki temu będą one miały zapewnioną właściwą podaż białka w diecie. Ponadto, dobrze byłoby serwować pawiom mniej więcej jedną czwartą szklanki specjalnej karmy o poranku oraz wieczorem. Paszę dla pawii można zakupić w specjalnych sklepach, zarówno drogą internetową, jak i stacjonarną. Co dość ciekawe, pawiom można też w niewielkich ilościach serwować psią bądź kocią karmę. Warzywa oraz owoce też muszą znaleźć się w diecie pawia, aby mógł cieszyć się on optymalnym samopoczuciem.
Jakie konkretnie części roślin można podawać pawiom?
Osoby, które mocno interesują się fascynującym pawim światem, zapewne będą chciały wiedzieć, jakie konkretnie gatunki roślin można serwować tym ptakom. Otóż okazuje się, że wybór jest całkiem spory. Przede wszystkim, pawiom można podawać warzywa takie jak marchew, kukurydza, fasola oraz różnego rodzaju zielenina. Mowa tu między innymi o natce pietruszki, a także o jagodach. Dość istotne jest jednak to, aby wszystkie serwowane ptakom warzywa zostały uprzednio rozdrobnione. Wówczas ptak nie powinien mieć żadnych trudności z ich spożyciem.
Jak wygląda dieta piskląt pawich?
Osoby hodujące pawie, zapewne będą zainteresowane tematem karmienia ich piskląt. Nietrudno zgadnąć, że różni się ona od diety dorosłych ptaków. Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż pisklęta pawi potrzebować będą diety wysokobiałkowej w pierwszych miesiącach swojego życia. Osoba hodująca pawie musi więc zdawać sobie sprawę z tego, aby starannie dobierać pokarm. Można na przykład serwować ptakom specjalną kruszonkę składającą się głównie ze wspomnianego już wyżej białka. Co ciekawe, świeżo wyklute pawie pisklęta mogą być też karmione rozmaitymi owadami. Mowa tu jednak o drobnych owadach. Kiedy miną już trzy miesiące od wyklucia się piskląt, ich jadłospis musi ulec dość istotnym zmianom. Przede wszystkim, starsze już ptaki potrzebować będą zastąpienia kruszonki karmą dedykowaną ptakom łownym. Niekiedy można będzie podać imrównież specjalny granulat.
Czy pawiom hodowlanym warto podawać smakołyki?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy pawiom hodowlanym można serwować smakołyki. Nic przecież dziwnego w tym, że hodowca może zechcieć rozpieszczać swoje ukochane ptaki. Jak się okazuje, serwowanie ptakom smakołyków jest nie tylko możliwe, ale wręcz potrzebne! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pawie nie będą wówczas błądzić ani uciekać. Wśród pokarmów, w których mają szansę zasmakować pawie można wyrożnić między innymi karmę kocią i psią, a także płatki kukurydziane. Okazuje się, że pawie mogą mieć też swoje ulubione warzywa oraz owoce. Warto jednak zwracać uwagę na to, co smakuje konkretnemu ptakowi. Każdy paw może przecież mieć nieco inne upodobania.
Nie należy również przesadzać z serwowaniem ptakom takich smakołyków. W przeciwnym bowiem razie można je zbyt mocno rozpieścić. Staną się wówczas roszczeniowe i mogą odmawiać klasycznego pokarmu. Ponadto, jeśli nie zapewni się ptakom właściwie zbilansowanej diety, mogą one podupaść na zdrowiu. Powszechne jest wówczas chociażby gubienie piór. Tymczasem, każdemu hodowcy zależy na tym, aby pawi ogon prezentował się pięknie. Majestatyczne pawie pióra są przecież jednym z powodów, dla których przystępuje się do hodowania tych ptaków. Jeśli będziemy zbyt często podawać ptakom smakołyki, musimy także liczyć się z tym, że niezwykle ciężko będzie je tego oduczyć.