Szczury wciąż nie cieszą się zbyt dobrą sławą, a wielu osobom kojarzą się z brudnymi stworzeniami rodem z kanałów i piwnic, które są agresywne i przenoszą niebezpieczne choroby. Tymczasem od wielu lat znamy szczury domowe i to właśnie one podbijają serca ludzi, jeśli tylko da się im szansę na udowodnienie, jakie są inteligentne i pocieszne. Czym powinno się je karmić, a czego powinny unikać?
Szczury domowe – czym je karmić?
W przeciwieństwie do szczurów domowych te dzikie nie nawiązują żadnych relacji z człowiekiem, a skupiają się w pobliżu ludzi wyłącznie ze względu na dostępność pokarmu. Dzikie szczury jedzą więc wszystko, co są w stanie znaleźć lub upolować, a ich organizmy są przystosowane do złych warunków. Szczury domowe to z kolei przyjemne gryzonie, które wymagają opieki, troski i odpowiednich warunków, aby pozostać zdrowymi. Podstawą diety szczura domowego jest wysokiej jakości karma dla szczura, jaką można znaleźć w każdym stacjonarnym i internetowym sklepie zoologicznym. Dieta powinna być bogata w zboża, nasiona i ziarna, takie jak pszenica, słonecznik, płatki owsiane czy owies.
Bardzo ważnym źródłem witamin jest w tym wypadku wszelka zielenina, a mianowicie trawa czy babka lancelowata. Jeśli właściciel szczura zrywa ją samodzielnie, to nie powinien robić tego w miejscach znajdujących się blisko jezdni, miejscach opryskiwanych pestycydami czy też w pobliżu dużych skupisk ludzi, ponieważ w ten sposób można zafundować szczurkowi potężną dawkę metali ciężkich. Szczurki przepadają za twardymi gałązkami, dzięki którym ścierają również zęby, a w ich diecie mogą znajdować się również niewielkie ilości nabiału i gotowanych jajek.
Czy szczury domowe jedzą owoce?
Szczury domowe bardzo przepadają za owocami i można im je podawać praktycznie codziennie. Bardzo ważne jest jednak to, żeby wcześniej usunąć pestki oraz całe gniazda nasienne z takich owoców, jak gruszki, jabłka czy arbuz, a także obranie owoców ze skórki. Wśród produktów z tej kategorii, za którymi szczególnie przepadają znajdują się na przykład banany, melony, truskawki i porzeczki. Wszystkie z nich zapewniają zwierzakom witaminy oraz sole mineralne, które mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie ich organizmów oraz zdrowie.
Czy szczury domowe jedzą warzywa?
Warzywa to kolejne produkty, za którymi szczurki wprost przepadają, o którymi warto uzupełniać dietę składającą się z kupnych mieszanek dla szczurów. Można podawać im brokuły, marchew, kalafior, fasolkę szparagową, cukinię, seler, topinambur, paprykę, koperek i wiele innych. Choć większość warzyw szczury mogą jeść na surowo, część z nich można podawać pupilom wyłącznie po ugotowaniu. Należą do nich na przykład dynia, ziemniaki, bób, groch lub fasola. Jeśli zamierzamy poczęstować szczurka warzywami gotowanymi na obiad, to warto zadbać o to, aby nie znajdowały się w nich sól oraz pikantne przyprawy, które mogłyby mu zaszkodzić.
Czy szczury domowe jedzą mięso?
Szczury domowe potrzebują mięsa, ale zdecydowanie mniej niż te dzikie. Wystarczy dodać, że karmy dla szczurów wysokiej jakości zawierają białko pochodzenia zwierzęcego, a wiele osób zauważyło, że szczury uwielbiają karmę dla kotów, która również zawiera mięso. Jeśli chcemy poczęstować szczurka mięsem w czystej postaci, to dobrym wyborem będzie ugotowany bez przypraw i rozdrobniony kurczak. Można również zdecydować się na inne rodzaje drobiu, a więc na przykład na gotowanego indyka czy też kaczkę.
Przeciętnie szczurek zjada dziennie około 15g jedzenia i warto zadbać o to, aby było ono zróżnicowane, zapewniało mu niezbędne składniki odżywcze i żeby nie zawierało żadnych niebezpiecznych substancji, takich jak środki chemiczne do opryskiwania niektórych roślin. Dodatkowo właściciele szczurków muszą zadbać o to, aby miały one przez całą dobę dostęp do czystej wody pitnej. Powinna się ona znajdować w specjalnym poidełku z kulką, dzięki któremu można zadbać o czystość w klatce, i być zmieniana raz dziennie.
Czego nie powinny jeść szczury domowe?
Szczury domowe, podobnie jak ich dzikie odpowiedniki, uważa się za zwierzęta wszystkożerne, ale jest to tylko część prawdy. Rzeczywiście nie są wybredne i jedzą bardzo różnorodnie, ale mogą też sięgać po produkty, które są dla nich szkodliwe. Dlatego w gestii właściciela jest posiadanie wiedzy na temat pokarmów, których szczurki nie powinny otrzymywać. Na liście znajdują się przede wszystkim słodycze, kofeina w każdej postaci, alkohol, pestki owoców i cytrusy. Te ostatnie mogą prowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwór. Co ciekawe, szczury nie mogą też jeść sałaty, która powoduje u nich biegunkę. Warto jeszcze raz wspomnieć o tym, aby nie podawać szczurom roślin spryskanych chemicznymi środkami oraz roślin, które rosły w pobliżu jezdni.