Krokodyle należą do bardzo ciekawych i wyjątkowych zwierząt, które są jednak dość groźne. Dobrze byłoby poszerzyć swoją wiedzę, jeśli interesujemy się tymi niezwykłymi gadami. Przydadzą nam się na pewno informacje dotyczące tego, co one spożywają na co dzień.
Zdolni myśliwi
Krokodyle należą do naprawdę doskonałych myśliwych. Nie ma się więc co dziwić temu, że większość swojego pożywienia zdobywają samodzielnie. Mowa tu rzecz jasna o krokodylach żyjących dziko. Krokodyle mieszkające w niewoli są przecież zdane na swoich opiekunów oraz na dostarczane przez nie pożywienie. Jeśli chodzi o polowania tych pięknych zwierząt, z reguły trwają one dość długo. Wcale jednak nie wynika to z faktu, że nie radzą sobie z polowaniami. Krokodyle należą bowiem do bardzo cierpliwych zwierząt.
Na ofiarę, która wpadnie im w oko wyczekują, kryjąc się w zaroślach wodnych bądź w samej wodzie. Obserwacje mogą trwać nawet kilkadziesiąt minut! Krokodyl chce bowiem mieć pewność co do tego, że ofiara na pewno im nie umknie. Jak zaś wygląda sam mechanizm polowania? Otóż okazuje się, że sam atak na ofiarę nie trwa zbyt długo. Krokodyl łapie ofiarę, a następnie szybko zaciąga ją pod wodną głębinę. Zwierzęta padające ofiarą tych groźnych drapieżników raczej nie mają zbyt wielu szans ana wyjście cało z tej opresji. Wynika to właśnie z faktu, że krokodyle są tak zdolnymi myśliwymi.
Co znajduje się w menu krokodyli?
Menu krokodyli należy do całkiem bogatych i dość zróżnicowanych. Co ciekawe, krokodyle zjadają przede wszystkim rozmaite gatunki ptaków wodnych, których na szczęście nie brakuje. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te spożywają tylko i wyłącznie ptaki. Żywią się one także rybami i drobnymi ssakami. Co ciekawe, poszczególne gatunki krokodyli mogą nieco różnić się od siebie preferencjami żywieniowymi. Ponadto, na to co ląduje ostatecznie w menu krokodyla wpływ mają też jego indywidualne upodobania.
Czy krokodyle jedzą padlinę?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy krokodyle polują tylko i wyłącznie na żywie ofiary, czy też są w stanie zadowolić się zjedzeniem padliny. Otóż okazuje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeśli zwierzę jest w dobrej kondycji, a na dodatek w miejscu, w którym się znajduje nie brakuje mu potencjalnych ofiar, istnieje znikome prawdopodobieństwo tego, że sięgnie po padlinę. Jeżeli jednak z jakichś względów stan zdrowia krokodyla i jego ogólna kondycja nie jest najlepsza, najprawdopodobniej nie wzgardzi on padliną. Raczej nie ma się jednak co dziwić temu, że padlina będzie tym majestatycznym zwierzętom jakoś szczególnie smakować.
Czy krokodyle są ludojadami?
Sporo osób może zastanawiać się nad tym, czy krokodyle są w stanie zjadać ludzi. Powstało przecież całe mnóstwo historii i filmów o krokodylach ludojadach. Trzeba jednak przyznać od razu, że większość z nich raczej nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te nie dopuszczają się nigdy i żadnych ataków na ludzi. Nic bardziej mylnego. Należą one w końcu do jednych z najgroźniejszych zwierząt żyjących w wodzie.
Jeśli zatem z jakichś względów przebywamy w miejscach, które są naturalnymi siedliskami krokodyli, powinniśmy uważać. Uważa się, że krokodyle mogą być aż sto razy bardziej niebezpieczne od krokodyli! Jeśli zatem wyczują okazję, być może z niej skorzystają, naprawdę ciężko to przewidzieć.
Człowiek na pewno nie będzie jednak stanowił ich jedynego i pierwszego wyboru. Niemniej jednak, bez większych problemów mogą one poradzić sobie z atakiem na nas. Wśród tych gatunków krokodyli, które są w stanie zapolować i na dodatek zjeść człowieka wymienić należy przede wszystkim krokodyla nilowego oraz krokodyla słonowodnego.
Czym odżywiają się młode krokodyle?
Wiele osób może nie wiedzieć, czym odżywiają się młode krokodyle i czy ich dieta w ogóle różni się od tego, czym odżywiają się dorosłe osobniki. Jak jednak nietrudno zgadnąć, tak. Małe krokodyle, zwłaszcza świeżo po wykluciu się z jaj odżywiają się przede wszystkim owadami. Co ciekawe, dominują wśród nich pająki.
Bezkręgowce stanowią jednak dietę wyłącznie tych naprawdę młodych zwierząt. W miarę dorastania, krokodyle zaczynają odżywiać się o wiele większymi stworzeniami. Dość szybko są w stanie przestawić się na takie stworzenia jak płazy, a także ryby.
Początkowo, trudnej sztuki polowania uczą ich dorosłe krokodyle. Na szczęście, młody krokodyl wydaje się mieć polowanie niejako we krwi. Z tego też względu, stosunkowo dobrze radzi sobie z pierwszymi próbami zdobycia pożywienia. Niektóre z nich mogą jednak nie kończyć się tak, jak zwierzę by chciało. Ewentualne niepowodzenia szybko odchodzą jednak w zapomnienie.