You are currently viewing Co jedzą papugi faliste? Na co należy zwracać przy odżywianiu

Papuga falista to jedna z najczęściej, a może i najczęściej spotykana odmiana papugi w naszym kraju. Kochamy te ptaki ze względu na to, że pięknie wyglądają, a ponadto zdarza im się mówić, jednak nie jest to tak częste, jak nam się wydaje. Potrafią żyć nawet ok. 13-14 lat, jednak żeby dożyły tak sędziwego wieku, należy odpowiednio o nie dbać, również poprzez zbilansowaną dietę. O konkretnych jej aspektach, powiemy sobie więcej w naszym tekście i zachęcamy do jego lektury.

Zanim przejdziemy do odżywiania papug falistych, to powiemy o nich parę słów. Zostały odkryte w XIX wieku w Australii, chociaż od wielu lat można je zauważyć w Europie, gdzie pojawiły się błyskawicznie. Ogromnym plusem posiadania papugi jest to, że koszt jej zakupu jest naprawdę niewielki, bo 20-30 zł, jak najbardziej warto ją zakupić.

Papużki faliste najlepiej karmić zbilansowanymi mieszankami gotowych karm. Znajdują się w nich ziarna prosa, owsa czy kanara. W ten sposób dostarczymy papugom to, co jest im najbardziej potrzebne. Zaznaczamy z góry, że nie są to drogie produkty i papugi nie są zwierzętami, które wymagają stałej opieki. Bardzo istotne jest to, aby w diecie papug falistych znajdowało się wapno, które można dostarczyć jej poprzez kość mątwy zwanej sepią. Sprawia ona, że można w bardzo łatwy sposób utrzymać dziób w odpowiednim stanie.

Wiele osób kupuje papużki faliste po to, by mieć młode. Trzeba do tego jak najbardziej zachęcić ptaki, ale można to zrobić w specjalny sposób. W diecie zatem powinno znaleźć się białko w postaci jaj, które sprawi, że samica chętniej znosi jaja. Może być ono gotowane jak najbardziej na twardo i nie trzeba tutaj odpowiednio go przygotowywać. Innym źródłem białka mogą być larwy, chude mięso, biały ser czy jogurt naturalny. Jest to naturalny sposób na podniesienie płodności, chociaż nie można zapomnić o tym, żeby w klatce dostawić budkę lęgową. Zasada jednak jest prosta – w zwyczajnym okresie należy to robić 1-2 w tygodniu, jednak w okresie składania jaj można to wykonywać każdego dnia.

Na co należy zwracać przy odżywianiu papug falistych?

Jak już powiedzieliśmy, papużki faliste nie są trudne w utrzymaniu, co jednak nie sprawia, że można dawać im wszystko. Każdego dnia powinniśmy papugom dostarczać świeżą zieleninę czy rośliny polne. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy mają swoje ogrody, działki i pola. Idealnymi produktami powinny być: natka pietruszki, koperek, szpinak, rukola czy brokuł.

Pamiętać należy o tym, że zielenina w postaci traw również będzie bardzo dobrą opcją. Najlepiej jednak robić wszystko, żeby nie były to trawy, które wcześniej były pryskane chemią, bo naturalnym jest to, że doprowadzi to nasze ptaszki do chorób, a nawet śmierci. Dziko rosnące trawy to idealne miejsce do tego, żeby ją zrywać i dawać papugom. Jeszcze innym pokarmem, który warto dawać papugom, mogą być: kiełki, kłosy traw czy cykoria. Bardzo ważne jest to, żeby unikać niektórych produktów jak czosnek, cebula czy awokado. Nie wolno ich podawać papugom za wszelką cenę, gdyż są po prostu trujące.

Jakie przysmaki warto dawać papugom falistym?

Papużki faliste nie są zwykłymi ptaszkami, które mogą jeść konkretne produkty jak mieszanki ziaren czy zielenina, wyżej przez nas wymienione. Mogą być to również inne produkty, które świetnie się sprawdzą w odżywianiu papużek falistych. Wiemy o wielu zbawiennych właściwościach owoców, tak więc i papugi mogą zasłużyć na takie nagrody, które dodatkowo sprawią, że będą bardziej zadowolone, jak również dostarczymy im wielu witamin i mikroelementów. Gdzie można znaleźć takie mikroelementy? Mogą być to maliny, owoce leśne, dzika róża czy głóg.

Na pewno ważnym pytaniem, które teraz pojawia się w waszych głowach jest to, jak często powinny papugi jadać taki pokarm. Powinno być to ok. 2-3 razy w tygodniu. Dobrym krokiem będzie bilansowanie diety poprzez jej różnorodność i rotowanie owocami w taki sposób. Bardzo ważne jednak jest to, żeby każdy owoc obrać ze skórki, gdyż te zakupione w sklepie mogą być pryskane różnymi preparatami i wtedy możemy narazić naszą papużkę na niemałe problemy.

Jak więc widzicie, dieta papużek falistych może być różnorodna. Wydaje się, że nie są to drogie produkty, które sprawiałyby, że nie można by było zakupić takiej papużki dla siebie. Decydując się na jej zakup zróbmy wszystko, żeby dać jej to, co najlepsze. Odpowiednie menu to radość z zadowolonej papużki i zwiększenie szansy na to, że nie będzie mieć żadnych niedoborów i zostanie z nami na długo.