You are currently viewing Co jedzą żółwie lądowe o i czego nie mogą jeść
Foto - Unsplash

Żółwie lądowe stanowią rodzinę żółwi, na którą składa się około czterdziestu gatunków zwierząt preferujących tereny suche, a wręcz pustynie, i które występują w naturalnych warunkach w Europie, Azji oraz Afryce. Ich karapaks, czyli twarda powłoka grzbietowa jest skostniały i zwykle lekko wysklepiony, a w zależności od gatunku mogą mieć od kilku centymetrów do nawet ponad metra długości. Od wielu lat niektóre z żółwi lądowych są popularnymi zwierzętami domowymi, a zapewnienie im odpowiednich zapewnia żółwiom długie życie.

Co jedzą żółwie lądowe?

Żółwie lądowe należą do zwierząt wszystkożernych, a to oznacza, że w ich żołądkach ląduje wszystko to, co nadaje się do zjedzenie, i co pojawi się na ich drodze. Najczęściej są to wszelkie rośliny, a więc liście, łodygi, pnącza, owoce, a nawet kaktusy. Wiele żółwi uzupełnia dietę roślinną pokarmem zwierzęcym, polując na dżdżownice, robaki, ślimaki czy owady. Znane są również przypadki, w których żółwia uczta opierała się na padlinie. Ilość spożywanego jedzenia jest zależna od wieku żółwia. O ile najmłodsze osobniki jedzą codziennie, to już te mające od roku do trzech lat pięć razy w tygodniu, a żółwie mające więcej niż siedem lat maksymalnie trzy razy w tygodniu.

Czego nie mogą jeść żółwie lądowe?

Wiele osób błędnie zakłada, że żółwie mogą jeść dowolne ilości wszelkiej zieleniny i pokarmów pochodzenia roślinnego. W rzeczywistości istnieją jednak produkty, których w tym wypadku powinno się unikać. Należą do nich na przykład rośliny zawierające szczawiany, a więc szczaw, kapusta, szpinak, rabarbar, mięta kłosowa czy owies. Produkty te są o tyle niebezpieczne, że hamują wchłanianie wapnia, który jest głównym budulcem pancerza żółwia. Ponadto żółwie nie mogą jeść produktów wysokobiałkowych, do których należą mięso, białe ser czy też gotowane jajka. Tego rodzaju produkty mogą doprowadzić do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych żółwia.

Czym karmić żółwia lądowego w domu?

Żółwie wyglądają na stworzenia szalenie odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, ale w rzeczywistości już źle zbilansowana dieta może okazać się dla nich zabójcza, a na pewno doprowadzić do wielu schorzeń. Osoby posiadające tak niezwykłego pupila powinny zadbać o to, aby jego dieta była maksymalnie zróżnicowana i nie zawierała produktów szkodliwych. Bardzo ważne jest to, aby żółw regularnie jadł tak zwane rośliny łąkowe, do których należy mniszek lekarski, stokrotka, lucerna, liście jeżyn i liście truskawek. Wszystkie z nich są istotne podczas najróżniejszych procesów zachodzących w organizmie żółwi, a przy okazji zapewniają mu niezbędny wapń. W okresie zimowym, kiedy dostępność tego rodzaju roślin znacznie spada, powinno się karmić żółwia wcześniej ususzonymi ziołami i zieleniną. Dodatkiem do tej podstawy powinny być owoce i warzywa, a przede wszystkim marchew, arbuz, ogórek, dynia, jabłka, truskawki czy pomidory. Naturalnym suplementem diety i źródłem wapnia powinna być sepia, czyli muszla mątwy. Jeśli żółw nie będzie jej gryzł samodzielnie, można ją drobno kruszyć i dodawać do jedzenia, po które chętnie sięga. Konieczne jest również zadbanie o to, aby żołw miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Co je żółw stepowy?

Żółw stepowy to jeden z najpopularniejszych gatunków, jakie trafiają do naszych domów. W naturalnych warunkach żyje w Środkowej Azji, wybierając skaliste, suche tereny. W dawnych czasach żółwie te były uważane za wszystkożerne, ale najnowsze badania dowodzą, że jedzą tylko rośliny, ale z pominięciem traw. W domach można je karmić mniszkiem lekarskim, świeżym mleczem, bazylią lub melisą, a także kwiatowymi mieszankami produkowanymi specjalnie z myślą o nich. Warto również podawać im rukolę, cykorię i kiełki różnego rodzaju, ponieważ stanowią dla nich źródło niezbędnych witamin oraz soli mineralnych, bez których żółwie stepowe nie mogłyby się prawidłowo rozwijać.

Co je żółw lamparci?

Żółw lamparci to gatunek występujący w Afryce Subsaharyjskiej, a swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu wzorowi znajdującemu się na karapaksie. Należy do żółwi w pełni roślinożernych, a około siedemdziesięciu procent jego diety stanowią najróżniejsze trawy. Reszta to rośliny polne i ozdobne. A co taki żółw może jeść, jeśli juz został pupilem domowników? Można mu podawać truskawki, pomidory, bazylię, a przede wszystkim rośliny łąkowe.

Co je żółw słoniowy?

Żółw słoniowy to jeden z największych żółwi na świecie. Jego pancerz może mieć nawet sto pięćdziesiąt centymetrów długości, a waga często przekracza dwieście kilogramów. Te ogromne stworzenia żywią się przede wszystkim owocami i roślinami. Nie odmawiają sobie nawet kaktusów, a po porze deszczowej schodzą na tereny nizinne, aby jeść świeżą trawę. Badania dowodzą, że są w stanie wytrzymać miesiące bez jedzenia i picia, ale uzupełniają braki, kiedy tylko mają możliwość.