Flamingi to jedne z najpiękniejszych ptaków, które w Polsce można zobaczyć tylko w ZOO. Z góry polecamy wygospodarowanie sobie wolnego czasu, by to zrobić. Są to zwierzęta kochające ciepłe klimaty, jednak chcąc się więcej dowiedzieć na temat tego, co jedzą i jak wygląda ich dieta, zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym artykułem.
Gdzie występują flamingi? Ogólna charakterystyka
Zacznijmy od tego, że flamingi występują przeważnie regiony tropikalne, gdzie jest naprawdę ciepło. Są to zazwyczaj tereny Ameryki Północnej i Południowej. Co ciekawe, żyją one również na terenach południowych naszego kontynentu oraz w Azji. Zapewne wiecie, że flamingi charakteryzują się różowym kolorem, chociaż nie są one tak różowe, jak ma to miejsce w przypadku dmuchanej zabawki pojawiającej się na basenach. Kolor ten wynika z tego, że przyjmowane jedzenie bogate w karotenoidy sprawia, że ich barwa jest taka, a nie inna. Na pewno możecie być zaskoczeni, ale flamingi również są białe czy szare i to jest ich naturalny kolor, tak więc nie można powiedzieć, że 100% flamingów odznacza się różową barwą.
Flamingi mają swoje siedliska na stawach, jeziorach czy podmokłych terenach, gdzie jest słona woda. Posiadają w swojej głowie gruczoł, który umożliwia im wydalanie nadmiaru soli. Wielu z was na pewno kojarzy też to, że flamingi charakteryzuje stanie na jednej nodze. Nie ma jednej potwierdzonej teorii dlaczego tak się dzieje, natomiast jedna z nich mówi o tym, że wiąże się to z szybszym zerwaniem się do ucieczki, gdy wyczują zagrożenie.
Wszystko o odżywianiu flamingów
Odżywianie flamingów to dość ciekawa kwestia. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że są wszystkożerne, tak więc jedzą mięso i nie pogardzą warzywami i innymi produktami. Nie mają zdolności selekcyjnych, więc jeżeli coś zobaczą na swojej drodze, to od razu to zjedzą. Potrafią przemieszczać się naprawdę daleko w celu poszukiwania pożywienia.
Dieta flamuingów składa się z różnego rodzaju glonów, drobnych skorupiaków, widłonogów, mięczaków, larw owadów czy robaki. Ponadto jedzą nasiona i oczywiście drobne ryby. Łatwo więc można zauważyć, że odżywiają się drobnymi rzeczami, co jest nietypowe. Flamingi są filtratorami, co sprawia, że pozyskują pokarm z wody czy też błota. Sam sposób poszukiwania zdobyczy jest ciekawy, ponieważ zanurzają dziób, ale robią to odwrotnie i tak wyszukują swoją ofiarę. Wygląd dzioba jest równie ciekawy, ponieważ jest zakrzywiony i dolna szczęka flaminga jest większa od górnej. Struktura szczęki posiada blaszki, które sprawiają, że pokarm jest zatrzymywany.
Młode pisklaki jedzą inaczej niż dorośli przedstawiciele gatunku. Z racji tego, że pierwsze miesiące życia charakteryzują się jeszcze niewyprofilowanym i nierozwiniętym dziobem, to są uzależnione od innych, czyli od swoich rodziców. Przekazują pokarm za pomocą wydzieliny do dzioba, co można porównać do karmienia piersią, jednak nie jest to mleko, a mowa o innej substancji. Wydzielina zawiera takie minerały jak: białko czy tłuszcze powodujące ochronę i wzmocnienie odporności układu pokarmowego.
Ciekawostki związane z flamingami
Wspomnieliśmy, że różowy kolor wiąże się z karotenoidami, jednak należy doprecyzować, że te pigmenty pojawiają się w glonach oraz pokarmach przyjmowanych przez flamingi. Nie są więc to naturalne barwniki, które są w organizmie flamingów od pierwszych dni ich życia. Poruszyliśmy również kwestię stania na jednej nodze i mówiliśmy o tym, że jest to pochodną szybszego zerwania się do ucieczki. Inne badania wspominają o tym, że wiąże się to z wychładzaniem organizmu i zmiana nogi sprawia, że flamingi unikają tego.
Jeżeli widzicie flamingi, które są bardzo różowe, to miejcie pewność, że wiąże się to z nadejściem okresu godowego. To właśnie wtedy ptaki mają najbardziej różowy kolor. Okres życia flamingów to równie ciekawy temat i uwaga – zapnijcie pasy. Flamingi żyją na wolności nawet 50 lat, natomiast w zamknięciu ten okres może być o 30 lat dłuższy! To szalone, że takie ptaki żyją tyle lat, ale jest to prawda.
Flamingi są ptakami, które nie są groźne, a nawet bardzo towarzyskie. Żyją w ogromnych skupiskach co sprawia, że drapieżniki niechętnie po nie sięgają z obawy o kontrę. Są one bardzo lekkie, bo ważą od 2 do 4 kg, co przy ich wzroście ok. 1-1,5 metra jest naprawdę niewielkim ciężarem. Flamingi to doskonali lotnicy, jak również świetnie pływają i mają długie i ostre skrzydła. Bardzo istotną cechą flamingów jest to, że składają tylko jedno jajo rocznie. Teraz mamy dla was prawdziwą bombę, bo mówiliśmy wiele o kolorach flamingów, a niewielu wie, że pod piórami kryje się… czarny kolor, który widać jednak tylko i wyłącznie podczas zrywania się do lotu.