Osy to owady zaliczane do rodziny osowatych. Odznaczają się smukłą budową ciała w kolorze żółto-czarnym i wbrew powszechnym przekonaniom są pożyteczne. W przeciwieństwie do pszczół nie giną po użądleniu, ponieważ nie zostawiają żądła w ciele ofiary. Czym odżywiają się te wyjątkowe owady?
Co znajduje się w podstawowej diecie osy?
Dla wielu osób pszczoły i osy to owady o takich samych upodobaniach żywieniowych. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ osy z natury są drapieżnikami. Nie żywią się nektarem oraz pyłkiem kwiatów, choć w krytycznych sytuacjach będą w stanie sięgnąć po taki pokarm. W ich podstawowej diecie znajdują się jednak przede wszystkim niewielkie insekty. Polowanie zwykle przebiega w podobny sposób. Najpierw porażają swoje ofiary jadem, a następnie uruchamiają swój niezawodny aparat gębowy, za pomocą którego rozdrabniają pokarm. Robotnice najczęściej odpowiadają za dokarmianie młodych larw. To one dostarczają pokarm do gniazda. Osy polują przede wszystkim na ćmy, muchy i komary. Potencjalnymi ofiarami są także pszczoły, gąsienice oraz motyle i meszki. Jak widać dieta os jest dosyć mocno rozbudowana. Co więcej, owady te nie pogardzą również padliną.
Czy w diecie osy znajdują się owoce?
Osy to owady wielożerne. Umiejętność trawienia różnorodnego pokarmu sprawia, że tak naprawdę są w stanie sobie poradzić w najmniej sprzyjających warunkach. Bardzo chętnie sięgają po słodkie przekąski w postaci świeżych owoców i soków. Uwielbiają świeże jabłka oraz gruszki. Stanowią dla nich źródło cennego cukru oraz witamin. Nie pogardzą również śliwkami oraz rozmaitymi owocami leśnymi. Świeże owoce działają na nie jak magnes, dlatego bardzo często można je spotkać w okolicach owocowych krzewów czy drzew. Lgną do bardzo słodkich zapachów, dlatego latem stosowanie słodkich mgiełek do ciała czy balsamów sprawia, iż odważniej podlatują do ludzi.
Czy osy lubią alkohol?
Osy to owady, które lgną do jaskrawych i ciepłych kolorów. Nic zatem dziwnego w tym, że bardzo często obiektem ich zainteresowania staje się złociste piwo. Jeżeli dodatkowo jest wyposażone w najmniejszą nawet zawartość owocowego soku, wówczas trudno osę odpędzić od takiego trunku. W żadnym wypadku nie jest to jednak element diety osy. Ciekawskie owady lgną w tym przypadku zarówno do koloru, jak i zapachu. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może sprawić, że osa stanie się wyjątkowo natrętna i agresywna.
Słodycze w diecie osy
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że wszelkie słodkie przekąski przyciągają osy. Cukier oraz wszelkie produkty z jego zawartością są dla tych owadów cennym nabytkiem. Bardzo chętnie wobec tego będą korzystać ze słodkich napojów, różnego rodzaju ciast i bardzo dojrzałych owoców. Uwielbiają wszelkie przetwory owocowe w postaci dżemów i kompotów. Zwłaszcza latem ich obecność bywa nieznośna. Należy bardzo uważać, by nie napić się soku z pływającą osą, gdyż takie użądlenie może się dla nas skończyć tragicznie.
Czym żywią się larwy osy?
Larwy osy są w pełni zależne od dorosłych osobników. Na tym wczesnym etapie życia nie opuszczają gniazda i żywią się wyłącznie tym, co zostanie im przyniesione przez robotnice. Ich możliwości również są wówczas bardziej ograniczone, dlatego to w gestii robotnic leży odpowiednie przygotowanie pokarmu. Najczęściej za pomocą mocnych żuwaczek rozdrabniają upolowane owady i podaję młodym.
Czy osy jedzą gotowane mięso?
Bez wątpienia nie stanowi ono podstawy ich żywienia, aczkolwiek nie pogardzą i takim rarytasem. Uważa się, że przyciąga je zapach krwi, a zatem najczęściej będą zbliżały się do surowego mięsa. Można takie zjawiska zaobserwować zwłaszcza w sezonie grillowym. Należy pamiętać, że są owadami wielożernymi i w tej kwestii z pewnością nie odznaczają się wybrednym podniebieniem.
Co odstrasza osy i czy są produkty, po które nie sięgają?
Osy bywają w sezonie letnim prawdziwym utrapieniem. Pojawiają się znienacka i są w stanie zbliżyć się do człowieka na bardzo niewielką odległość w poszukiwaniu pożywienia. Nie byłoby to wielkim problemem, gdyby nie fakt, że duża część społeczeństwa reaguje alergicznie na jej użądlenie. Warto zatem pamiętać, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów na odstraszenie tych wyjątkowo natrętnych owadów.
Pierwszym będzie unikanie słodkich zapachów, które zawsze je przyciągają. Dobrym sposobem są również zapachy cytrusowe, które działają na nie odstraszająco.
Osoby nie jedzą i nie lubią cytrusów, a taki zapach skutecznie je odstręcza. Nie przepadają również za dosyć wyrazistymi zapachami, do których należy zaliczyć zapach goździków czy świeżej mięty. Nie znoszą też zapachu czosnku, tymianku i majeranku. Są również uczulone na zapach bazylii. Posiadanie takich roślin może skutecznie je odstraszyć i sprawić, że będą nas omijać szerokim łukiem.