Chomik syryjski to gatunek ssaka z rodziny chomikowatych, który cieszy się wielką popularnością jako zwierzątko domowe, a dla wielu dzieci stanowi pierwsze doświadczenie z własnym pupilem. Te niewielkie stworzenia w warunkach naturalnych występują między innymi w Turcji i Syrii, a w Europie hodowany jest powszechnie od lat czterdziestych dwudziestego wieku. Co jedzą chomiki syryjskie i jak zapewnić im optymalną dietę?
Chomiki syryjskie na wolności
Dieta chomików syryjskich żyjących na wolności jest bardzo zróżnicowana, a ma na nią wpływ wiele czynników, takich jak pora roku. Jej podstawę stanowi pokarm roślinny, a przede wszystkim znalezione nasiona i owoce. Najchętniej sięgają po jabłka i marchew.
Nie oznacza to jednak, że chomiki całkiem rezygnują z pokarmu zwierzęcego. Na wolności, jeśli jest to akurat możliwe, chętnie polują na larwy, które zapewniają im niezbędne do prawidłowego rozwoju białko. Z kolei warzywa, nasiona i owoce są dla nich źródłem witamin, soli mineralnych i innych składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i podczas wielu procesów metabolicznych.
Czym karmić chomika syryjskiego w domu
Chomiki syryjskie od lat są powszechnie dostępne w hodowlach i sklepach zoologicznych, a wielbiciele gryzoni starają się im zapewnić optymalne warunki. Najważniejsze w tym zakresie są zarówno warunki panujące w klatce, jak i prawidłowa dieta, która musi być zbilansowana, urozmaicona i podobna do tej, na jaką decydują się na wolności. Podstawą żywienia chomika syryjskiego powinno być ziarno, a mianowicie pszenica, owies i proso.
Chomiki uwielbiają słonecznik i pestki dyni, ale nie powinno się ich podawać zbyt wiele, ponieważ należą do produktów oleistych i mogących powodować nadwagę. Warto postawić na dobrej jakości mieszanki dla chomików, w których zwykle znajduje się wszystko to, czego chomiki potrzebują w tej kategorii. Warto jednak dodać, że ziarno nie zapewnia zwierzakom wszystkich koniecznych składników odżywczych, a jedynie ich większość. Jeśli chcemy, aby chomik rozwijał się prawidłowo i cieszył dobrą kondycją, powinniśmy urozmaicić jego menu.
Suszone zioła i siano są niezwykle bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych, dlatego warto regularnie podawać chomikowi między innymi rumianek, krwawnik, ostropest plamisty czy kwiat nagietka. Jeśli ktoś ma dostęp do pól lub łąk znajdujących się z dala od siedlisk ludzi czy ulic, może zrywać je samodzielnie. W przeciwnym wypadku powinny być kupowane w sklepach zoologicznych.
Czy chomiki jedzą warzywa i owoce
Warzywa i owoce mogą i powinny znaleźć się w diecie chomików syryjskich, ponieważ stanowią idealne uzupełnienie witamin i soli mineralnych. Warto regularnie podawać im marchew, jabłka, dynię, buraki, rzepę, pomidory, pietruszkę, a także banany, truskawki, maliny, porzeczki czy arbuz. Przed podaniem warzyw chomikowi należy je pokroić na mniejsze części, a także usunąć gniazda nasienne lub pestki, ponieważ mogą zaszkodzić pupilowi.
Czy chomik syryjski w domu potrzebuje białka zwierzęcego
Chomiki syryjskie należą do zwierząt wszystkożernych, a w związku z tym w ich diecie powinno się znajdować również białko zwierzęce. Można im podawać larwy mącznika, ale u wielu osób tego rodzaju pokarm budzi odrazę. Na szczęście larwy owadów z powodzeniem można zastąpić w tym wypadu gotowanym drobiem oraz nabiałem. Posiekane kawałki kurczaka, twaróg czy jogurt naturalny bez żadnych dodatków wyjątkowo smakują chomikom, a przede wszystkim zapewniają im ważne składniki odżywcze.
Czego nie może jeść chomik syryjski
Chomiki są wszystkożerne, ale to nie oznacza, że niektóre z popularnych produktów nie są dla nich szkodliwe. Nie wolno im podawać awokado, papai oraz wszystkich owoców cytrusowych, takich jak mandarynki, pomarańcze czy grejpfruty. Jeśli chodzi o warzywa, to chomiki nie mogą jeść tylko niewielkiej części z nich, a mianowicie fasoli, czosnku, cebuli czy kapusty.
Wiele osób traktuje chomiki jak zwierzaki, które zutylizują ze smakiem wszelkie resztki z talerzy właścicieli. Rzeczywiście większości z nich chętnie spróbują, ale będzie to dla nich bardzo szkodliwe.
Chomiki nie mogą jeść żadnych smażonych rzeczy, surowego mięsa, a także żadnych przekąsek, w których znajduje się sól i ostre przyprawy. Jeśli więc chcemy serwować im drób, to po pierwsze musi być ugotowany, a po drugie całkiem pozbawiony przypraw.
Czy chomiki mogą jeść chleb?
Jeśli chodzi o chleb, to generalnie nie jest zalecany jako część diety chomika ze względu na wysoką zawartość węglowodanów i małą wartość odżywczą. Chleb, szczególnie biały, może także zawierać cukry i inne dodatki, które nie są zdrowe dla chomików. Poza tym mokry lub wilgotny chleb może stwarzać ryzyko zakrztuszenia lub rozwoju pleśni, która jest szkodliwa dla chomików.
Zamiast tego, lepiej skupić się na podawaniu chomikom syryjskim różnorodnej diety składającej się z wysokiej jakości karmy dla gryzoni, świeżych warzyw i owoców (w ograniczonych ilościach, aby uniknąć problemów z trawieniem), oraz okazjonalnie, jako przysmaków, niewielkich ilości bezpiecznych nasion, orzechów (bez soli), i innych produktów bogatych w białko.