You are currently viewing Co jedzą pająki

Na świecie istnieje około pięćdziesięciu tysięcy gatunków pająków, które różnią się od siebie rozmiarem, rozmieszczeniem geograficznym oraz trybem życia. Te niebywałe istoty najczęściej wzbudzają strach lub obrzydzenie, choć w wielu przypadkach taka reakcja bywa nieuzasadniona. Ze względu na umaszczenie, niektóre okazy zasługują bowiem na największe słowo uznania. Czym żywią się pająki?

Czym żywią się małe pająki?

Pająki mają charater drapieżników, dlatego w ich jadłospisie najczęściej pojawiają się nieco mniejsze owady, na które z powodzeniem polują. Ich dieta niemal w stu procentach składa się z innych owadów, aczkolwiek nie mają w zwyczaju sięgać po padlinę. Spożywają świeżo upolowaną ofiarę. Pająki zamieszkujące Polskę na ogół polują na muchy, mrówki czy komary. Te pojawiające się w naszych domach stanowią rewelacyjną wprost ochronę przed molami, a nawet karaczanami. Często jednak bywają niedoceniane, a ze względu na spory odesetek osób cierpiących na arachnofobię, same są traktowana jako szkodniki. Nic bardziej mylnego. Pająki doskonale radzą sobie ze szkodnikami, z którymi człowiek może poradzić sobie wyłącznie za pomocą mocnych chemicznych środków. Małe pająki bardzo chętnie sięgają po mszyce, które najczęściej urzędują w roślinności. Co ciekawe, równie chętnie porywają się na pszczoły i osy, które stanowią dla nich bardzo pożywną i solidną przekąskę.

Jak karmić egzotyczne pająki?

Dieta egzotycznych pająków powinna być w pełni uzależniona od gatunku oraz indywidualnych potrzeb danego osobnika. W wielu kwestiach propozycje jadłospisu są jednak dosyć mocno zbliżone. Pająki w formie hodowlanej potrzebują dobrze skonstruowanej diety, która zapewni im dobre samopoczucie oraz możliwość zdrowego rozwoju. Należy pamiętać, że dieta młodych pająków będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dieta w pełni dorosłych czy starszych osobników. Młode na ogół nie są w stanie samodzielnie uporać się z większą ofiarą, czyli potencjalnym posiłkiem. Właśnie dlatego zaleca się dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych, do których należą, m.in. larwy much, larwy mącznika czy wylęgiem świerszcza. Młody pająk bardzo łatwo przyswaja taki pokarm i na wczesnym etapie nie stanowi on dla niego najmniejszego problemu. Na późniejszym etapie warto po konsultacjach z ekspertem poszerzać zakres serwowanych rarytasów. Dobrym pomysłem będzie podsunięcie pająkowi małych motyli oraz dorosłych much. Następnie można zainwestować w mole woskowe, karaczany zielone i karaczany szare. Młody pająk nie pogardzi również małymi konikami polnymi czy pasikonikami i ćmami.

Dorosłe pająki mogą sięgać po znacznie bardziej zaawansowane pod względem gabarytów przysmaki. Chętnie jedzą świerszcze czerwonogłowe, karaczany argentyńskie oraz karaczany brazylijskie. Większe ptaszniki, które należą do cieszących się największą popularnością wśród hodowców, bardzo chętnie sięgają po małe żaby oraz jaszczurki. Równie dużym uznaniem cieszą się małe gryzonie, zwłaszcza myszy. Należy jednak pamiętać, że powinny one pochodzić ze sprawdzonych i dobrych źródeł, gdyż chory gryzoń może przyczynić się do śmierci pająka.

Co jedzą duże pająki w środowisku naturalnym?

Egzotyczne pająki mogą pochwalić się bardzo urozmaiconą dietą. Te mieszkające na obszarach tropikalnych sięgają nie tylko po owady, dzięki którym w dużej mierze realizują dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, ale i znacznie większe ofiary. Wielkie pająki z chęcią polują na żaby, które zdają się być przecież mocniejszym przeciwnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki są w stanie skutecznie unieruchomić ofiarę, wstrzykując trujący jad. Właśnie dzięki temu są w stanie pokonać znacznie większego przeciwnika. Odnotowano sytuacje, w których pająkom udawało się upolować węża, a nawet nietoperza. Tropikalne gatunki są w stanie również upolować rybę oraz średniej wielkości ptaki.

Czego nie lubią pająki?

Można śmiało powiedzieć, że pająki to dosyć wybredne zwierzęta, a charakter drapieżnika sprawia, że miewają solidne opory przed pożywianiem się czymś, czego same nie upolowały. Z pewnością nie znoszą warzyw i owoców, choć te i dla nich są skarbnicą cennych minerałów oraz wartości odżywczych. Hodowcy dużych pająków bardzo często są wobec tego zmuszani do „chowania” witaminowych niespodzianek w przekąski, za którymi pająki faktycznie przepadają. Warto dodać, że pająki alergicznie reagują nie tylko na samą cytrynę, ale już na jej zapach. Właśnie z tego względu osoby pragnące uchronić się przed ich obecnością w domu, umieszczają w newralgicznych miejscach cytrusowe zapachy. Warto pamiętać, że pająki to zwierzęta, którym niestraszne są długotrwałe przerwy w dostarczaniu pożywienia. Potrafią przetrwać bez jedzenia nawet do kilku miesięcy. Niezbędną do życia i prawidłowego funkcjonowania jest jednak woda, dlatego najczęściej można spotkać pająka w okolicach toalety lub kuchni. Osoby pragnące odstraszyć pająki, powinny umieścić w zaciemnionych miejscach żołędzie oraz kasztanty. Pająki unikają ich jak ognia, a zatem mogą stanowić skuteczną ochronę.