Istnieje ponad trzy tysiące gatunków węży, które zamieszkują niemal wszystkie kontynenty. Długość największego z nich, pytona siatkowego moży przekraczać dziesięć metrów, a najmniejszego, żyjącego na karaibskiej wyspie Barbados, liczy sobie raptem dziesięć centymetrów. Chakraterystyczna podłużna budowa ciała i brak kończyn sprawia, że poruszają się poprzez pełzanie. Czym się żywią?
Co jedzą węże?
Ustalenie jednolitej diety węży jest praktycznie niemożliwe. Ze względu na zróżnicowanie w obrębie gromady oraz rozmieszczenie geograficzne diety będą się od siebie nieco różniły. Nie zmienia to jednak faktu, że właściwie wszystkie węże są mięsożerne. Mięso stanowi podstawę ich wyżywienia, aczkolwiek rodzaj mięsa będzie uzależniony od gabarytów węża, a tym samym możliwości związanych z upolowaniem konkretnego stowrzenia. Średniej wielkości węże najchętniej polują na niewielkie gryzonie. Ich największym rarytasem są szczury, myszy oraz chomiki. Nieco większe okazy nie pogardzą świnkami morskimi oraz królikami. Niektóre węże atakują swoje ofiary, owijając się wokół nich i dusząc własnym ciałem. Z kolei inne najpierw wsztrzykują unieruchamiający jad. Konsumpcja u wszystkich gatunków wygląda jednak tak samo. Węże połykają swoje ofiary w całości, gdyż nie mają aparatu gębowego pozwalającego im na rozdrabnianie pokarmu. Nie stanowi dla nich problemu fakt, iż bardzo często ofiary są od nich znacznie większe.
Czy węże jedzą owoce i warzywa?
Karmienie węży owocami i warzywami jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Należy pamiętać, że zwierzęta te są mięsożerne, ale przede wszystkim ich układ pokarmowy całkowicie nie jest przystosowany do trawienia innych treści. Hodowcy powinni o tym pamiętać i nie sięgać po produkty tego typu pod żadnym pozorem. Choć dla człowieka świeże warzywa i owoce stanowią źródło bardzo cennych minerałow i witamin, to jednak wąż wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementy pobiera z mięsnych przekąsek.
Urozmaicenie w diecie węży
Hodowcy pragnący urozmaicić dietę swoich węży mogą wziąć pod uwagę kilka zróżnicowanych opcji. W przypadku węży średniej wielkości doskonałym pomysłem będą małe pisklęta. Należy jednak pamiętać, że taka przekąska powinna być podawana tylko od czasu do czasu i z pewnością nie może stanowić podstawy żywieniowej. Niektóre węże mogą spożywać ryby. W tym jednak przypadku należy z kolei pamiętać, że powinny być one podawane w całości. Absolutnie niewskazane jest podawanie ryb w formie filetów lub jakiejkolwiek innej przetworzonej formie. Dobrym pomysłem będą młode pstrągi, mieczyki, gupiki czy molinezje. Poszczególne gatunki węży odżywiają się także dżdżownicami oraz niewielkimi owadami. W tym przypadku hodowcy powinni jednak decydować się na pokarm pochodzący ze sprawdzonych źródeł. Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie zbierać owadów, gdyż te żyjące na wolności mogą być nosicielami poważnych chorób.
Pokarm martwy czy żywy?
Wiele zależy od indywidualnych preferencji węża, a ten potrafi być naprawdę wybredny. Niektóre gatunki odżywiają się wyłącznie żywym pokarmem i z pogardą obserwują próby wdrożenia do jadłospisu pokarmu martwego. Minusem żywego pokarmu jest jednak ryzyko poranienia węża. Mały gryzoń w obliczu zagrożenia może być agresywny, co w efekcie może skończyć się wielką jatką w naszym terrarium. W celu uniknięcia takich sytuacji wielu hodowców decyduje się na martwy pokarm. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, iż z łatwością można ustalić harmonogram jedzenia i zrobić odpowiednie zapasy. Taki pokarm nie wiąże się również z przykrym zapachem, który niemal zawsze towarzyszy konsumowaniu żywych istot. Niektóre węże podchodzą do martwego pokarmu z pewną dozą sceptycyzmu. Osobniki przyzwyczajone do żywych posiłków z pewnością będą miały pewne opory, dlatego ważnym jest, aby zmiana karty dań następowała stopniowo. Radykalnie wprowadzane zmiany mogą zdezorientować zwierzę.
Dlaczego wąż nie ma apetytu?
Istnieje bardzo wiele czynników decydujących o dobrym samopoczuciu węża, które wpływa również na jego apetyt. Widząc, że wąż przestaje chętnie spożywać podstawiane mu rarytasy, warto zastanowić się, czy nie jest czasem narażony na zbyt duży stres. Bezustanne wyciąganie węża z terrarium może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Brak apetytu może także wynikać z niewłaściwych warunków w terrarium. W grę może wchodzić zarówno nieodpowiedni poziom wilgoci, jak i zła temperatura. Czasami przyczyna jest bardziej prozaiczna, bo niektóre węże nie decydują się na posiłek, który pod względem gabarytów jest od nich znacznie większy. Warto jednak bezustannie monitorować zachowanie swojego pupila, ponieważ brak apetytu może także oznaczać obecność pasożytów lub innego rodzaju choroby, które mają wpływ na jego samopoczucie. W wielu przypadkach wynika również ze zbyt małej przerwy pomiędzy jednym a drugim posiłkiem. Należy bowiem pamiętać, że trawienie jednego posiłku może trwać nawet do kilku dni.