Słonie to ssaki należące do rodziny słoniowatych. Obecnie na naszej planecie żyją trzy gatunki w postaci słonia leśnego, słonia indyjskiego oraz słonia afrykańskiego. Te stadne zwierzęta odznaczają się dosyć majestatycznym wyglądem, a ich znakiem rozpoznawczym są długie trąby. Czym się odżywiają?
Podstawowa dieta słonia
Słonie to zwierzęta w pełni roślinożerne. W ich diecie nie ma miejsca na jakiekolwiek mięso, co biorąc pod uwagę masę ciała, może być dosyć zaskakujące. Żyjące w środowisku naturalnym słonie potrafią poświęcić nawet do kilkunastu godzin na dobę zarówno w poszukiwaniu wodopoju, jak i pożywienia. Najchętniej sięgają po trawę, a gdy tej zaczyna brakować na danym terenie, wówczas wyruszają w długą wędrówkę. Bardzo chętnie sięgają też po łodygi, liście oraz korę drzew. Nie pogardzą również ryżem oraz trzciną cukrową.
Warto jednak pamiętać, że dieta słonia afrykańskiego różni się nieco od diety jego kuzyna z Azji. Słoń indyjski najchętniej będzie sięgał po liście oraz gałęzie drzew. Nie pogardzi również korą. Szacuje się, że każdego dnia spożywa on nieco ponad 130kg roślinnego pokarmu. Dieta słonia afrykańskiego to przede wszystkim trawy, które pojawiają się w dużych ilościach w okresie pory deszczowej.
Bez problemu jednak wykorzysta swoją trąbę do zrywania roślin znajdujących się nieco wyżej. Będzie w stanie również rozkopać ziemię w poszukiwaniu wartościowych korzeni. Słoń afrykański będący największym lądowym ssakiem chętnie sięga także po owoce, a jego dzienny posiłek może składać się nawet z kilkudziesięciu różnorodnych roślin. Szacuje się, że dzienne kaloryczne zapotrzebowanie zamyka się z mniej więcej 150kg pożywenia.
Czym karmić słonia w ogrodzie zoologicznym?
Sytuacja słoni mieszkających w ogrodach zoologicznych jest zgoła odmienna. W takich warunkach słoń nie jest zmuszony do samodzielnego poszukiwania jedzenia. Co więcej, znajduje się pod ścisłym nadzorem opiekunów, którzy doskonale znają indywidualne potrzeby konkretnych osobników. W ogrodach zoologicznych dieta żywieniowa jest dostosowana do fizycznych warunków słoni oraz wieku. Jest także opracowana w taki sposób, aby dostarczyć słoniom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
W skali całego dnia porcje są jednak znacznie mniejsze, gdyż w zoo słoń nie pokonuje wielu kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. W ogrodach zoologicznych podstawą diety słonia jest siano. Nie może jednak zabraknąć świeżych liści, traw oraz kory drzew. Słoniom podaje się także gałęzie oraz poszczególne warzywa. Warto podawać im marchew, pietruszkę, dynię oraz arbuzy.
Czego słonie nie mogą jeść?
Słonie z całą pewnością nie należą do zwierząt wybrednych, choć z zasady odżywiają się przede wszystkim roślinami. Należy jednak pamiętać, że i w tej materii należy wystrzegać się pewnych produktów. Słonie nie mogą spożywać awokado. Ten wyjątkowo zdrowy z perspektywy człowieka owoc posiada substancje i związki, które dla zwierząt bywają bardzo toksyczne.
Nie inaczej jest w przypadku słonia. Należy również pamiętać, że słoń nie toleruje laktozy. W diecie wobec tego nie mogą pojawiać się produkty mleczne, gdyż mogą one doprowadzić do bolesnych i dokuczliwych problemów gastrycznych. To roślinożerne zwierzę ze względów zdrowotnych nie powinno również być częstowane mięsem w żadnej formie ani przysmakami zawierającymi nadmierne ilości soli.
Czym żywi się słoń w konkretnych porach roku?
Zima to dosyć trudny okres, który wymaga odpowiedniej diety. Słonie żyjące w środowisku naturalnym w tym okresie sięgają najczęściej po wysuszone gałęzie, a w celu uzupełnienia minerałów są w stanie zjadać nawet kamienie i ziemię. W ogrodach zoologicznych podawane są specjalistyczne karmy, które stanowią świetne uzupełnienie zbilansowanej diety i dostarczają odpowiednią ilość składników odżywczych. W okresie jesiennym słonie najchętniej sięgają po owoce, a z kolei latem żywią się przede wszystkim świeżą trawą i liśćmi.
Dzięki nim są w stanie również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, które również w przypadku słoni jest niezwykle ważnym aspektem. Szacuje się, że dorosły słoń jest w stanie w ciągu dnia wypić nawet do 100 litrów wody.
Ulubione przekąski słonia
Podobnie jak inne zwierzęta, słonie mają pewne dosyć jasno określone preferencje w kwestii kulinarnej. Uwielbiają owoce i warzywa, aczkolwiek najchętniej sięgają po banany. Zjadają je w całości, aczkolwiek potrafią również obrać je ze skórki i zajadać się tylko tym, co najlepsze. Chętnie sięgają po suszony chleb.
Od czasu do czasu można im podawać niewielkie ilości lucerny, choć taki smakołyk powinien być rzadkością ze względu na dużą zawartość białka. W ogrodach zoologicznych często stosuje się granulaty mineralne oraz płatki owsiane, za którymi słonie bardzo przepadają. Sporym uznaniem cieszy się również gotowane siemię lniane, a także gotowany ryż. Tego rodzaju przekąski powinny być jednak tylko dodatkiem w znilansowanej diecie.