You are currently viewing Co jedzą pingwiny? Odkryj dietę mieszkańców Antarktyki

Pingwiny to ptaki zamieszkujące przede wszystkim tereny Antarktydy, aczkolwiek można je spotkać również w Ameryce Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii. Należą to grona wybitnych pływaków, którzy znacznie sprawniej radzą sobie pod wodą niż na powierzchni. Czym odżywiają się te wyjątkowe ptaki?

Podstawowa dieta żywieniowa pingwinów

Pingwiny zamieszkują przede wszystkim tereny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie z dużymi zbiornikami wodnymi. Zajmują wybrzeża i jest to spowodowane również zapotrzebowaniem na konkretne składniki. Ich głównym pokarmem są różnego rodzaju ryby, które dostarczają im wielu wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Pingwiny należą do grona ptaków, które na lądzie przemieszczają się w sposób niezdarny i pocieszny. W wodzie są jednak prawdziwymi mistrzami, które bardzo sprawnie pokonują duże dystanse. W trakcie jednego nurkowania są w stanie złapać nawet do ponad dwudziestu ryb. Bardzo często można zaobserwować pingwiny połykające średniej wielkości kamienie. Dzięki nim są w stanie znacząco zwiększyć swoją masę ciała i tym samym nurkować znacznie głębiej. Kamienie pełnią jeszcze jedną funkcję.

Należy pamiętać, że pingwiny nie posiadają zębów, a połknięte kamienie umożliwiają skuteczne miażdżenie pokarmu, co wpływa na szybszą przemianę materii. Każdego dnia jeden dorosły osobnik jest w stanie zjeść nawet okoła kilograma ryb. Kolejnym elementem ich diety są głowonogi i skorupiaki. Gatunki zamieszkujące tereny arktyczne najczęściej odżywiają się krylem.

Jakie ryby cenią najbardziej?

W kwestii żywienia pingwiny nie są wybrednymi zwierzętami. Morze całkowicie spełnia ich zapotrzebowanie na konkretne wartości odżywcze. W trakcie polowania będą wypatrywać średniej wielkości ryb, które będą w stanie chwycić dziobem. Języki pingwinów są nieco szorstkie, dzięki temu łatwiej im utrzymać wierzgającą ofiarę. Najchętniej będą polowały na sardynki, dorsze, szproty i wiele innych rybek srebrzystych. Od czasu do czasu sięgną także po krewetki oraz kraby, choć nie stanowią one lwiej części ich diety. Uwielbiają również kalmary.

Czy pingwiny jedzą mięso?

Pingwiny żywią się przede wszystkim rozmaitościami morskimi. Mięso zwierząt lądowych nie stanowi wobec tego dla nich rarytasu i nie znajduje się w ich diecie z kilku względów. Przede wszystkim pingwiny poszukują jedzenia w wodzie, w której czują się niezwykle swobodnie. Należy również pamiętać, że na lądzie poruszają się znacznie mniej zwinnie, a polowanie na jakąkolwiek mniejszą zwierzynę lądową jest praktycznie niemożliwe. Nie będą w stanie złapać mniejszych istot, które świetnie sobie radzą na lądzie.

Po co pingwiny jedzą śnieg?

Bardzo często można zauważyć pingwiny, które tuż po wyjściu z wody sięgają po znajdujący się na lądzie śnieg. To niezwykle ważna kwestia, którą pingwiny wykonują poniekąd intuicyjnie. Dotyczy wyłącznie wyrównania poziomu słodkiej wody. Nurkując w słonych zbiornikach bezustannie mają styczność z wysoce zasoloną wodą, co i tak nie stanowi dla nich większego problemu. Pingwiny są wyposażone w specjalne gruczoły pozwalające im na bieżąco pozbywać się nadmiaru soli z organizmu. Jest zatem jednym z nielicznych ptaków, dla których sól nawet w ogromnych ilościach nie stanowi poważnego problemu.

Co je największy pingwin świata?

Największym pingwinem świata jest pingwin cesarski, który może liczyć sobie nawet ponad 1 metr wysokości. Te potężne ptaki również korzystają z dobrodziejstw zbiorników wodnych, a ich podstawą żywieniową są przede wszystkim ryby, głowonogi oraz skorupiaki.

Ten gatunek jest w stanie pozostawać pod wodą nawet przez dwadzieścia minut i zanurzać się na głębokość sięgającą ponad 500 metrów. To niezwykłe łasuchy, które mają skłonność do zjadania większej ilości pokarmu niż faktycznie potrzebują. W takich sytuacjach najczęściej zaczynają „tańczyć”. Machają skrzydłami i trzęsą się w pocieszny sposób, co pozwala im nieco poukładać pokarm i przygotować się na kolejne porcje.

Czym odżywia się mały pingwin?

Małe pingwiny tuż po urodzeniu są całkowicie zależne od swoich rodziców. Nie posiadają jeszcze odpowiednio grubej warstwy tłuszczu i dlatego chowają się pod brzuszną warstwą tłuszczu rodziców. Rodzice zajmują się potomstwem wspólnie. Gdy samica udaje się na polowanie, wówczas mały pingwin przebywa z ojcem i dopiero po powrocie matki sam udaje się do wody.

Mały pingwin na tym wczesnym etapie nie jest w stanie jeszcze polować ani przyjmować tak dużych przekąsek. Żywi się przede wszystkim mlekiem ojca.

Co ciekawe, gruczoł mleczny znajduje się w jego przełyku, a zatem samo karmienie wygląda jak okazywanie sobie czułości. Dopiero w kolejnych tygodniach życia rodzice podsuwają młodym niewielkie rarytasy przyniesione z morza. Pojawiają się pierwsze skorupiaki, niewielkie krewetki i małe ryby. Następnie młody pingwin sam po raz pierwszy udaje się do wody i bierze udział w swoim pierwszym polowaniu.