You are currently viewing Co jedzą krety i czego unikają: jak radzą sobie w okresie zimowym

Kret to ssak należący do rodziny kretowatych i żyje przede wszystkim na terenie Europy oraz Azji Środkowej. Te intrygujące zwierzęta większą część swojego życia spędzają pod ziemią. Odznaczają się wielką aktywnością, a w podziemnych tunelach czują się jak ryby w wodzie. Czym się żywią?

Z racji tego, że najwięcej czasu spędzają pod ziemią, to również tam poszukują pożywienia niezbędnego do przetrwania i prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciągu jednego dnia są w stanie spożyć pokarm sięgający nawet połowę masy ich własnego ciała. Podstawą ich jadłospisu są przede wszystkim mniejsze owady znajdujące się w ziemi, dżdżownice oraz larwy. Poszukiwanie pokarmu jest możliwe wyłącznie dzięki włosom czuciowym, które znajdują się na ogonie oraz na pysku.

To one w połączeniu z doskonałym słuchem pomagają kretom polować na mniejsze stworzenia. Warto bowiem pamiętać, że krety są zwierzętami z naturami niemal całkowicie ślepymi. Gdyby nie umiejętność reagowania nawet na najmniejszy ruch pod ziemią, nie miałyby praktycznie żadnych szans na przetrwanie. Okazuje się, że krety są jednocześnie dosyć przebiegłymi stworzeniami, ponieważ kopane przez nie tunele stanowią również zasadzkę dla mniejszych stworzeń.

Czy krety jedzą mięso

Krety najchętniej jedzą małe owady i dżdżownice, a zatem nie można ich zaliczyć do grona wegeterian. Dieta składająca się z ich ulubionych dżdżownic dostarcza im regularnych porcji niezbędnego białka oraz wielu innych cennych minerałów. Byłoby jednak niesprawiedliwością stwierdzenie, że krety spożywają mięso tylko w takiej postaci. Te urocze zwierzęta bardzo chętnie sięgają także po ślimaki, co dla wielu osób próbujących się pozbyć z własnego ogrodu jest wartością na wagę złota. Nie pogardzą również myszami oraz nornicami, które z reguły wyrządzają wielkie szkody zarówno na polach, jak i w ogrodach. Pożyteczność kretów jest wobec tego niezaprzeczalna, choć w trakcie usuwania rozmaitych szkodników potrafią same dewastować otoczenie.

Co jedzą małe krety

To pytanie nurtuje wiele osób, które natknęły się na małego kreta bez matki. Na powierzchni ziemi te wyjątkowe stworzenia poruszają się niezdarnie, a w niektórych przypadkach wsparcie z zewnątrz jest wprost konieczne. Warto zatem wiedzieć, że małego kreta nie należy karmić krowim mlekiem. Znacznie lepiej sprawdzi się kozie mleko podawane w niewielkich ilościach mniej więcej co trzy godziny. Po każdy dokarmieniu należy rozmasować brzuszek kreta, by skutecznie pobudzić procesy trawienne. Dopiero po niespełna miesiącu dietę można stopniowo zacząć wzbogacać niewielkimi dżdżownicami i małymi larwami owadów.

Czy jedzą owoce i warzywa

Owoce i warzywa z całą pewnością nie należą do największych rarytasów tych podziemnych stworzeń. Ogrodnicy bardzo często traktują je jako szkodniki z tego względu, że w ramach kopania podziemnych tuneli, stosunkowo często nadgryzają korzenie i tym samym wpływają na jakość upraw w ogrodzie. Soczyste owoce i warzywa nie są wobec tego dla nich przysmakiem, aczkolwiek sięgną po nie, jeżeli w ich zasięgu nie znajdzie się nic innego. Znacznie chęniej będą spożywały kłącza, bulwy oraz cebule ogrodowych roślin ozdobnych. W okresie zimowym z pewnością nie pogardzą korą drzew oraz pędami.

Czego unikają krety?

Krety nie zaliczają się do zwierząt wybrednych pod względem pożywienia, aczkolwiek i one posiadają listę potencjalnych w ich przypadku przekąsek, do których nigdy nie sięgną. Osoby zastanawiające się nad tym, w jaki sposób przegonić kreta ze swojego otoczenia powinny wiedzieć, jakie rośliny są dla nich najbardziej odstręczające. Należy pamiętać, że krety odznaczają się niebywale dobrym węchem, a zatem znacznie intensywniej odbierają wszystkie zapachy znajdujące się w ich otoczeniu. Nie znoszą zapachu aksamitek, który jest mieszanką goryczy i nut drzewnych. Reagują alergicznie na zapach czosnku, który w świecie zwierząt na ogół nie jest akceptowany. Zdecydowanie nie przepadają również za zapachem czarnego bzu oraz komosy. Posiadanie takich roślin w swoim ogrodzie może znacząco zredukować wycieczki kretów na nasz teren.

Jak krety radzą sobie w okresie zimowym?

Zima to dla wielu zwierząt bardzo trudny okres. Dostęp do pożywienia bywa wówczas znacząco ograniczony, a nie wszystkie zwierzęta zapadają w sen zimowy pozwalający przetrwać najniższe temperatury. Krety w tym czasie wykazują się niebywałą wręcz aktywnością. Wówczas najwięcej czasu spędzają w tunelach znajdujących się pod zamarzniętą warstwą ziemi. Każdy dzień wypełniony jest poszukiwaniami pożywienia. Należy jednak wiedzieć, że krety znacznie wcześniej przygotowują się do srogiej zimy. Złapanym wcześniej dżdżownicom usuwają zawartość jelitową, a dzięki temu te żyją znacznie dłużej. Następnie umieszczają ofiary w specjalnych zbudowanych przez siebie komorach i sięgają po nie, gdy wszystkie inne źródła pokarmu są niedostępne.