You are currently viewing Co jedzą pająki domowe: jak się ich pozbyć i czy są szkodliwe

Pająki są jednymi z najczęściej występujących szkodników domowych. Jednocześnie najpowszechniejszą fobią na świecie jest arachnofobia, czyli strach przed pająkami. Dlatego gdy większość właścicieli domów zauważy pająka, sięgają po najbliższą formę domowej kontroli szkodników – odkurzacz czy but.

Większość z nich to mięsożercy, którzy z radością pochłaniają różnorodne owady domowe, takie jak muchy, karaluchy, rybiki, komary, pchły, mole i mrówki. Dieta pająków zależy w dużym stopniu od gatunku, dlatego zanim bez namysłu zdecydujesz się na zabicie niechcianego pająka, pamiętaj, że w niektórych przypadkach może on przynieść korzyści. Pozostawione w spokoju pochłaniają większość owadów w domu, zapewniając skuteczną kontrolę nad szkodnikami.

Niektórzy jednak przyjmują zasadę żyj i pozwól żyć innym, licząc na korzyści płynące z obecności pająków. Jeśli widok pająka wiszącego na sieci lub przemykającego przez podłogę nie sprawia, że cierpniesz ze strachu, możesz rozważyć podzielenie z nimi swojego domu.

Zanim zdecydujesz się na zgniecenie kolejnego pająka, rozważ, jak ta ośmionoga istota może poprawić twoje życie.

Kto zjada pająki

Pająki zabijają własny gatunek. Kiedy pająki spotykają się ze sobą, często dochodzi do rywalizacji – zwycięzca zjada przegranego. Jeśli w twojej piwnicy goszczą powszechne długonogie pająki piwniczne – populacja czasami zmienia się z licznych mniejszych osobników na mniejszą liczbę większych.

Pomagają ograniczać rozprzestrzenianie chorób

Pająki pożerają wiele domowych szkodników, które mogą przenosić choroby na ludzi – komary, pchły, muchy, karaluchy i wiele innych stworzeń przenoszą choroby.

Co jedzą pospolite pająki domowe

Łącznie pająki pożerają setki milionów ton owadów rocznie. Czy możesz sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez ich pomocy w pozbywaniu się robaków?

Pajęczyny, które znajdujesz w swoim domu, to główny sposób, w jaki pająki łapią swoje posiłki. Przędzą sieci, aby złapać latające owady, pełzające robaki i cokolwiek innego, co mogą złapać. Nie wszystkie gatunki łapią swoje pożywienie w ten sposób, ale wiele z tych, które znajdziesz w swoim domu, korzysta z tej metody. Inne gatunki polegają na metodach łowieckich.

Pająki domowe chcą żyć wewnątrz i pozostać w spokoju, gdzie mogą łatwo znaleźć owady (pożywienie) i wodę. Są to szczególne gatunki pająków, które ewoluowały, aby spędzać całe życie wewnątrz. Dlatego, zamykając punkty wejścia w oknach czy drzwiach i dbając o porządek w domu poprzez ograniczanie nagromadzenia bałaganu, zmniejszysz liczbę owadów wchodzących do twojego domu i ograniczysz źródło pożywienia dla pająków.

Jak często jedzą

Pająki nie muszą jeść często i mogą przetrwać tygodnie bez pożywienia. Jedna, jeśli owady są dostępne, będą jeść często. Mogą jeść do 4 razy dziennie. Choć czerpią potrzebną im wilgoć z pożywienia, potrzebują również wody. Jeśli przez jakiś czas nie jedzą, woda staje się bardziej niezbędna. Pająki często przebywają również w pobliżu źródeł wody, ponieważ przyciąga to ich ofiary.

Jak zapobiegać pojawianiu się pająków

Nasza żywność może przyciągać owady, które pająki jedzą. Najlepszym sposobem, aby trzymać je z dala od domu, jest pozbycie się ich źródła pożywienia poprzez eliminację czynników przyciągających owady, takich jak resztki jedzenia. Powinieneś również uszczelnić wszelkie pęknięcia lub otwory, przez które pająki mogą dostać się do twojego domu.

Aby zmniejszyć populację pająków w swoim domu, musisz usunąć ich źródło pożywienia. Jeśli masz do czynienia z poważnym problemem z pająkami, prawdopodobnie borykasz się również z problemami z innymi owadami. Na szczęście, zajmując się owadami, które są ich ofiarami, rozwiązujesz dwa problemy naraz.

Co jeszcze jedzą pająki?

Pająki są mięsożercami i zazwyczaj polują na żywą zdobycz. Będą również spożywać inne martwe zwierzęta, a także nektar i owoce. Najczęstszą zdobyczą dla pająków są owady i inne małe stawonogi, takie jak mrówki, muchy, chrząszcze i ćmy.

Pająki będą również jeść inne pająki, co wyjaśnia, dlaczego czasami można je znaleźć w sieciach należących do innych gatunków pająków. Jeśli chodzi o to, co zjada pająki, lista obejmuje osy, roztocza, węże, żaby, jaszczurki i ptaki.

Szacuje się, że pająki na całym świecie zjadają około 400-800 milionów ton owadów i szkodników rocznie, drastycznie redukując rozprzestrzenianie chorób na łąkach, w lasach i środowiskach miejskich. Więc nie są one całkowicie złe.

Częste źródła pożywienia dla pająków w domu mogą również obejmować nieprzykryte mięsa, mokrą karmę dla kotów i rozlane napoje. Jeśli uda ci się wyeliminować te źródła pożywienia, utrzymując czystą kuchnię i zabezpieczając śmieci, będziesz mógł również zmniejszyć populację pająków w swoim domu.

Jeśli znajdujesz dużo pająków w swoim domu, prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością dużej liczby owadów, które stanowią dla nich pożywienie. W takim przypadku pająki w domu można postrzegać raczej jako symptom problemu ze szkodnikami, a nie jako problem sam w sobie.

Sezonowe pojawianie się

Typowe domowe pająki żyją około dwóch lat, kontynuując rozmnażanie przez cały ten czas. Ogólnie rzecz biorąc, gatunki zewnętrzne rozmnażają się wiosną, a młode powoli dojrzewają przez lato. W wielu regionach późne lato i wczesna jesień wydają się być okresem, kiedy populacja pająków gwałtownie rośnie i wydają się one być bardziej widoczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów.

W rzeczywistości, wiosenne pająki po prostu dojrzewają i będąc większymi, są łatwiej zauważalne. Dojrzałe samce zaczynają aktywnie szukać partnerek, więc są mobilne i często wędrują do domów.