Sójki to średniej wielkości ptaki zaliczające się do rodziny krukowatych. Odznaczają się popielatym upierzeniem z niewielką ilością niebieskich elementów.
Zamieszkują tereny Azji, Europy oraz Afryki.
Większość gatunków prowadzi osiadły tryb życia, choć niektóre osobniki regularnie odbywają dalekie wędrówki w kierunku cieplejszych miejsc.
Czym się żywią te wyjątkowe ptaki?
Podstawowa dieta żywieniowa sójek
Trzeba przyznać, że dieta sójek jest niezwykle urozmaicona i w pełni uzależniona od pory roku, a tym samym od dostępności poszczególnych elementów.
Najchętniej sójki będą jednak sięgały po różnego rodzaju pokarm roślinny, choć tak naprawdę uchodzą za zwierzęta wszystkożerne. W miarę możliwości żywią się nasionami rozmaitych roślin. Uwielbiają słonecznik i sięgają po jego nasiona z wielką ochotą. W okresie letnim bardzo chętnie żywią się pączkami rozmaitych drzew, nasionami, aczkolwiek uwielbiają też bukiew oraz orzechy laskowe.
W okresie jesiennym sięgają po żołędzie oraz owoce buku. Mają w zwyczaju tworzyć obszerne spiżarnie, aczkolwiek na ogół nie cieszą się zbyt dobrą pamięcią, a zatem w sezonie zimowym bardzo często są zmuszone do poszukiwania nowego pokarmu. Brak ulubionych nasion i roślin nie stanowi dla nich większego problemu w okresie wiosenno-letnim.
Sięgają wówczas po larwy owadów i same owady. Te wyjątkowe rarytasy są dla nich niebywale dobrym źródłem białka i wielu innych cennych minerałów.
Sójki nie pogardzą również ślimakami oraz niewielkimi gryzoniami. Ustrzegać się przed nimi muszą w szczególności myszy oraz ich oseski. Niestety brak pożywienia sprawia, że bardzo często uciekają się do dosyć brutalnych metod pozyskiwania jedzenia.
Nie mają żadnych oporów przed atakowaniem cudzych gniazd i pożywianiem się znalezionymi jajami. Z braku laku będą także atakowały nieco mniejsze ptaki. Regularnie odnotowywane są przypadki sójek atakujących jaszczurki, które w takim starciu na ogół nie mają większych szans.
Owoce w diecie sójek
Owoce to dla sójek bardzo cenne źródło witamin, z którego chętnie korzystają w miarę możliwości. Uwielbiają młode czereśnie, ale nie pogardzą również świeżymi jabłkami czy gruszkami. Kiedy nie znajdują ulubionych przysmaków w postaci nasion lub innych owadów, wówczas z jeszcze większą ochotą sięgają po owoce.
Tak naprawdę spektrum możliwości jest obszerne, ponieważ sójki nie zaliczają się do grona zwierząt o wybrednym podniebieniu. Z wyjątkiem cytrusów, będą w stanie delektować się niemal wszystkimi dostępnymi owocami.
Czy sójki jedzą warzywa?
Warzywa zdecydowanie nie należą do ulubionych przekąsek sójek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że sójki są ptakami wszystkożernymi, a zatem z braku laku, sięgną również po warzywa. Nie są to jednak produkty spożywcze, które cieszą się najwyższym uznaniem tych ptaków.
Mając do wyboru świeże warzywa lub owoce, z pewnością wybiorą drugi wariant. Wynika to również z faktu, iż sójki przepadają za cukrem. Słodkie owoce są dla nich rarytasem, którego nie sposób sobie odmówić.
Czy można dokarmiać sójki?
Sójki to niezwykle pożyteczne ptaki, dzięki którym dochodzi do naturalnego zalesiania. Wspieranie tych wyjątkowych ptaków w okresie zdominowanym przez trudne warunki atmosferyczne jest wobec tego coraz częstszą praktyką, na którą decyduje się coraz więcej ludzi.
Warto jednak pamiętać, że dokarmianie zwierząt jest odpowiedzialnym zadaniem, które wymaga merytorycznego przygotowania. W karmniku przeznaczonym dla ptaków, w tym sójek powinny znajdować się mieszanki rozmaitych ziaren. W sklepach zoologicznych bez najmniejszych problemów skompletujemy pokarm dla sójek lub kupimy gotowe mieszanki, które spełnią oczekiwania tych wyjątkowych ptaków. Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie świeżych kawałków jabłka oraz gruszki.
W takich sytuacjach należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu resztek, ponieważ sięganie po gnijące owoce może źle skończyć się dla ptaków. Sójki wprost uwielbiają orzechy włoskie oraz laskowe. Ich obecność w karmniku z pewnością spotka się z dużym entuzjazmem. Warto również umieścić w karmniku rodzynki. To przekąska, za którą sójki w szczególności przepadają.
O czym należy pamiętać i czego nie wolno dawać sójkom?
Choć sójki faktycznie zaliczają się do grona zwierząt wszystkożernych, to jednak istnieje lista produktów, których pod żadnym pozorem nie powinno się im podawać. Nie należy zapominać, że większość ptaków bardzo źle znosi obecność soli. Wynika to z charakterystycznej budowy układu pokarmowego oraz braku pęcherzyka żółciowego.
Taki stan rzeczy powoduje, że większość ptaków po prostu nie jest w stanie wydalać soli z organizmu. Należy wobec tego unikać wszystkich słonych przekąsek oraz produktów zawierających solidną porcję soli. Jednym z takich produktów jest także chleb, który nie tylko fermentuje w żołądku ptaka, ale i zawiera niebezpieczną dla jego zdrowia sól.
Z pewnością nie powinno się podawać sójkom słodkich przekąsek oraz produktów pochodzących z własnego stołu. Żadne zwierzęta nie powinny sięgać po produkty o wysokim stopniu przetworzenia.