You are currently viewing Co jedzą młode, a co dorosłe wilki

Wilk jest drapieżnym ssakiem zamieszkującym tereny Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Watahy wilków najcześciej zajmują tereny o konkretnej powierzchni, które traktują jako swoje terytorium, a w jednej watasze na ogół znajduje się około pięciu dorosłych osobników. Czym żywią się te majestatyczne i tajemnicze zwierzęta?

Co je wilk

Wilki zaliczają się do mięsożernych zwierząt, a podstawą ich diety jest upolowana zwierzyna. Najczęściej polują na parzystnokopytne ssaki w postaci jeleni, saren oraz dzików. Odnotowano jednak przypadki wilków, które z powodzeniem atakowały znacznie większego od siebie łososia. Warto w tym miejscu podkreślić, że gabaryty ofiary będą uzależnione w dużej mierze od ilości wilków w danej watasze. Im liczniejsza wataha, tym większe prawdopodobieństwo, że grupa skusi się na większego ssaka.

Wilki polują bowiem w grupie, a uśmierconą ofiarę jedzą przez wiele kolejnych dni, powracając regularnie do miejsca porzucenia. Większe ssakie to bez wątpienia podstawa diety wilków, choć zwierzęta te bardzo chętnie sięgają po urozmaicenia w postaci lisów, bobrów czy borsuków. Nie pogardzą także zającami, choć upolowanie tych zwinnych zwierząt bywa dla nich prawdziwym wyzwaniem. Mniesze ofiary bardzo często są domeną samotnych wilków, które nie mogą liczyć podczas polowania na wsparcie swoich towarzyszy. Na małe ssaki polują również nieco starsze osobniki, które nie są w stanie zaatakować większej od siebie zwierzyny. Odnotowano również przypadki wilków polujących na koty oraz psy, choć zdecydowanie należą one do rzadkości.

Czy wilki jedzą owoce?

Można śmiało powiedzieć, że wilki nie odznaczają się wybrednym podniebieniem. Są niemal wszystkożerne, a zatem z braku najbardziej satysfakcjonującego ich pożywienia, będą sięgały po różnego rodzaju substytuty. Z pewnością nie odmówią w takich sytuacjach jagód leśnych. Z braku laku sięgną również po świeże liście czy owady znajdujące się w ziemi. Uzupełnieniem ich dosyć bogatej diety stanowią również małe płazy i gady.

Wilki zakradające się do gospodarstw domowych

Wilki pojawiające się w okolicach gospodarstw domowych wzbudzają niemały respekt. W końcu te drapieżne zwierzęta są w stanie zaatakować znacznie większego od siebie jelenia. Warto jednak dodać, że wilki na ogół unikają kontaktu z człowiekiem. Zapach człowieka nie kojarzy im się dobrze i w związku z powyższym ludzie nie znajdują się na liście potencjalnych ofiar. Watahy podchodzą do domów z zupełnie innych powodów. Przyciąga je zapach rozmaitych resztek, które znajdują się w koszach na śmieci. Żerują na takich resztkach w okresach, kiedy polowania są utrudnione i gdy są po prostu głodne. Nie oznacza to jednak, że nie zaatakują domowych zwierząt, jeżeli tylko nadarzy się taka okazja. Kury domowe, koty i psy to dla nich stosunkowo łatwy łup.

Czy można dokarmiać wilki?

Stanowczo zabrania się dokarmiania wilków, a także prób oswajania jego młodych. Takie postępowanie najczęściej kończy się tragicznie zarówno dla wilka, jak i człowieka, który po pewnym czasie będzie zmuszony do wypuszczenia zwierzęcia do lasu. Problem tkwi w tym, że wychowany przez człowieka wilk nabiera zupełnie innych przyzwyczajeń. Przede wszystkim nie jest przygotowany do samodzielnego zdobywania pożywienia i w związku z tym będzie poszukiwał pożywienia na terenach zamieszkałych. Co więcej, w przypadku niepowodzenia będzie coraz bardziej nachalny, stanowiąc realne zagrożenie dla człowieka. Jakiekolwiek próby dokarmiania wilków są wobec tego spisane na porażkę. Zdecydowanie nie należy tego robić.

Co jedzą małe wilki?

Ciąża wadery trwa około sześćdziesięciu dni, a w jej efekcie na świecie pojawia się na ogół od pięciu do siedmiu wilcząt. Maluchy rodzą się ślepe. Są bezradne i wymagają właściwie stałej opieki. Niezbędne jest również utrzymanie stałej temperatury. W tym pierwszym okresie młode żywią się wyłącznie mlekiem matki, która pozostaje z nimi w legowisku. Z kolei samiec zajmuje się polowaniami, by zapewnić pożywienie samicy. W następnych tygodniach młode otwierają oczy i powoli zaczynają uczyć się samodzielności. Są jeszcze zbyt małe, by brać udział w polowaniach, dlatego to starsze osobniki odpowiadają za pożywienie. Młode wilki bardzo często dojadają resztki lub nieco przeżute jedzenie. Dopiero po kilku miesiącach od narodzin będą mogły wybrać się na swoje pierwsze polowanie.

Na co warto zwracać uwagę?

Wilki nie mają naturalnych wrogów wśród innych zwierząt. Jedynym zagrożeniem jest dla niego tak naprawdę człowiek, a także jego bezmyślność. Turyści przemierzający podlaskie, karpackie i małopolskie lasy bardzo często pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci i odpadków, które powinny trafić do kosza na śmieci. Takie bezmyślne postępowanie szkodzi wszystkim zwierzętom. Warto o tym pamiętać, bo nawet najmniejsza ilość czekolady może bardzo zaszkodzić wilkom. Nie wspomninając o plastikowych opakowaniach, butelkach czy słonych przekąskach.