Bociany należą do rodziny ptaków z rzędu bocianowatych i zamieszkują niemal wszystkie kontynenty. W Polsce uważa się, że te wyjątkowe ptaki zwiastują niezwykłą pomyślność i szczęście. Ich nagła obecność jest także zapowiedzią zbliżającej się po srogiej zimie wiosny. Co znajduje się w podstawowej diecie bociana?
Czy bociany jedzą tylko żaby?
Bociany, zwłaszcza te należące do gatunku bociana białego (Ciconia ciconia), mają bardzo zróżnicowaną dietę i nie ograniczają się tylko do jedzenia żab. Choć żaby stanowią ważny element ich pożywienia, bociany zjadają także wiele innych typów pokarmów. Ich dieta może obejmować:
- Inne małe zwierzęta wodne – takie jak ryby, wodne owady i ich larwy, małe gady oraz mięczaki.
- Owady lądowe – takie jak szarańcza, chrząszcze i inne duże owady.
- Małe ssaki – bociany mogą polować na niewielkie gryzonie takie jak myszy, nornice czy nawet młode króliki.
- Ptaki – czasami mogą zjadać małe ptaki lub ich pisklęta.
- Padlina – bociany nie gardzą także martwymi zwierzętami, jeśli znajdą takie podczas poszukiwania pożywienia.
Podstawowy jadłospis bociana
Podstawowa dieta bociana jest dosyć zróżnicowana, aczkolwiek najchętniej sięgają po różnego rodzaju owady, które spotykają na lubianych przez siebie podmokłych terenach. Bociany uwielbiają świerszcze, pasikoniki oraz koniki polne. Nie pogardzą również szarańczą, a z braku laku sięgnie również po dżdżownice oraz larwy poszczególnych owadów. Z całą pewnością nie można powiedzieć, że bociany są wybredne. W środowisku ornitologów są traktowane jako ptaki drapieżne, choć o ogrniaczonych umiejętnościach i możliwościach w zakresie polowania.
Na co poluje bocian?
Jako zwierzę nazywane drapieżnikiem mało wyspecjalizowanym, bocian może poszczycić się bardzo różnorodną dietą. W jego stałym jadłospisie znajdują się pożywne ślimaki bez skorupy, choć sięga również po gatunki z domostwem na grzbiecie. Żywi się także pijawkami. Do bardziej treściwych i satysfakcjonujących posiłków należy zaliczyć niewielkie gady oraz płazy. Bocian bardzo chętnie sięga po jaszczurki, żaby oraz węże. Odnotowano również przypadki bocianów, które z zadziwiającą skutecznością polowały na żmije. Istotnym elementem pożywienia są także niewielkie gryzonie. Bociany polują na krety, które po wyjściu z nory na ogół nie mają z nimi szans, nornice oraz ryjówki. Te zwierzęta stanowią dla nich niezwykle cenne źródło białka oraz wartościowych składników odżywczych. Zaobserwowano również, że bociany bardzo chętnie odżywiają się znacznie mniejszymi od siebie ptakami. Nie mają również żadnych skrupułów przed sięgnięciem po bezbronne piskęta znajdujące się na ziemi.
Czy bocian je owoce i warzywa?
Bociany to ptaki owadożerne i mięsożerne. Owoce i warzywa w jakiejkolwiek postaci w ogóle nie są przez nie akceptowane. Nie oznacza to jednak, że nie zdecydują się na taką formę urozmaicenia diety, jeżeli nie będą w stanie znaleźć satysfakcjonującego je pożywienia. Wówczas najchętniej sięgną po jabłka oraz gruszki. Należy jednak pamiętać, że takie elementy uzupełniające w ogóle nie stanowią dla nich podstawy żywieniowej.
Czym dokarmiać bociany?
Dokarmianie bocianów to stusunkowo powszechne zjawisko. Te cenione w Polsce zwierzęta cieszą się ogromnym szacunkiem i z tego względu wielu ludzi decuduje się na żywieniowe wsparcie. Warto jednak pamiętać, że mimo szczerych chęci dokarmianie powinno odbywać się na zasadach zwierzęcia, a zatem z uwzględnieniem jego realnych potrzeb. Dobrym pomysłem będą tłuszczowe gotowe mieszanki z dodatkiem wybranych ziaren. W takich sytuacjach warto sięgać przede wszystkim po mieszanki z nasionami tłuszczowymi, np. ze słonecznikiem, rzepakiem czy lnem. Pragnąc sprawić bocianom największą radość należy jednak sięgać przede wszystkim po produkty mięsne. Niewielkie kawałki surowego mięsa to najlepszy sposób na wspieranie tych cudownych ptaków. Należy pamiętać, że bociany nie posiadają zębów. Swoje ofiary lub pokarm w jakiejkolwiek innej postaci połykają w całości. Osoby dokarmiające ptaki powinny mieć ten aspekt na względzie.
Jak dużo je bocian w ciągu dnia?
Bociany to zdecydowanie niewymagające ptaki. Dorosły osobnik potrzebuje każdego dnia około kilograma pożywienia, a także stałego dostępu do wody. W naturalnym środowisku zdobycie takiej ilości pożywienia nie powinno dla zdrowych okazów stanowić problemu. Trudności mogą dotyczyć całkiem młodych ptaków lub starszych osobników. Należy również pamiętać, że kłopot z pozyskaniem pożywienia następuje również w przypadku bocianów pozostających w kraju na okres zimowy. Zima to szalenie trudna pora i właśnie wtedy dokarmianie jest uzasadnione. Niektórzy eksperci uważają jednak, że regularne wspieracie bocianów może przyczynić się do zaniżenia poziomu ich samodzielności, co w efekcie może doprowadzić do konieczności umieszczenia ptaka w ośrodku rehabilitacji. Przyzwyczajony do karmienia ptak może bowiem całkowicie zrezygnować z pozyskiwania jedzenia na własną rękę.
Czego bociany nie mogą jeść?
Wiele gatunków ptaków posiada listę produktów, których pod żadnym pozorem nie mogą spożywać. Nie inaczej jest w przypadku bociana, który jest przede wszystkim ptakiem mięsożernym. Zwierzę nie jest wybredne, a zatem nieświadomość ludzka może mu bardzo mocno zaszkodzić i negatywnnie wpłynąć na jego samopoczucie i zdrowie. Przede wszystkim nie należy dokarmiać bocianów jakąkolwiek formą pieczywa. Chleb oraz bułki to całkowicie zakazane produkty. Większość ptaków posiada układ pokarmowy, który w ogóle nie jest przystosowany do trawienia takiego właśnie pokarmu. Bocianom nie należy również podawać ziemniaków w żadnej formie oraz wszelkich produktów przetworzonych. Zakazane są również przekąski z jakąkolwiek zawartością soli, która dla większości ptaków jest niebywale szkodliwa. Całkowicie odpada także makaron oraz owoce cytrusowe. Bocianom nie należy również podawać słodyczy.