You are currently viewing Czym jest krewetka i co jedzą krewetki?

Coraz więcej osób przekonuje się do krewetek jako pysznego pokarmu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to żyjątko, które musi też pobierać pokarm. Tak się składa, że w domach można znaleźć akwaria i w nich również pojawiają się krewetki. Czym je karmić? Jak wygląda proces żywienia? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w naszym tekście, do lektury którego serdecznie was zachęcamy.

Czym jest krewetka?

Zanim bliżej zapoznamy was ze sposobem odżywiania krewetek i przystosowania ich pokarmów, musimy najpierw dowiedzieć się, czym są krewetki i jak wygląda ich budowa oraz okres życia. Krewetka jest niewielkim skorupiakiem, który żyje w wodach morskich i można je spotkać nawet w Bałtyku, a przeważnie kojarzą nam się z ciepłymi krajami i traktujemy je jako coś oryginalnego. Jeżeli jednak już je tam zobaczymy, to nie będą wielkich rozmiarów. Ciekawostką jest to, że występują praktycznie wszędzie – w każdej szerokości geograficznej.

Krewetki potrafią się różnić od siebie wielkością, ale też kolorem. Ten drugi aspekt znacząco je wyróżnia, ponieważ są tak piękne, że od razu przyciągają nasz wzrok. Są krewetki wielkości kilku milimetrów, ale też takie, które mają po kilkanaście centrymetrów. Być może będziecie zaskoczeni, ale krewetki przechowuje się w specjalnych krewetkariach, gdzie pełnią rolę pożywienia. Jak się domyślacie, nie ma żadnych przeciwskazań, żeby krewetki pojawiły się i w waszych akwariach, o ile macie na to ochotę.

Co jedzą krewetki?

Dieta krewetek nie jest skomplikowana. Wynika to przede wszystkim z tego, że zjedzą wszystko i tym samym nie trzeba przygotować im specjalnego jadłospisu. To doskonała informacja dla tych, którzy są skrupulatni bądź wiele czasu spędzają poza domem. Krewetki zazwyczaj są mięsożerne, jednak praktycznie zjedzą wszystko co im dacie.

Podstawą menu krewetek muszą być rośliny, natomiast akwaryści cenią je za to, że żywią się glonami i tym samym dbają o odpowiedni porządek w akwarium. Być może będziecie w szoku, ale krewetkom możecie rzucać owoce w postaci jabłek czy też marchwi, a nawet liście dębu czy orzechy. Nie pogardzą praktycznie niczym, więc jeżeli będziecie mieli coś, co będziecie chcieli wyrzucić, a macie akwarium, to lepiej im je wrzucić, by mogły to zjeść. Sprawia to, że nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na to, żeby je odpowiednio żywić. To ogromna zaleta, która pozwala na posiadanie krewetek również wśród osób mniej zamożnych.

Jeżeli już mamy czy chcemy w najbliższym czasie kupić krewetki do akwarium, to pamiętajcie, że można zakupić też gotowy pokarm, który jest bogaty w składniki odżywcze. Naturalnie, można im podrzucać smakołyki w postaci warzyw czy owoców, jednak taka mieszanka może być podstawą pożywienia. Nie są to drogie produkty, bo pojemnik 1000 ml zapłacimy trochę ponad 40 zł.

Jak karmić krewetki?

Wyżej wspomnieliśmy, że można im dawać wszystko, jednak nie powiedzieliśmy jak często należy to robić. Nie będziemy was straszyć, że to trudna sprawa, bo tak nie jest, natomiast nie oznacza to, że można im dawać wszystko o dowolnej porze. Tak samo jest z człowiekiem – może zjeść wszystko, ale nie zawsze musi. Ważną kwestią jest to, ile krewetek jest w akwarium. Jeżeli jest ich mało, to na pewno raz dziennie będzie wystarczające. Przy większej ilości krewetek zaczyna się walka o pokarm, więc należy dać go trochę więcej, żeby każda była najedzona. Oczywiście, nie trzeba tego robić raz dziennie, tylko można zrobić to w miarę możliwości 2-3 razy na dzień.

Na pewno z czasem sami zobaczycie, jak często powinno dawać się pokarm waszym krewetkom. Na pewno nie polecamy podejścia na zasadzie „i tak zjedzą”, bo jeżeli tak się nie stanie, to jedzenie zacznie gnić i będzie miało to szkodliwy wpływ na to, jak wygląda akwarium. Będzie to dla nas również sygnałem, że nie możemy dawać aż tyle jedzenia.

Ile kosztują krewetki?

Krewetki nie są drogim żyjątkiem. Z pewnością znajdziecie je w różnych sklepach zoologicznych i pamiętajcie też o tym, żeby stworzyć im idealne środowisko do życia. Woda musi być cieplejsza niż ta w temperaturze pokojowej, konieczny jest filtr czy grzałka. Jest tak wiele rodzajów krewetek, że tak naprawdę to od was zależy to, jaki gatunek wybierzecie. Stworzenie hodowli jest jak najbardziej możliwe, jednak pamiętajcie, że samica przechowuje jaja aż na 5-6 tygodni, jednak krewetka po wyjściu na świat jest samowystarczalna.

Cena krewetek zaczyna się już od około 7 zł. Są jednak odmiany, jak chociażby Deep Blue Tiger, której cena to około 20 zł. Chcąc zakupić ich większą ilość, należy liczyć się z większym wydatkiem. Tak jak jednak wyżej mówiliśmy, dieta krewetek jest dość prosta i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.