Sroka to średniej wielkości ptak należący do rodziny krukowatych. Zamieszkuje przede wszystkim tereny Europy oraz Azji i odznacza się charakterystycznym biało-czarnym upierzeniem z granatowym połyskiem. Jej znakiem rozpoznawczym jest również długi ogon. Czym się żywi?
Podstawowa dieta żywieniowa sroki
Podniebienie sroki nie należy do najwybredniejszych, aczkolwiek najbardziej przepadają za różnego rodzaju owadami. Na swoje ofiary polują zarówno w trakcie lotu, jak i na ziemi. Uwielbiają chrząszcze, muchy, mrówki, ale chętnie skuszą się także na pajęczaki oraz nieco bardziej treściwe dżdżownice. Gleba stanowi dla nich w okresie letnio-wiosennym prawdziwy raj, z którego czerpią garściami. Sroki należą do grona łasuchów. Jedzą często i do prawidłowego rozwoju potrzebują zróżnicowanego pożywienia.
Owoce w diecie sroki
Stanowią dla niej bardzo cenne źródło niezbędnych witamin oraz minerałów i przy okazji są przekąską, której nie potrafią sobie odmówić. Sroki to prawdziwe miłośniczki słodkich dojrzałych owoców. Uwielbiają pałaszować kawałki świeżych jabłek, gruszek czy arbuzów. Nie pogardzą owocami jagodowymi. Do ich ulubionych należą jeżyny, poziomki oraz borówki. Każdy owoc z odpowiednią zawartością glukozy stanowi dla nich cenny nabytek.
Czy sroki jedzą warzywa?
Warzywa nie są dla sroki atrakcyjnym kąskiem, aczkolwiek z braku laku nie będzie się zastanawiała, czy po nie sięgnąć. Wygłodniała sroka bardzo chętnie sięgnie po startą marchew, aczkolwiek poradzi sobie również z nieco większymi kawałkami. Z pewnością spałaszuje ziemniaki oraz buraki. Nie pogardzi świeżą dynią oraz jej pestkami. Należy jednak podkreślić, że o wiele bardziej przepada za owocami.
Czy sroki jedzą mięso?
Pokarm zwierzęcy jest niezwykle ważny w diecie sroki. Nie ma co do tego wątpliwości, że sieją one postrach w ptasim świecie, gdyż regularnie atakują gniazda innych śpiewających ptaków. Wykradają zarówno jaja, jak i pisklęta, które stają się dla nich bardzo pożywnym posiłkiem. Bez najmniejszego problemu polują na żaby, jaszczurki, a także mniejsze gryzonie. Ich ofiarami bardzo często stają się myszy polne oraz szczury. Mięso dostarcza srokom ogromne ilości niezbędnego do prawidłowego rozwoju białka.
Problematyczna sroka
W wielu kręgach uważa się, że sroki zasługują na miano szkodnika. Potrafią skutecznie zakradać się do ogrodów i plądrować owoce cennych upraw. Nie stanowią jednak problemu wyłącznie w środowisku ogrodników. Ich obecność na terenach zurbanizowanych również bywa kłopotliwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż regularnie polują na pisklęta mniejszych ptaków, co znacząco obniża ich populację. Utarło się również przekonanie, które w dużym stopniu jest prawdziwe, że sroki to ptaki agresywne. Nie cofną się przed niczym, gdy w grę wchodzi zdobycie pożywienia i zaspokojenie własnego głodu.
Czym dokarmiać sroki?
Dokarmianie srok powinno odbywać się zgodnie z jasno określonymi wytycznymi. Przede wszystkim należy pamiętać, że dokarmianie jakichkolwiek ptaków powinno odbywać się wyłącznie w sezonie jesienno-zimowym. Tylko w ten sposób faktycznie pomożemy zwierzętom i nie pozbawimy ich umiejętności samodzielnego pozyskiwania pożywienia, która jest niezbędna do przetrwania.
W karmniku przeznaczonym również dla sroki powinny znaleźć się mieszanki rozmaitych ziaren, które stanowią dla nich podstawę w najtrudniejszym okresie roku. Dobrym pomysłem będą gotowe mieszanki powstałe z myślą o dzikich ptakach. Sroki uwielbiają ziarna kukurydzy oraz kaszę jaglaną. Mogą sięgać w zasadzie po wszystkie dostępne nasiona, choć przy zakupie gotowych mieszanek będziemy mieli pewność, iż dostarczamy im pełnowartościowych posiłków.
Od czasu do czasu warto podawać im biały ser. Należy jednak pamiętać, by nie zawierał żadnych dodatków. Co ciekawe, sroki bardzo chętnie sięgną także po wysokogatunkową suchą karmę dla kotów. Taki rarytas zapewnia im sporo cennych minerałów i witamin. Uzupełniającym elementem może być surowe mięso, choć karmnik w takich sytuacjach powinien być regularnie oczyszczany. Jakiekolwiek gnijące elementy mogą ptakom po prostu zaszkodzić.
Czego sroki nie powinny jeść?
W przypadku zwierząt wszystkożernych lub tych, które raczej nie zaliczają się do wybrednych, bardzo często dochodzimy do wniosku, że w takiej sytuacji każdy pokarm będzie właściwy. Nic bardziej mylnego. Również sroki, które przecież sięgną niemal po wszystko nie powinny mieć do czynienia z konkretnymi produktami. Przede wszystkim nie należy podawać im chleba nawet w najmniejszych ilościach. Pieczywo zawiera dużą zawartość soli, a ptaki nie posiadają woreczka żółciowego.
W związku z powyższym nie są w stanie soli wydalać. Chleb wytwarza również szkodliwe kwasy, a sama sroka po prostu nie jest przystosowana do trawienia takich treści. Należy unikać podawania dzikim ptakom, w tym srokom, wszelkich przekąsek z zawartością soli. W jej diecie nie mogą znajdować się krakersy, chipsy czy żywność odznaczająca się wysokim stopniem przetworzenia. Z pewnością nie należy im podawać również słodyczy oraz resztek z domowego obiadu.