Kozy domowe to zwierzęta należące do rodziny wołowatych, aczkolwiek na całym świecie znajdziemy ponad trzysta ras tych wspaniałych i pociesznych zwierząt. Są hodowane przede wszystkim ze względu na mięso oraz mleko, a ich potencjał został dostrzeżony już w starożytności. Odznaczają się niebywałą inteligencją oraz wspaniałą pamięcią. Co jedzą?
Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że kozy to zwierzęta posiadające cztery żołądki, a właściwie czterokomorowy żołądek, dzięki któremu są w stanie bez najmniejszego problemu trawić przyjmowany pokarm. W podstawowej diecie kozy znajdują się przede wszystkim siano, trawy oraz pewne ilości zbóż. Kozy uwielbiają również niewielkie liściaste krzewy. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana. Na pastwiskach znajdziemy bowiem całe mnóstwo roślin, po które kozy chętnie sięgają. Najchętniej jedzą zielone trawy, ale i koniczyną oraz lucernę, która skutecznie reguluje wszelkie procesy trawienne i jednocześnie znacząco wzmacnia cały układ odpornościowy. Kozy domowe bardzo często są karmione suszoną lucerną, która stanowi dla nich również rewelacyjne źródło białka. Kozy jedzą także rośliny strączkowe oraz cykorię.
Jakie zboża dla kozy?
Zboża w diecie kozy są dosyć istotnym elementem. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych, w tym węglowodanów, które z kolei zamieniane są na energię. Warto podawać kozom owies i jęczmień. Dobrym pomysłem będzie również kukurydza, pszenica śrutowana oraz soja śrutowana. Wszystkie naturalnie bezglutenowe zboża będą dobrym wyborem, aczkolwiek należy monitorować zachowanie kóz, gdyż w niektórych sytuacjach górę biorą indywidualne preferencje oraz możliwości przyswajania danego pokarmu. Dobrym pomysłem będzie proso, tapioka i gryka. Kozom można również podawać sorgo oraz maniok.
Jakie warzywa dla kozy?
Kozy pod względem jedzenia bywają dosyć wybredne, aczkolwiek najczęściej wynika to z możliwości przyjmowania konkretnych produktów. Dobrym pomysłem będzie urozmaicenie diety o surową marchew, choć w niezbyt dużych ilościach. Możemy kozom również podawać buraki pastewne. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości mogą doprowadzić do poważnych problemów trawiennych. Od czasu do czasu można kozom podawać świeży koperek, rzodkiew oraz ogórki.
Jakie owoce w diecie kozy?
Kozy uwielbiają również słodkie przekąski w postaci świeżych owoców. Bardzo chętnie sięgają po jabłka, choć należy przed podaniem pozbyć się szkodliwych pestek. Nie pogardzą pigwowcem, dziką czereśnią, aronią oraz śliwkami. Świeże maliny również znajdują się w kręgu ich zainteresowań i stanowią doskonałe źródło cennych witamin.
Czy koza może jeść mięso?
Kozy z natury są zwierzętami roślinożernymi, a zatem nie potrzebują mięsa w żadnej formie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy hodowcy częstują swoich podopiecznych kawałkami gotowanego kurczaka lub indyka w celu urozmaicenia diety i dostarczenia niezbędnego białka. Nie ma żadnych naukowych badań dotyczących pozytywnych skutków takich działań, ale wiadomo, że niewielkie porcje nie będą w stanie w żaden sposób zwierzętom zagrozić. W diecie kozy może zatem pojawić się mięso w śladowych ilościach, choć o wiele bardziej przepadają one za kurzymi jajami.
Gotowe mieszanki dla kóz
Wielu hodowców decyduje się na gotowe mieszanki zbóż, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Wysokiej jakości produkty są doskonałym wyborem, ponieważ mieszanki są konstruowane w taki sposób, aby dostarczać kozom regularne porcje niezbędnych składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że karmienie różni się w przypadku kozy dorosłej i młodej. Warto sięgać po produkty pochodzące od renomowanych producentów, by mieć pewność, że zapewniamy kozom najwyższą jakość i źródło zdrowia. W wielu mieszankach zbożowych pojawiają się dodatkowo cenne minerały oraz elementy ziołowe. W przypadku dorosłych osobnikow oraz kóz ciężarnych poza pastwiskiem zbożowe mieszanki stanowią nie lada wsparcie i uzupełnienie dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Czego kozy nie mogą jeść?
Te roślinożerne zwierzęta najchętniej jedzą krzewy i trawy. Warto wobec tego pamiętać, że nie wszystkie rośliny przysłużą się ich zdrowiu. Część z nich może mieć katastrofalny wpływ na ich samopoczucie, a nawet stanowić zagrożenie dla życia. W gronie roślin, które nie powinny znajdować się w zasięgu kozy są określone gatunki rododendronów. Azalie, choć piękne, również będą dla kóz tokstyczne. Kozom nie powinno się również podawać ziemniaków oraz kapusty. Dla ich zdrowia szkodliwe będą również zielone części pomidora. Osoby hodujące kozy powinny mieć również na wzglęzie fakt, że kozy to niebywale ciekawskie istoty, które będą chciały spróbować dosłownie wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczka. Właśnie dlatego pastwiska oraz zagrody powinny być pozbawione niewielkich plastikowych elementów oraz wszelkich rzeczy, które mogłyby się spotkać z zainteresowaniem zwierząt. Kozy nie mają żadnych oporów przed skosztowaniem rzeczy, które absolutnie nie stanowią dla nich źródła witamin i minerałów.