You are currently viewing Co jedzą koale: Jak dużo liści jest w stanie zjeść koala?

Koale są uważane za jeden z najciekawszych i jednocześnie najpiękniejszych zwierzaków żyjących w Australii. Dobrze byłoby dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Jednym z interesujących aspektów może okazać się chociażby ich dieta.

Czy koala to zwierzak roślinożerny?

Żyjące w Australii koale, uważane zresztą za jeden z jej najważniejszych symboli spożywają rośliny. Oznacza to zatem, że należą one do zwierzaków roślinożernych, którym mięso absolutnie nie jest niezbędne do życia, ani nawet wskazane. Ich organizmy są bowiem w całości przystosowane do tego, aby spożywać rośliny. Dzięki temu zapewniają one swojemu ciału dokładnie to, co jest im nieodzowne.

Co stanowi główny pokarm australijskiego misia koali?

Sympatyczne misie koala najczęściej obserwuje się wcinające liście aromatycznego eukaliptusa. Dlatego też, to właśnie z tą rośliną większości z nas mocno kojarzą się te urocze zwierzaki. Wydaje się, że ekaliptus wzbudza tak duże zainteresowanie zwierząt przede wszystkim z uwagi na to, że jest zwyczajnie smaczny. Nie oznacza to jednak, że koale stronią od innego rodzaju pokarmów roślinnych. Otóż okazuje się, że nierzadko spożywają one inne liście niż liście eukaliptusa. W Australii występuje całkiem sporo odmian eukaliptusa, dlatego niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy koale są w stanie spożywać wszystkie jego gatunki. Na kontynencie australijskim występuje blisko 600 gatunków eukaliptusa. Tymczasem, misie koala są w stanie zjadać liście tylko i wyłącznie 50 z nich! Oznacza to, że przed tymi zwierzakami stoi całkiem spore zadanie. Muszą one bowiem starannie wyszukiwać te gatunki, których spożycie nie wyrządzi im żadnej szkody.

Czy koale spożywają bambusy?

Wielu osobom może wydawać się, że misie koala chętnie i często sięgają po bambusa. Wydaje się jednak, że wynika to w dużej mierze z faktu, iż nierzadko mylone są z pandami. Te jednak żyją w Azji, a ich dieta jest inna niż dieta koali. Okazuje się, że koale nie spożywają pędów bambusa. Zdecydowanie wolą eukaliptusy i to właśnie one znajdują się w kręgu ich głównych zainteresowań żywieniowych. Raczej nie spotkamy się zatem z filmem czy z obrazkiem, który przedstawiał będzie koalę zajadającego się smakowitym pędem bambusa. Jeśli zaś zobaczymy takie zdjęcie, możemy mieć pewność co do tego, że ma ono niewiele wspólnego z tym, jak jest naprawdę.

Jak dużo liści jest w stanie zjeść koala?

Koale to naprawdę bardzo żarłoczne stworzenia. Okazuje się bowiem, że są one w stanie spożyć aż od 0,5 do jednego kilograma pokarmu. Jak już zaznaczono wyżej, zdecydowaną jego większość stanowią rzecz jasna liście, w tym eukaliptus. Koale znane są przede wszystkim z tego, że dokładnie i starannie żują każdy kęs. Robią to po to, aby ich organizmy bez większych problemów poradziły sobie z jego strawieniem. Co ciekawe, wraz z liścmi koale dostarczają sobie nie tylko cennych składników odżywczych, ale także i wody. Okazuje się, że zwierzaki te wcale nie muszą pić. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, a dokładniej to jeden. Jeśli bowiem występuje susza, koala z chęcią zajmie się poszukiwaniami wody. Nie jest wówczas w stanie tylko i wyłącznie poprzez spożywanie liści zapewnić swojemu organizmowi nawodnienia.

Co jedzą małe koale?

Wiele osób może zastanawiać sie nie tylko nad tym, co takiego jedzą dorosłe koale, ale i nad tym, po jakie pokarmy sięgają małe misie koala. Otóż okazuje się, że młode koale stosunkowo długo pozostają pod czułą i troskliwą opieką swojej mamy. Samica koali troszczy się głównie o to, aby jej dzieci miały zapewnione mleko. Małe koale odżywiają się głównie mlekiem przez pierwsze długie pięć miesięcy ich życia. Pod pieczą matki, młode koale pozostawiają aż do następnego okresu godowego.

Czy spadek populacji koali ma związek z tym, czym się żywią?

Koale to bardzo urocze zwierzaki. Niemniej jednak, w ostatnich latach ich populacja została mocno ograniczona. Koalę należy zatem zaliczyć do bardzo wrażliwych gatunków, które powinny podlegać szczególnie starannej ochronie i trosce. Wiele osób może więc zastanawiać się nad tym, czy to, że koali jest coraz mniej ma związek z tym, w jaki sposób się one odżywiają. Otóż jak się okazuje, niestety tak. W Australii ma bowiem miejsce wylesianie lasów, w których rośnie ważna dla zwierząt roślina, jaką jest wspomniany już wielokrotnie wyżej eukaliptus. Niestety, brak wystarczającej ilości pożywienia sprawia, że koale zmuszone są do jego wytężonych poszukiwań. Nie zawsze udaje im się znaleźć tak dużo liści, aby mogły najeść się do syta, a na dodatek wyżywić swoje potomstwo.