Szpak to średniej wielkości ptak należący do rodziny szpakowatych i występujący w kilku podgatunkach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy wyłącznie brązowe upierzenie pokryte białymi plamkami, ale wystarczy tylko podejść odpowiednio blisko, by zobaczyć, że całe upierzenie mieni się mnóstwem kolorów. Czym żywi się ten wyjątkowy ptak?
Podstawowa dieta żywieniowa szpaka
Podstawą dietą szpaków są przede wszystkim owady urzędujące na ziemi. Szpaki bardzo często można zaobserwować podczas długich spacerów. W taki sposób żerują, poszukując w glebie wybranych przekąsek. Uwielbiają właściwie wszystkie owady począwszy od dorosłych osobników, a na ich larwach kończąc. Takie posiłki stanowią dla szpaka lwią część pozyskiwanego jedzenia i zapewnia bardzo wiele cennych minerałów, aminokwasów oraz witamin. Chrząszcze, mrówki czy dżdżownice są zjadane przede wszystkim w okresie letnio-wiosennym. Potrafią również bez większych problemów łapać owady w locie, choć o wiele więcej czasu spędzają na ziemi, brodząc dziobem w glebie w poszukiwaniu ulubionego jedzenia.
Czy szpaki jedzą owoce?
Owoce są niezwykle ważne w diecie szpaków. Można powiedzieć, że zwłaszcza w okresie jesiennym stanowią one niezwykle cenne uzupełnienie ich diety. W sezonie zimowym, gdy polowanie na owady zdaje się być bardziej karkołomnym zadaniem, owoce stanowią znaczną część ich diety. Dzięki takim słodkim przekąskom są w stanie dostarczyć sobie bardzo wielu wartościowych elementów odżywczych. Sięgają najchętniej po jagody, jabłka, wiśnie, gruszki czy śliwki. Nie mają jednak bardzo określonych preferencji w tej materii, a zatem zjedzą wszystko, co będzie nadawało się do zjedzenia. Bardzo często można je zaobserwować w okolicy owocowych drzew. W sezonie letnim takie drzewa można porównać do dwóch pieczeni na jednym ogniu – szpaki mają dostęp zarówno do owoców, jak i owadów znajdujących się w pobliżu drzewek.
Warzywa w diecie szpaka
Nie ma co do tego wątpliwości, że warzywa nie należą do ulubionych przekąsek szpaków. O wiele bardziej cenią sobie owoce odznaczające się sporą zawartością cukrów. Nie oznacza to jednak, że nie sięgną po soczystą marchew, pietruszkę czy brokuła, jeżeli tego nadarzy się taka okazja. W wielu kręgach szpaki uchodzą za zwierzęta wszystkożerne. Brak dostępu do ulubionego pożywienia może zatem sprawić, że z lekkością przerzucą się na coś innego.
Czy szpaki jedzą mięso?
Są przede wszystkim owadożerne, a zatem samo mięso nie jest dla nich wybitnym przysmakiem. Nie zmienia to jednak faktu, że na różnych szerokościach geograficznych zaobserwowano szpaki sięgające zarówno po soczyste mięso, jak i elementy ryb. Wielu ekspertów uważa, że szpaki należą do grupy zwierząt, które są w stanie traktować swoją dietę w bardzo elastyczny sposób. Dzięki temu radzą sobie znacznie lepiej niż wiele innych gatunków i również dzięki temu w wielu kręgach są traktowane jako szkodniki, których należy się pozbyć za wszelką cenę.
Szpaki – czym należy pamiętać?
Szpaki bardzo często pojawiają się na terenach zurbanizowanych. Można śmiało powiedzieć, że nauczyły się żyć w mieście, a proces urbanizacji nie stanowi dla nich większego problemu. Mieszkają w różnego rodzaju szczelinach, rynnach czy przerwach dylatacyjnych. Warto jednak pamiętać, że na takich terenach pozyskiwanie treściwego pożywienia może być nieco trudniejsze i bardziej wymagające dla tych ptaków. Problemem ostatnich dziesięcioleci są ogromne ilości koszów na śmieci, w których zalegają różnego rodzaju odpadki. Dla wygłodniałych szpaków stają się one spiżarkami, z których bardzo chętnie korzystają. Niestety najczęściej w takich sytuacjach żywią się resztkami, po które żadne zwierzę nie powinno sięgać. Warto dokładać wszelkich starań, aby ptaki nie miały dostępu do takiego pożywienia.
Czym dokarmiać szpaki?
Dokarmianie szpaków to świetna inicjatywa, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W tym trudnym okresie samodzielne pozyskiwanie jedzenia bywa bardzo utrudnione i wiele ptaków zdaje się wówczas na wsparcie z zewnątrz. Bardzo dobrym pomysłem będzie zamontowanie karmnika dla różnorodnych gatunków ptaków. W przypadku szpaków dieta z pewnością powinna składać się z kawałków owoców. Do ich ulubionych przekąsek nalężą przede wszystkim świeże jabłka, gruszki oraz wiśnie. Można również zainwestować w specjalne gotowe mieszanki, które bez problemu znajdziemy w sklepach zoologicznych.
Czego nie mogą jeść szpaki?
Przymierzając się do dokarmiania szpaków warto pamiętać o tym, że choć uznawane są za zwierzęta wszystkożerne, to jednak niektóre produkty mogą im bardzo zaszkodzić. Zdecydowanie nie powinno się częstować szpaków pieczywem, które odznacza się dużą zawartością soli. Po pierwsze, ptaki nie są przystosowane do trawienia takich treści, a po drugie – sól działa na ptaki wyniszczająco. Szpaki nie są w tej materii żadnym wyjątkiem. Należy unikać również wysoce przetworzonego pożywienia i zdać się na rady ekspertów, którzy pomogą wybrać odpowiednie i pełnowartościowe mieszanki.