Kijanki to nic innego jak płazy na dosyć wczesnym etapie życia. W larwalnej postaci o wiele bardziej pod każdym względem przypominają ryby. Dopiero podczas przeobrażenia w dorosłego osobnika zanikają szpary skrzelowe, skrzela oraz ogon. Czym się żywią?
Dieta kijanek
Kijanki odżywiają się przede wszystkim zielonymi glonami, które stanowią dla nich cenne źródło minerałów oraz witamin i jednocześnie wpływają na szybki wzrost. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie glony będą dobrym wyborem. Niektóre odmiany mogą być dla małych kijanek wręcz trujące. Dobrym pomysłem będzie częstowanie kijanek glonami jednokomórkowymi. Najczęściej karmi się je sinicami, wrotkami, zielenicami oraz okrzemkami. Tego rodzaju glony są w pełni bezpieczne i przede wszystkim zdrowe dla kijanek. Dokarmiając kijanki znajdujące się w zbiorniku wodnym warto pamiętać, by nie podawać zbyt dużych ilości pożywienia. O wiele lepszym pomysłem będą częstsze i mniejsze porcje, gdyż zalegający w wodzie pokarm będzie ulegał gniciu i tym samym znacząco wpłynie na jakość wody.
Czy można karmić kijanki pokarmem dla ryb?
Pod względem stylu życia oraz budowy ciała kijanki zasadniczo nie różnią się od ryb. Częstowanie kijanek gotowym pokarmem dla rybek jest bardzo dobrym pomysłem na urozmaicenie diety kijanek i dostarczenie im bardzo wielu wartości odżywczych, które na wczesnym etapie rozwoju są niezwykle ważne. Warto zdecydować się na karmę pochodzenia roślinnego. Świetnie sprawdzają się karmy dla rybek z zawartością spiruliny, która z kolei posiada ogromną ilość witamin z grupy B oraz szereg cennych minerałów. Takie urozmaicenie korzystnie wpłynie na rozwój kijanek oraz wszelkie procesy zachodzące w ich młodych organizmach.
Czy kijanki jedzą mięso?
Utarło się bardzo silne przekonanie, że małe kijanki żywią się tylko pokarmem roślinnym, zwłaszcza glonami. To prawda, aczkolwiek kijanki nie przejdą obojętnie obok martwych stworzeń zalegających w zbiorniku wodnym. Sięgają nawet po znacznie większe od siebie osobniki, czerpiąc z nich białko, węglowodany oraz tłuszcze. Kijanki regularnie odżywiają się martwą materią organiczną i również dzięki temu mogą prawidłowo się rozwijać. Pochłoną wszystkie resztki znajdujące się w ich otoczeniu, co jest znacząco bardzo dobre, gdyż w ten sposób oczyszczają zbiorniki.
Hodowla kijanek – co warto wiedzieć?
Hodowcy kijanek powinni mieć pełną świadomość, że odpowiednia dieta ma kolosalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju kijanek. Jakiekolwiek improwizacje w tej materii oraz brak gruntownej wiedzy mogą zaszkodzić tym stworzeniom. Ich głównym pożywieniem są róznego rodzaju glony, aczkolwiek odżywiają się także roślinnością wodną. Ich aparat gębowy jest podobny do tego, jakim odznaczają się dorosłe osobniki, aczkolwiek ze względu na przebywanie w wodzie, odżywiają się nieco inaczej. Uwielbiają wodorosty oraz larwy wodzienia. Takie pożywienie gwarantuje regularne dostawy cennych minerałów i witamin. Z powierzchni wody są w stanie wychwycić niewielkie muchy owocówki. Należy jednak pamiętać, by karmić kijanki z umiarem. Szacuje się, że powinny być karmione nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Porcje powinny być niewielkie, gdyż wszelkie resztki będą ulegały rozkładowi, a zanieczyszczenia wody mogą wpłynąć na kondycję kijanek.
Kto jest naturalnym wrogiem kijanki?
Kijanki żyjące i rozwijające się na wolności mają niebywałe pokaźne grono naturalnych wrogów. Mimo swojej zwinności i zawrotnego tempa pływania, bardzo często stają się ofiarami większych ryb drapieżnych, dla których stanowią niemal podstawę wyżywienia. Największym wrogiem kijanek są karasie i karpie. Można mieć niemal pewność, że obecność tych ryb w zbiorniku oznacza nieuchronną śmierć kijanek. Żywią się przede wszystkim płazami właśnie w fazie larwalnej oraz skrzekiem. Na kijanki z powodzeniem polują również szczupaki.
Czego nie mogą jeść kijanki?
Kijanki to stworzenia o dosyć mocno sprecyzowanych gustach kulinarnych. Naturalne zbiorniki wodne są przez nie traktowane jak spiżarnie bez dna. Z jednej strony pałaszują wszelką roślinność wodną, glony i wodorosty, a z drugeij strony chętnie sięgają po niewielkie owady oraz ich larwy. W hodowlach dokarmiane są dodatkowo zróżnicowanym pokarmem dla rybek, który stanowi dla nich bardzo cenne źródło ważnych składników odżywczych. Nie należy jednak przyjmować, że kijanka może zjeść wszystko.
Te niewielkie stworzenia odznaczają się charakterystycznym układem pokarmowym, który jest w stanie trawić określone treści. Kijanki nie powinny wobec tego być częstowane chlebem i jakimkolwiek innym pieczywem. Nie należy im również podawać ziaren, które może znacząco im zaszkodzić. W przeciwieństwie do ptaków wodnych, nie poradzą sobie z trawieniem takiego pokarmu. Osoby przymierzające się do dokarmiania kijanek powinny zapoznać się z ich faktycznymi potrzebami. Z diety kijanek należy również wykluczyć wszelkiego rodzaju słone i słodkie przekąski. Jednocześnie należy wiedzieć, które glony będą dla nich odpowiednim wyborem.