You are currently viewing Żywieniowe sekrety delfinów: Co znajduje się w menu tych morskich ssaków?
foto - Unsplash

Delfiny to ssaki wodne należące do rodziny delfinowatych. Na świecie istnieje niespełna czterdzieści gatunków tych wyjątkowych zwierząt zamieszkujących zarówno słone, jak i słodkie wody. Według naukowców mózg delfina jest bardzo zbliżony do mózgu człowieka. Czym żywią się te inteligentne zwierzęta?

Podstawowa dieta żywieniowa ssaków

Delfiny to stworzenia, które na ogół wzbudzają pozytywne skojarzania. Unikatowa budowa szczęki powoduje, że wyglądają, jakby na ich obliczach zawsze malował się łagodny uśmiech. Nie należy jednak ulegać temu wrażeniu, ponieważ są one drapieżnikami, które bardzo sprawnie polują na znacznie mniejszą zwierzynę znajdującą się w z zbiornikach wodnych.

W ich podstwowej diecie żywieniowej znajdują się przede wszystkim kalmary i skorupiaki, po które sięgają niemal bez opamiętania. Na piedestale w rankingu delfinów znajdują się również znacznie mniejsze ryby. Uwielbiają sardynki, makrele, dorsze i śledzie. Świadomie polują również na toksyczne ryby.

Naukowcy zaobserwowali, że sięgają po Rozdymkę Tygrysią, zwaną również rybą Fugu, zdając sobie doskonale sprawę z faktu, iż zawarte w niej toksyny mogą być szkodliwe. Dostrzeżono również, że w takich sytuacjach nie pożerają swojej ofiary, ale przetrzymują w pysku do momentu zapewnienia sobie odpowiedniej ilości odurzającej substancji, która pozwala im wejść w pewnego rodzaju trans.

W diecie delfinów znajdują się również głowonogi oraz kałamarnice. Bardzo często korzystają również z dobrodziejstw sieci rybackich wypełnionych niezliczoną ilością rarytasów. W takich przypadkach nie potrafią się oprzeć i niemal zawsze korzystają z wymarzonej dla siebie okazji.

Warto pamiętać, że delfiny nie rozdrabniają pokarmu. Pomimo posiadania sporej ilości drobnych zębów, służą one przede wszystkim do schwytania ofiary, którą następnie połykają w całości. Każdego dnia są w stanie przyjąć nawet do kilkunastu kilogramów pokarmu.

Czym odżywiają się małe delfiny?

Małe delfiny bezpośrednio po narodzinach potrafią pływać, czego tak de facto uczyły się jeszcze w brzuchu matki. Oddychają za pomocą niewielkiej dziurki znajdującej się na głowie i raz na jakiś czas muszą się wynurzyć na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Zostają pod opieką matki nawet przez dwa do trzech lat po porodzie.

W tym czasie samica nie jest aktywna seksualnie, co często powoduje zazdrość samców, a nawet posuwanie się do najgorszych czynów – zabicia młodych. Samica karmi dziecko swoim mlekiem, które odznacza się bardzo dużą zawartością tłuszczu. Mleko delfina jest niezwykle gęste i dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Mały delfin w celu uzyskania mleka uderza w brodawkę matki i z pomocą długiego języka sięga po cenny pokarm. Dopiero w kolejnych miesącach życia sukcesywnie uczy się swojego otoczenia i pozwala sobie na pierwsze nieśmiałe polowania. W jego diecie znajdują się najpierw niewielkie skorupiaki i kalmary, a następnie niewielkie ryby. Warto pamiętać, że delfiny osiągają dojrzałość płciową w okolicy dziewiątego roku życia. Dopiero wtedy odcinają się od matki i rozpoczynają życie na własny rachunek.

Czy delfiny piją wodę morską?

Delfiny nie są w stanie ugasić pragnienia wodą morską, dlatego muszą czerpać wodę z innych źródeł. Jednym z nich jest woda znajdująca się w ofiarach delfinów. Morskie stworzenia są wobec tego nie tylko źródłem cennych minerałów i składników odżywczych, ale i źródłem niezbędnej do poprawnego funkcjonowania wody. Warto jednocześnie podkreślić, że delfiny należą do grupy zwierząt, które posiadają umiejętność metabolizowania tłuszczu w taki sposób, aby finalnie przeobraził się on w wodę w najczestszej postaci.

Co warto wiedzieć na ich temat?

Delfiny zaliczane są do jednych z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Naukowe badania potwierdzają, że w wielu kwestiach ich mózg nie różni się od mózgu człowieka. Są niezwykle towarzyskie, nadają swoim dzieciom imiona i najlepiej czują się w niewielkich stadach.

Towarzystwo innych delfinów jest dla nich prawdziwą wartością, która decyduje o ich samopoczuciu. Razem udają się na polowania, choć współpracują ze sobą również na innych płaszczyznach podwodnego życia. Ze względu na duży iloraz inteligencji delfiny niezwykle szybko uczą się nowych umiejętności, ku uciesze właścicieli delfinariów i innych placówek, w których te zwierzęta stanowią główną atrakcję. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, którzy sprawują nad nimi opiekę, choć nie oznacza to wcale, że radzą sobie w niewoli bez żadnych przeszkód.

Zbyt duża ilość bodźców nie ma nich dobrego wpływu. Na wolności ich największym wrogiem naturalnym jest orka, ale z rekinami są w stanie współpracować, polując na mniejsze lub większe zwierzęta morskie. Delfiny mają również jednak swoje ciemne strony. Zaobserwowano stada delfinów, które izolują wybraną samicę, a następnie dokonują na niej zbiorowych gwałtów. Wysoki poziom libido powoduje, że wykazują również seksualne zachowania wobec innych gatunków zamieszkujących zbiorniki wodne.