Ważki są ogromnymi owadami, które są w stanie bardzo szybko namierzyć ofiarę i ją zaatakować. Choć wielu z nas się jej boi, to trzeba powiedzieć, że jest to odczucie niesłuszne, bo ważki nie atakują ludzi. Postanowiliśmy jednak przybliżyć dla was jej charakterystykę z dużym naciskiem na to, jak wygląda jej sposób odżywiania. Jeżeli chcecie się o tym dowiedzieć więcej, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.
Wiemy już, że ważki nie są żadnym zagrożeniem dla człowieka, choć boimy się ich ze względu na ogromne rozmiary na tle pozostałych owadów, to jednak należy je uznać za prawdziwe drapieżniki. Ważki zdobywają pokarm w bardzo szybki sposób i nie mają żadnej litości. Są to prawdziwi zabójcy, ponieważ mają duże zęby i pazury. Ich ogromnym plusem jest to, że mogą odbywać długie loty. Mają niesamowitą zdolność poruszania się do przodu i do tyłu. Swoją ofiarę potrafią złapać w locie poprzez długie odnóża. Ważki potrafią przewidywać to, gdzie ofiara się przemieszcza i zdecydowanie ułatwia jej to schwytanie.
Co jedzą ważki
Nie każdy wie, że ważki mają ponad 300 milionów lat i kiedyś radziły sobie o wiele lepiej, jednak jest to temat na zupełnie inną rozprawkę. Ważki są zmiennocieplne i kochają ciepłe wody, ale o tym też powiemy sobie później. Ważki przeważnie odżywiają się komarami, muchami i innymi owadami. Ich piękne oczy wyłapują ofiarę nomen omen, w oka mgnieniu i tym samym nie muszą podejmować wielkiej walki o pokarm. Wspomnieliśmy, że ważki nie są groźne dla człowieka, bo po prostu nie mają czym ugryźć człowieka i narobić mu szkód.
Oprócz komarów, much i innych owadów, które są głównym składnikiem diety ważek, te drapieżniki mogą również polować na różnorodne mniejsze stworzenia. W zależności od gatunku i dostępności pokarmu w ich środowisku ważki mogą łapać i zjadać:
- motyle,
- biedronki,
- małe pająki,
- inne latające insekty,
- czasami nawet mniejsze ważki.
Ważki są bardzo efektywne w polowaniu, wykorzystując swoje zdolności lotu do chwytania ofiar w powietrzu. Ich dieta opiera się na mięsożerności, a bogactwo różnorodności pokarmu świadczy o ich zdolności adaptacji do różnych środowisk i wykorzystywania dostępnych zasobów pokarmowych.
Przede wszystkim to, że są wspaniałymi lotnikami. Obserwowanie ważek to prawdziwa przyjemność. Wystarczy tylko pójść nad wodę czy popłynąć rowerkiem bądź kajakiem, żeby zobaczyć te piękne ruchy. Są one niczym helikopter, który potrafi zatrzymać się w miejscu, żeby znowu wprawić się w ogromną prędkość. Gdyby zapytać czym się charakteryzują ważki, to na pewno poza ich charakterystyczną sylwetką, bardzo często padłaby odpowiedź dotycząca tego, że mają ogromne oczy. Jest to prawda, ale tak naprawdę są to maleńkie oczka, których jest kilkadziesiąt tysięcy. Ich nieruchoma głowa pozwala na kontrolę przestrzeni w przeciągu 270 stopni.
Co dobrze wiedzieć o ważkach?
Mówi się, że ważki są krewnym owadów z karbonu, których skrzydła potrafiły mieć 3/4 metra rozpiętości. Ich rodowód jak wspomnieliśmy szacuje się na 300 milionów lat. Co do budowy ciała, to składa się z trzech odcinków: głowy, tułowia i odwłoka. Czółka ważek są bardzo wrażliwe, ale też należy wspomnieć, że wychwytują ofiarę, pomimo ich niewielkich rozmiarów. Tułów ważek to: przedtułowie, śródtułowie i zatułowie. I to właśnie ten tułów jest odpowiedzialny za to, że ważki potrafią osiągać tak niebotyczne prędkości, ponieważ mają bardzo silne mięśnie.
Ważki poza wzbudzaniem strachu w nas poprzez swoje duże rozmiary potrafią również wprawiać nas w zachwyt. Dzieje się tak, dlatego że mają one różne kolory i te wielkie oczy sprawiają, że nie da się przejść wobec nich obojętnie. Nie liczmy na to, że złapiemy ją gołą ręką, a jeżeli to się uda, to będzie to ogromny przypadek. Anisoptera, Anax Imperator to tylko przykładowe gatunki tych pięknych owadów.
O zdobyczach ważek powiedzieliśmy już wyżej, natomiast warto podkreślić, że żywią się one wyłącznie białkiem i tłuszczem, który jest zawarty w organizmie ofiary. Ich sposób polowania polega na tym, że czekają na dnie wody, a nawet w mule, by po chwili dynamicznie zaatakować swoje ofiary. Osoby, które mają oczka wodne albo swoje stawy mogą się cieszyć tym, że będą mieć do czynienia z tymi pięknymi owadami, które zawsze będą sprzymierzeńcem w walce z komarami. Pajęczaki również są narażone na ataki ważek, które chętnie je złowią w swoje sidła.
Kiedyś ważki posiadały nóżki, dzięki którym mogły chodzić, jednak wskutek ewolucji zostały pozbawione tej umiejętności, natomiast nie mogą też żałować, ponieważ poruszają się za pomocą skrzydeł i jak już wiecie, robią to doskonale. Co jednak należy zaznaczyć, zdarzają się jeszcze nóżki u ważki, jednak są one tylko przeznaczone do siedzenia.
Z pewnością o ważkach można mówić bardzo wiele. Jest to owad, który jest swego rodzaju „owadowym gigantem” i kimś, kto jest bardzo ważny w całym tym łańcuchu owadów. Dlatego też gdyby był ptakiem, to na pewno byłby gigantycznych rozmiarów. Działa on bardzo sterylnie, ponieważ nie dopuszcza do rozlewu krwi i śmierć ofiary należy do tych błyskawicznych. Ważki potrafią rozwijać prędkość do 40 km/h.