You are currently viewing Co jedzą żaby: Czym nie można karmić żab?

Na świecie istnieje ponad siedem tysięcy gatunków żab, choć w Polsce występuje ich raptem siedem. Żaba Goliat żyjąca na terenie Gwinei Równikowej i Kamerunu jest największą żabą świata i może ważyć nawet do trzech kilogramów, a pochodząca z Papui Nowej Gwinei Paedophryne amanuensis, która liczy sobie raptem 7mm. Czym żywią się to wyjątkowe zwierzęta?

Podstawowa dieta żaby

Podstawowa dieta żaby jest w pełni uzależniona od danego gatunku oraz położenia geograficznego. Istnieją jednak pewne punkty styczne dla wszystkich przedstawicieli poszczególnych gatunków. Niemal wszystkie żaby żywią się niewielkimi owadami. Uwielbiają muchówki, ale chętnie sięgają także po chrząszcze oraz żądłówki czy ważki. Nie pogardzą ślimakami, a jeżeli tylko nadarzy się okazja, to z chęcią skonsumują dżdżownice oraz pajęczaki. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie owady stanowią podstawę ich wyżywienia. Nie należy jednak zapominać, że nieco większe osobniki bez problemu zaatakują mniejsze płazy. Żaby równie chętnie będą się delektować ptasimi jajami.

Co jedzą małe żaby?

Od pewnego czasu żaby cieszą się statusem zwierząt udomowionych. Miłośnicy płazów bardzo chętnie hodują mniejsze i większe gatunki w warunkach domowych. Warto pamiętać, że dieta młodych żab jest nieco odmienna od diety żab dorosłych. Młode osobniki żywią się przede wszystkim niewielkimi owadami, do których można zaliczyć niewielkie koniki polne, świerszcze czy karaczany. Na wczesnym etapie rozwoju dieta będzie składała się wyłącznie z owadów. Dopiero dorosłym osobnikom będzie można sukcesywnie urozmaicać jadłospis. Wówczas posiłkiem mogą stać się myszy oraz słodkowodne ryby. Dorosłe żaby nie pogardzą również pisklętami.

Czy żaba je mięso?

Przede wszystkim warto pamiętać, że płazy z natury są drapieżnikami. Dowodem na to może być fakt, że są one w stanie dostrzec przede wszystkim obiekty znajdujące się w ruchu, czyli potencjalne ofiary. Polowanie na ogół przebiega w podobny sposób. Żaby obserwują ofiarę z pewnej odległości stojąc w bezruchu i łapią je za pomocą mocnego i bardzo lepkiego języka. Są jak najbardziej mięsożerne. Polują nie tylko na owady, ale i na nieco mniejsze ssaki, inne płazy oraz niewielkie ptaki. Można śmiało powiedzieć, że im większy osobnik, tym większe jego ofiary. Małe żaby nie osiągają takich rezultatów wyłącznie ze względu na swoje gabaryty.

Czy żaby jedzą owoce i warzywa?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by żaba zjadła świeży owoc lub warzywo, aczkolwiek można z całą stanowczością powiedzieć, że nie jest to ich ulubiony rodzaj pożywienia. Po takie smakołyki sięgają wyłącznie w krytycznych sytuacjach, czyli wtedy, gdy zdobycie innego pożywienia nie jest możliwe. Nie posiadają w tej materii swoich faworytów, aczkolwiek z braku laku sięgną najchętniej po owoce leśne.

Co je największa żaba świata?

Żaba Goliat jest największą żabą świata. Dorosły osobnik może przekroczyć nawet 3 kilogramy. Te wielkie żaby żywią się przede wszystkim owadami, aczkolwiek ze względu na gabaryty muszą sięgać również po bardziej treściwe posiłki. Uzupełnieniem ich diety są średniej wielkości ryby zamieszkujące okoliczne zbiorniki wodne. Chętnie sięgają po mięczaki i skorupiaki, a także znacznie od siebie mniejsze żaby. Ma doskonały wzrok i podczas polowania odznacza się niesamowitą cierpliwością. Goliaty bardzo chętnie żywią się też nietoperzami oraz żółwiami. W ich karcie dań znajdują się również niewielkie węże.

Jak często karmić żaby?

W przypadku żab częstotliwość karmienia nie jest kwestią nazbyt oczywistą. Wiele zależy oczywiście od posiadanego gatunku oraz zaleceń specjalisty. Należy jednak pamiętać, że istnieją gatunki, które karmi się tylko raz w tygodniu. Przykładem jest żaba rogata, której wystarczy podać tygodniowo jedną mysz lub słodkowodną rybę. W kolejnych dniach żaba będzie zajęta trawieniem. Zbyt często podawanie jedzenia wynikające z braku wiedzy może powodować niebezpieczną dla zdrowia nadwagę.

Czym nie można karmić żab?

Mogłoby się zdawać, że żaby nie pogardzą żadną formą przekąski i nic nie jest w stanie im zaszkodzić. Należy jednak pamiętać, że i one mają pewnego rodzaju ograniczenia oraz listę produktów, których powinny unikać za wszelką cenę. Choć są owadożerne, to jednak powinno się unikać owadów z dosyć twardym pancerzem, który może pokiereszować szczękę żaby. Złym pomysłem będą także owady wyposażone w kłujące włoski oraz owady żądlące. Odradza się również podawania żabom gotowanego mięsa.

Te płazy są drapieżnikami, a zatem są też mięsożerne, aczkolwiek źrodłem białka w ich przypadku powinny być przede wszystkim owady i niewielkie ssaki. Zdecydowanie odradza się podawanie jakiejkolwiek przetworzonej żywności i produktów solonych. Zabronione są także słodycze, które mogą żabom zaszkodzić. Należy pamiętać, że małym żabom znacznie lepiej służą martwe myszy. Żywe osobniki mogą zrobić im krzywdę.