Odpowiednie żywienie alpak ma duży wpływ na ich zdrowie, samopoczucie i długość życia. Jeśli chcesz wiedzieć, co jedzą te zwierzęta latem i zimą, czytaj dalej. W kolejnych akapitach znajdziesz też inne ważne informacje na temat alpak.
Co alpaki jedzą latem?
Lato to czas wzmożonej wegetacji. W tym czasie podstawą żywienia alpak potrzebna jest nie tylko trawa, ale także siano z dużą zawartością paszy objętościowej i niewielką ilość składników pokarmowych.
Niezależnie od pory roku poza odpowiednim pożywieniem, alpaki potrzebują także dostępu do świeżej wody. Warto udostępniać im także lizawki z odpowiednią ilością soli mineralnych.
Co jedzą alpaki zimą?
Zimą jadłospis alpak jest nieco uboższy, nie ma w nim bowiem trawy. W tym czasie warto podawać im pasze objętościowe zawierające ważne składniki odżywcze. Świetnie może sprawdzić się na przykład siano z lucerny. W okresie zimowym rosnącym, karmiącym i ciężarnym zwierzętom można podawać także suplement białkowy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie dodatek uzupełniający dietę.
Alpakom można podawać także wysłodki buraczane i marchewki. Jeśli chodzi o wysłodki, trzeba robić to umiejętnie i dobrać odpowiednią ilość produktu do wagi zwierzęcia. W przeciwnym wypadku może dojść do zatrucia. Także karmienie marchewką wymaga odpowiedniego przygotowania. Warzywo należy starkować, aby zminimalizować ryzyko zadławienia.
Czego nie powinny jeść alpaki?
Są także takie rośliny, które szkodzą alpakom. Zwierzęta te bezwzględnie nie powinny jeść cisów, oleandrów, lilii, konwalii, azalii, rododendronów.
Hodowla alpaki – ważne informacje
Hodując alpaki, trzeba pamiętać o regularnym podawaniu leków przeciw pasożytom. Należy robić to dwa razy w roku. Ważne są także witaminy, które podaje się co drugi miesiąc.
Dobra wiadomość jest taka, że alpaki nie wymagają szczególnie skomplikowanej opieki. Wystarczy zapewnić im pastwisko bez trujących ziół, odpowiednie żywienie, a także dostęp do świeżej wody. Bardzo lubią przebywać na świeżym powietrzu, a więc należy regularnie wypuszczać alpaki na pastwisko, gdy tylko pogoda na to pozwala. Kolejną ważną kwestią jest regularne czyszczenie alpakarni.
Pamiętaj też, że wełna alpaki rośnie przez cały czas, a jej nadmiar w okresie letnim nie działa korzystnie na formę i zdrowie zwierząt, może doprowadzić nawet do przegrzania. Alpaki trzeba więc strzyc raz na rok w okresie wiosennym. Konieczna jest także regulacja paznokci i korekcja uzębienia, jeśli zgryz jest niewłaściwy.
Tak jak każde inne zwierzęta alpaki reagują na początku różnie na ludzkie towarzystwo. Chociaż zazwyczaj przyzwyczajają się dosyć szybko i przywiązują później do właściciela, na początku trzeba zachować ostrożność. Dobrze ułożone alpaki będą przyjmować dotyk ze spokojem. Warto wspomnieć, że na początku swojej przygody z alpakami można kupić zwierzęta, które są już ułożone. Na pewno to wiele ułatwi.
Warto przed zakupem określić cel hodowli, aby wybrać odpowiednie zwierzęta. Tak na przykład w przypadku alpak do rozrodu, uwagę należy zwrócić na budowę ciała, dobrym pomysłem jest też obejrzenie dotychczasowego potomstwa. Jeśli zaś głównym celem Twojej hodowli jest pozyskanie runa na różne wyroby, zapytaj sprzedawcę o jego jakość. Kolejną ważną kwestią jest źródło, z jakiego kupujemy zwierzęta. Najlepiej postawić na ofertę doświadczonego i sprawdzonego hodowcy, który dba o dobrą formę i zdrowie swoich alpak.
Alpakom można podawać specjalistyczną karmę. W składzie takiego produktu powinna znaleźć się witamina D3, fosfor, wapń, cynk, kwasy Omega 3. Wpłynie to pozytywnie na jakość okrywy włosowej zwierzęcia, a także odporność.
Ciekawostki o alpakach
1. Średniej wielkości alpaka może zjeść nawet 1 kg siana w ciągu dnia.
2. Kopyta alpak są wyposażone w miękkie poduszki, dzięki czemu nie niszczą podłoża.
3. Alpaki są spokrewnione z wikunami, guanako, lamami.
4. Zwierzęta te zostały udomowione 5 tysięcy lat przed naszą erą w rejonie peruwiańsko-boliwijskiego Altiplano.
5. Alpaki są zwierzętami stadnymi i bardzo się do siebie przywiązują.
6. Zwierzęta te szybko się uczą, są bardzo inteligentne.
7. Alpaki zostały udomowione już wiele lat temu i przyzwyczaiły się do tego, że są pod opieką człowieka. Naukowcy twierdzą, że nie byłyby w stanie poradzić sobie samodzielnie na wolności.
8. Jedyną formą samoobrony tych zwierząt jest ucieczka.
9. Alpaki są znane z tego, że plują. Warto jednak wiedzieć, że jest to forma komunikacji między nimi. Zwierzę robi to, gdy jest zdenerwowane.
10. Zwierzęta te są wyposażone w charakterystyczną dla wielbłądowatych dwudzielną wargę.
11. Alpaki świetnie adaptują się do nowych warunków życia.
12. Włókno tych zwierząt zaliczane jest do specjalnych. Jest niezwykle cienkie, ma właściwości termoizolacyjne i jest kilkukrotnie lżejsze od owczej wełny.