You are currently viewing Jak karmić żółwie wodne? Co jedzą i czego nie podawać?
fot. Jude Infantini | Unsplash

Żółwie wodne cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród pasjonatów nietypowych zwierząt domowych. Stanowią nie lada ozdobę każdego akwarium i w gruncie rzeczy nie są zbyt wymagające w kwestii żywienia. Należy jednak posiadać w tej kwestii pewną wiedzą, ponieważ rozróżniamy wiele gatunków żółwi wodno-lądowych. Diety poszczególnych gatunków mogą się od siebie znacząco różnić. Co warto wiedzieć?

Dieta żywieniowa żółwi wodnych

Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta żółwia wodnego żyjącego na wolności znacząco różni się od diety udomowionych gatunków. Co jedzą żółwie wodne przebywające w naturalnych zbiornikach wodnych? Najchętniej sięgają po pokarm żywy. Ich wielkim rarytasem są niewielkie larwy komarów oraz wodzieni. To doskonałe źródło białka oraz wielu innych cennych wartości odżywczych. Warto pamiętać, że choć żółwie na lądzie poruszają się dosyć niezdarnie, to jednak w wodzie potrafią osiągać naprawdę wspaniałe wyniki, ciesząc się zachwycającą zwinnością.

Taki stan rzeczy sprawia, że doskonale radzą sobie również z wyłapywaniem innych stworzeń znajdujących się w zbiorniku. Bardzo chętnie polują na kijanki, różnego rodzaju ryby słodkowodne oraz niewielkie żaby. Żółwie wodne większą część czasu spędzają w wodzie, aczkolwiek regularnie wychodzą na ląd, na którym również będą poszukiwały pożywienia. Chętnie sięgną po dżdżownice, wodne chrząszcze oraz świerszcze.

Udomowione żółwie wodne – odżywianie

Trudno jednoznacznie określić, czym odżywiają się domowe żółwie wodne, biorąc pod uwagę zróżnicowanie gatunków i tym samym zupełnie rozbieżne preferencje oraz zapotrzebowania. Osoby przymierzające się do zakupu żółwia wodnego powinny mieć świadomość, że tylko odpowiednia dieta będzie w stanie zagwarantować im końskie zdrowie i świetne samopoczucie. Niektóre żółwie odżywiają się niemal wyłącznie innymi stworzeniami, ale znajdziemy również gatunki sięgające przede wszystkim po roślinny pokarm. Warto także pamiętać, że w przypadku niektórych gatunków żółwi wodnych pokarm zwierzęcy jest wskazany przede wszystkim w okresie dojrzewania, a wraz z wiekiem zostaje on poniekąd zastąpiony pokarmem roślinnym.

Jak karmić żółwie wodne? Co jedzą i czego nie podawać?587
fot. Christoph Specjalski | Unsplash

Czym karmić żółwie?

Gatunki preferujące zwierzęcy pokarm mogą być karmione zarówno żywym pokarmem, jak i karmą mrożoną. Największymi rarytasami wśród żywych przekąsek są mączniki, aczkolwiek taką dietę można śmiało uzupełniać świerszczami, dżdżownicami, szarańczą czy ślimakami wodnymi. Sporą popularnością wśród mrożonych wariantów cieszą się larwy komara, kałamarnice, małże, krewetki oraz pchły wodne. Wśród zalecanych propozycji znajdują się także stynka, łosoś oraz pstrąg. Wspomniane wyżej przekąski są dla żółwia wodnego źródłem wartościowych składników odżywczych, które decydują o prawidłowym przebiegu wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. Żółwie wodne preferujące pokarm roślinny bardzo chętnie sięgną po mniszek lekarski, rogownicę czy grzybienie. Ich dietę warto również wzbogacić rzęsą, żabiściekiem pływającym, salwinią pływającą, ludwigią płożąca oraz wgłębką wodną.

Czy żółwie wodne jedzą owoce i warzywa?

Mogłoby się wydawać, że tego rodzaju przekąski nie mogą stanowić dla żadnej istoty jakiegokolwiek problemu. Owoce i warzywa w jakiejkolwiek postaci nie będą jednak dobrym pomysłem w przypadku żółwi wodnych. Zwierzęta te odznaczają się układem trawiennym, który nie będzie w stanie poradzić sobie z takimi treściami lub będzie miał z nimi solidny problem. Problemy trawienne wynikające z podawania żółwiom wodnym owoców oraz warzyw mogą być dla zwierzęcia dokuczliwe i bolesne. Należy wobec tego unikać takich przekąsek.

O czym należy pamiętać w kwestii karmienia żółwia wodnego?

Karmienie żółwia wodnego nie jest zadaniem trudnym lub wymagającym jakichkolwiek trudniejszych kalkulacji. Nie oznacza to jednak, że nie ma w tej materii żadnych reguł. Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta żółwia wodnego powinna być jak najbardziej urozmaicona. Te wyjątkowe zwierzęta w naturalnym środowisku sięgają po ogromną ilość różnorodnych roślin oraz stworzeń, które dostarczają im rozmaitych wartości odżywczych.

W domowych warunkach również będą potrzebowały urozmaicenia. Eksperci uważają, że nie powinno się serwować wodnym żółwiom tego samego pożywienia każdego dnia. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w różne warianty i częstować nimi pupila naprzemiennie. Tylko dzięki temu będziemy mogli zapewnić zwierzęciu regularne dostawy wszystkich niezbędnych elementów, które mają wielki wpływ na jego samopoczucie, a także stan pancerza. Już niewielkie niedobory żywieniowe mogą bowiem doprowadzić do odkształceń. Dieta żywieniowa powinna również uwzględniać wiek żółwia. Maluchy będą jedły pokarm zwierzęcy każdego dnia, tymczasem nieco starsze osobniki będą musiały zrezygnować z mięsa przynajmniej dwa razy w ciągu całego tygodnia.

Czego nie podawać do jedzenia żółwiom wodnym?

Żółwie wodne to zwierzęta, które odżywiają się przede wszystkim roślinnością oraz pokarmem zwierzęcym. Nie należy się obawiać, że taka dieta nie spełni oczekiwać żółwia, a tym bardziej tego, że nie będzie wystarczająca. W trosce o dobrą formę zwierzęcia nie należy podawać mu żadnych słonych przekąsek, słodyczy oraz produktów zawierających laktozę.