You are currently viewing Co je koń? Dieta koni latem i zimą

Konie to jedne z najpiękniejszych zwierząt. Sprawdzają się doskonale w konkursach, pracy z osobami w różnym wieku, a także jako przyjaciel człowieka. Jak dbać o to zwierzę? Co powinno jeść latem i zimą? Sprawdź.

Dieta koni latem

Chociaż konie lubią siano, gdy na dworze panuje wysoka temperatura, nie mają na nie aż tak dużej ochoty. W tym czasie najlepiej sprawdzi się oczywiście wypasanie na pastwiskach, gdzie zwierzęta mają dostęp do zielonki bogatej w błonnik. Trzeba także uważać na ilość skrobi pochodzącej ze zbóż. Wiąże ona wilgoć i pochłania wodę z organizmu, co może przyczynić się do odwodnienia, a to dla koni jest niebezpieczne. W okresie letnim najlepiej sprawdzi się dobrej jakości pasza zawierająca włókna pokarmowe. Pomimo że latem konie nie zawsze mają ochotę na siano, wciąż należy im je zapewniać.

Można także postawić na wysłodki buraczane, które poza składnikami pokarmowymi dostarczają organizmowi zwierzęcia także wody. Trzeba jednak uważać, bo podczas upałów wysłodki dosyć szybko się psują. Dobrą opcją mogą okazać się także sieczki takie jak siekana lucerna. Pamiętaj też, że konie należy karmić mało, a często. Ważne jest również to, aby po treningu lub innej wykonanej pracy koń otrzymał dawkę elektrolitów. Świetną opcją są dedykowane tym zwierzętom koncentraty elektrolitczyne. W boksie nie powinno zabraknąć także lizawki z soli, która dostarczy wapnia, magnezu, żelaza, czy też sodu.

Dieta koni zimą

W zimowej diecie koni nie powinno zabraknąć siana lub sianokiszonki. Dietę można wzbogacić sieczką. Jeśli koń jest niepracujący, pasza objętościowa może stanowić 100% diety. W przypadku zwierząt pracujących paszę objętościową należy uzupełniać paszą treściwą. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu żywienia organizm zwierzęcia otrzyma niezbędną porcję witamin i wartości odżywczych. Wysłodki buraczane, mesz i trawokulki zimą również sprawdzą się doskonale. Są to mokre posiłki, które dostarczą nie tylko składników odżywczych, ale także nawodnią.

Trzeba pamiętać, że zimą, gdy woda jest lodowata, konie piją o wiele mniej, gdy jest cieplej. W boksie zwierzęcia powinna znaleźć się również sól, która dostarczy elektrolitów. Dietę koni można uzupełniać także roślinami mającymi dobry wpływ na zdrowie i poziom odporności tych zwierząt. Świetnie sprawdzą się na przykład takie jak czarnuszka, pokrzywa, dzika róża, czy też rokitnik.

Żywienie koni – o tym trzeba pamiętać

Jeśli chodzi o prawidłowe żywienie koni, jest kilka zasad, o których nie należy zapominać:

1. Podstawą żywienia koni jest włókno. Sieczki, siano, sianokiszonki w diecie zapobiegają nie tylko problemom zdrowotnym, ale także behawioralnym.

2. Nie należy wprowadzać nagłych zmian w sposobie żywienia tych zwierząt. Nowe pasze czy też suplementy trzeba wprowadzać stopniowo.

3. Konia nie należy karmi bezpośrednio przed i zaraz po treningu, może to doprowadzić na przykład do zaburzeń trawienia lub kolki.

4. Pamiętaj, że konie lubią rytuały. Warto karmić je o stałych porach.

5. U dwu- trzyletnich koni zwiększa się intensywność wzrostu wzdłuż i wszerz. W okresie ciepłych miesięcy świetnie sprawdzi się trawa pastwiskowa, a w okresie zimowym zaś siano.

6. Pojemniki na paszę i wodę należy zawsze utrzymywać w czystości.

7. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu zębów konia, aby wykryć ewentualne ostre punkty utrudniające żucie.

8. Spożywanie niektórych roślin szkodzi tym zwierzętom. Trzeba unikać takich jak naparstnica, orlica, wilcza jagoda, mlecz, jaskier, ścięta trawa. Konie nie powinny spożywać także niektórych owoców i warzyw. Nie podawaj im ziemniaków, rabarbaru, awokado, cebuli.

9. Konie mogą jeść niektóre owoce i warzywa. Można podać im na przykład takie jak borówki, maliny, buraki, gruszki, jarzyny, czy też aronie.

10. Prawidłowy dobór składników odżywczych w diecie konia zależy od intensywności treningów, wieku, tempa przemiany materii, masy ciała.