Prawidłowe żywienie krów ma bardzo duży wpływ na ich zdrowie i formę. Co jedzą krowy latem, a co zimą? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.
Dieta krowy latem
Żywienie krów latem jest nieco inne niż zimą. Przede wszystkim w tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na skład dawki pokarmowej i zwiększoną koncentrację składników pokarmowych. Latem warto zadbać o mniejszy udział w diecie pasz włóknistych. W celu uniknięcia kwasicy warto zadbać o dodatek tłuszczu, trzeba jednak dobrać odpowiednią dawkę. Zbyt duża jego ilość może doprowadzić do zaburzenia fermentacji żwaczowej. Dawka nie powinna przekraczać 4% SM dawki. Kolejną ważną informacją jest to, że latem krowy potrzebują większej ilości potasu. Aby zwierzę mogło uzupełnić tak ważne w diecie elektrolity, trzeba zapewnić mu stały dostęp do dobrej jakości lizawki solnej. Jednocześnie ważny jest dodatek magnezu, potas blokuje bowiem jego wchłanianie.
Krowa potrzebuje dostępu do świeżej wody, latem w czasie upałów jest to szczególnie ważne. Trzeba stworzyć takie warunki, aby każda miała możliwość zaspokojenia pragnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na osobniki zdominowane.
Dieta krowy zimą
Także, jeśli chodzi o żywienie krowy zimą, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawą żywienia jest oczywiście pasza objętościowa. Siano, kiszonki i okopowe sprawdzają się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o krowy wysokowydajne, dodatkiem powinna być pasza treściwa, którą należy podawać 2-3 razy dziennie. Zimą dawkę można uzupełnić mokrymi odpadami jak na przykład wysłodki buraczane, wywar zbożowy, czy też wytłoki jabłkowe.
Również w okresie zimowym należy zadbać o to, aby zwierzęta miały dostęp do wody. Pamiętaj również, aby poidła, w których się znajduje, były czyste. Niezależnie od tego, czy chodzi o żywienie krów zimą, czy też latem, zawsze można skorzystać z fachowej porady doradców żywieniowych specjalizujących się w tej kwestii.
Żywienie krów – to warto wiedzieć
Jest kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać, jeśli chodzi o żywienie krów mlecznych:
1. Nadpleśniałe lub zepsute jedzenie nie nadaje się do podania zwierzętom. Warto zadbać o warunki beztlenowe podczas przechowywania, dzięki czemu można uniknąć psucia pokarmu.
2. Krowy w okresie laktacji potrzebują więcej składników pokarmowych niż tak zwane krowy zasuszone. Trzeba pilnować, aby te drugie nie podjadały składników tym pierwszym.
3. Jeśli zwierzęta zjadają tylko najlepsze smakołyki, trzeba zadbać o odpowiednie rozdrobnienie paszy i wymieszanie jej.
4. Pożywienie warto podawać krowom w stałych porach. Należy robić to 2-3 razy dziennie.
5. Aby żywienie bydła mlecznego było odpowiednie, trzeba dopasować ilość i rodzaj pożywienia do fazy laktacji.
Ciekawostki o krowach
Oto garść ciekawostek o krowach:
1. Pierwszymi terenami, na których krowy zostały udomowione, były Indie i Mezopotamia.
2. Przeciętna krowa waży około 750 kg, zdarzają się jednak okazalsze osobniki. Warto wspomnieć o krowie z Australii, której waga osiągnęła tonę.
3. Struktura nosów krów jest odpowiednikiem linii papilarnych u człowieka. Także wzór krowich plamek jest unikalny. Ten wzór także można porównać do odcisków palców u ludzi.
4. Krowy komunikują się ze sobą, używając różnego rodzaju dźwięków. Mogą nawet muczeć w tak niskich częstotliwościach, że ludzie tego nie słyszą. Krowy mają także wyjątkowe nozdrza, mogą bowiem poruszać nimi niezależnie.
5. Żołądki krów są podzielone na 4 komory: żwacza, czepca, ksiąg, trawieńca.
6. W czasie upałów krowa może w trakcie jednego dnia wypić nawet 100 litrów wody.
7. Najwięcej krów żyje w Azji. Jest to około 500 milionów krów.
8. Najpopularniejsza w Polsce biało-czarna krowa została sprowadzona do naszego kraju z terenów Fryzji Zachodniej w średniowieczu.
9. Jedną z najstarszych ras bydła jest Chianina, rasa ta pochodzi z Włoch. Warto wspomnieć, że krowy te są największe.
10. Każdego dnia krowy produkują od 250 do 400 litrów metanu.
11. Krowy widzą prawie w 360 stopniach. Dzięki temu mogą sprawnie wypatrzeć drapieżniki. Nieszczególnie dobrze widzą jednak na wprost.
12. Jeśli zaskoczymy krowę, ta może nas zaatakować. Trzeba więc podchodzić do zwierzęcia w odpowiedni sposób, najlepiej tak, aby nas widziała.
13. Każdego dnia krowy spędzają na jedzeniu od 6 do 8 godzin dziennie.
14. Jedno dojenie krowy może dać 4-5 litrów mleka. W szycie laktacji krowa może dać aż 60 litrów mleka.
15. Każda krowa ma swoją indywidualną osobowość, podobnie jak każdy człowiek. Niektóre są bardziej towarzyskie, inne zaś unikają kontaktu.
Chociaż krowy mogą wydawać się zwykłymi zwierzętami, można powiedzieć wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Więcej informacji znajdziesz na blogach o tematyce zwierząt.