You are currently viewing Co je sikorka: czym się odżywia, czym dokarmiać zimą?

Sikorki to niewielkie i niezwykle urokliwe ptaki z rzędu wróblowych, które wyróżniają się za sprawą pięknego ubarwienia, a w szczególności żółtego brzucha. Ptaki te nie wylatują na zimę do ciepłych krajów, a wówczas ich dieta jest o wiele uboższa, dlatego wiele osób decyduje się je dokarmiać. Co jedzą sikorki i czym można je karmić?

Czym odżywiają się sikorki?

Sikorki należą do ptaków wszystkożernych, a w naturalnych warunkach ich dieta jest bardzo zróżnicowana, ponieważ jedzą wszystko to, co znajdą lub upolują. Podstawę ich diety stanowią robaki oraz owady i to w każdym stadium rozwoju, a więc larwy, poczwarki i osobniki dorosłe. Sikorki chętnie polują również na pająki i różnego rodzaju bezkręgowce. Nie oznacza to jednak, że w ich diecie nie ma produktów roślinnych. Bardzo chętnie jedzą nasiona i owoce znajdowane na wszelkich terenach zielonych.

Ptaki te najczęściej szukają pożywienia w różnego rodzaju szczelinach w drzewie, a w ciągu minuty może zjeść nawet ponad dwadzieścia owadów lub ich jaj, odwiedzając w ciągu doby setki drzew. W skrajnych sytuacjach sikorki sięgają również po padlinę, ale nie jest to ich pierwszy wybór. Ciekawostką jest jednak fakt, że przy niedoborze preferowanego najbardziej pokarmu sikorki odważają się polować na zwierzęta znacznie większe niż owady. Należą do nich na przykład mniejsze nietoperze, a zwłaszcza hibernujące karliki malutkie, ale również inne ptaki śpiewające, takie jak czeczotki.

Czym karmione są małe sikorki?

Sikorki wyprowadzają dwa lęgi w roku, a jaja składane są od kwietnia do lipca. Są one wysiadywane przez średnio dwa tygodnie przez samicę, a później oboje rodzice dokarmiają młode, wykonując nawet tysiąc lotów do gniazda w ciągu kilkunastu godzin. To właśnie w okresie wykarmiania młodych sikorki zjadają najwięcej owadów, a badania dowodzą, że czasem jest ich wagowo tyle samo, ile waży ptak. Podstawą diety na tym etapie są przede wszystkim owadzie jaja i gąsienice, a jedna rodzina sikorek zjada ich w skali roku nawet ponad siedemdziesiąt kilogramów.

Czym dokarmiać sikorki zimą?

Sikorki nie wylatują do ciepłych krajów, aby przetrwać zimę, a w związku z tym jest to dla nich bardzo trudny okres. Na szczęście od wielu dekad mogą liczyć na pomoc ze strony ludzi, którzy rozwieszają pełne karmniki nie tylko w parkach i lasach, ale również w ogrodach przydomowych i na balkonach. Najpopularniejszym smakołykiem dla sikorek w karmnikach jest surowa i pozbawiona soli słonina. Warto jednak pamiętać, że w okresie dodatnich temperatur słonina bardzo szybko jełczeje, dlatego należy ją wymieniać średnio co dwa tygodnie. Ponadto sikorki przepadają za ziarnami roślin oleistych. W karmniku mogą się więc znaleźć ziarna, słonecznik czy obrane i rozdrobnione orzechy.

Ciekawym dodatkiem do ich diety będą również kawałki owoców. W ostatnich latach moda na pomaganie sikorkom w najtrudniejszym dla nich okresie zaowocowała tym, że w sklepach pojawiły się specjalne mieszanki dla sikorek. W podwieszanych woreczkach znajdują się zróżnicowane mieszanki lubianych przez nie ziaren, a także krążki z łojem, w którym zatopiony jest słonecznik. Naturalnie tego rodzaju pożywienie nie jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeb żywieniowych sikorek i wciąż muszą one szukać jedzenia samodzielnie, ale dla wielu z nich stanowi wielką pomoc.

Sikorki dobrze zapamiętują miejsca, w których mogą liczyć na pożywienie i chętnie tam wracają, przy okazji pięknie śpiewając. Jeśli jednak temperatura zacznie się podnosić, nie powinno się dokarmiać sikorek. Jeśli będą dokarmiane przez cały rok, rozleniwią się i mogą mieć w przyszłości większe problemy ze znajdowaniem pokarmu w przyrodzie.

Czym nie wolno dokarmiać sikorek?

Sikorek nie powinno się dokarmiać resztkami ludzkich posiłków. Nie chodzi o to, że ptaki nie sięgną po nie chętnie, w końcu jedzą padlinę. Największym problemem jest tutaj sól zawarta w większości potraw człowieka, która jest bardzo szkodliwa dla ptaków. Sikorki nie powinny również jeść potraw wędzonych, dlatego jeśli decydujemy się na dokarmianie ich słoniną, to musi to być słonina całkiem surowa i pozbawiona soli. Nie bez znaczenia jest to, że ptaki nie mogą jeść pieczywa. Po pierwsza zawiera on wspomnianą sól, a po drugie sporo ulepszaczy i konserwantów, które są zbyt obciążające dla układu trawiennego ptaków.

W karmnikach czy miejscach odwiedzanych przez sikorki nie można umieszczać mleka ani żadnych przetworów mlecznych, ponieważ sikorki ich nie trawią i mogą być dla nich szkodliwe. Najlepszym sposobem na wspieranie sikorek jest bazowanie na specjalnych mieszankach dla tych ptaków, które można wzbogacić surową słoniną, orzechami czy też sporadycznie owocami.