Żyrafy to zwierzęta, które kojarzą nam się z odległymi terenami i całkiem słusznie. W naszym kraju można zobaczyć je tylko i wyłącznie w ZOO. Warto jednak pochylić się nad tym, czym się odżywiają; co mogą, a czego nie mogą jeść. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat i poznać system odżywiania żyraf, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jak wygląda dieta żyraf? Co jedzą?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że niekoniecznie musicie wiele wiedzieć o żywieniu żyraf. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie jest to zwierzę, które występuje w naszym kraju, więc naturalnym jest to, że ta wiedza nie jest do niczego przydatna. Można ją potraktować jako ciekawostkę, bo choć żaden z was nie będzie mieć okazji hodowania tego pięknego giganta, to jednak warto mieć świadomość tego, co jedzą.
Te największe zwierzęta na Ziemi są roślinożerne. Spożywają więc to, co natura im podarowała. Mogą być to liście drzew, pędy czy krzaki. Wynika to przede wszystkim z tego, że jedzenie z niskich partii jest dla nich bardzo trudne. Weźmy za przykład chociażby picie wody, które w normalnych warunkach jest niemożliwe i żeby wykonać tę czynność, to muszą klęknąć albo rozkładać przednie nogi. Żyrafy potrafią zjeść bardzo dużo liści, bo do 75 funtów dziennie. Mają twarde języki, które ułatwiają im pobieranie pokarmu.
Nie ma co ukrywać, że żyrafy są tak ogromne, że naturalnym jest to, że muszą dużo jeść. Być może będziecie zdziwieni, ale piją bardzo mało wody! Robią to raz na kilka dni i wynika to z tego, że sporo wody zawarte jest w liściach przez nie spożywanych. Długi język sprawia, że żyrafa może wybrać sobie najbardziej smaczne kąski, które ją interesują.
Nie każdy wie, ale żyrafy bardzo lubią jeść gałązki akacji, które jednak są dość twarde i ostre. Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ twardy język radzi sobie z nimi bardzo dobrze, tak samo twarde podniebienie. Ich gęsta i lepka ślina znacznie je zmiękcza i sprawia, że są bardzo łatwe do przystosowania jako pokarm.
Czy żyrafy polują na smakołyki?
Oczywiście, że tak! Żyrafy poza liśćmi i pędami drzew ma swoje ulubione smaki. Są to przede wszystkim winorośle czy zioła. Tutaj należy powiedzieć, że żyrafy jedzą w zależności od pogody. Lepsze warunki pogodowe sprawiają, że więcej je i dorosły samiec może przyjąć ok. 30 kg liści na dobę! Jest to wręcz niewiarygodny wskaźnik, bo wyobraźmy sobie, że mamy zjeść dziennie chociażby 1 kg mięsa. To totalna abstrakcja, jednak żyrafy są bardzo duże i ciężkie, o czym powiemy sobie później, więc ich zapotrzebowanie na pokarm jest znacznie większe od człowieka.
Jak wspomnieliśmy we wstępie, żyrafy można spotkać w ZOO i tam dostają odrobinę inny pokarm. Na pewno nie dostają gałązek akacji, jednak czekają na nie inne przysmaki. Są to chociażby kapusta, jabłka, zielonka z lucerny czy susz. Naturalnym jest to, że nie ma tak wielkich drzew w ich okolicy, więc muszą liczyć na to, że pracownicy ZOO odpowiednio je nakarmią. Co ciekawe, żyrafy otrzymują również specjalną mieszankę w postaci granulatu. Nie brak też specjalnych mieszanek, które pojawiają się również w polskich ZOO.
Jak wygląda żywienie żyraf w ZOO?
To dość ciekawa kwestia, bo naturalnym jest to, że żyrafy nie poradzą sobie same, bez pomocy człowieka. Dlatego też trzeba robić wszystko, aby czuły się na wybiegach jak najlepiej. W boksie mają siano, a do żłobu pracownicy wsypują paszę treściwą w postaci granulatu czy owsa. Również w pobliżu żyrafy jest specjalny pojemnik zwany liściarką, gdzie są gałązki i liście wierzby.
Młode żyrafy mają zupełnie inny system żywienia niż dorosłe osobniki. Na początku życia przeważnie piją mleko mamy, a w późniejszych stadiach rozwoju jedzą takie rzeczy jak trawa czy siano. Przeważnie jednak jest tak, że mama je porcję zarówno za siebie, jak i za swoje potomstwo.
Z ciekawostek dotyczących żyraf, to średnia waga samicy to około 800 kg, a samiec waży trochę więcej, bo 1200 kg. Zdarzają się jednak takie przypadki, że żyrafa może ważyć prawie 2 tony, co wydaje się wręcz niemożliwe. Warto zwrócić uwagę na to, że same nogi żyrafy są większe od człowieka, bo mają ponad 180 cm. Wysokość żyrafy jest bardzo duża, bo jej wysokość może dochodzić aż do 5,5 metra, a szyja ma również 180 cm. Ciekawostką niech będzie to, że prawie połowa młodych osobników często pada łupem lampartów, lwów czy innych drapieżników.