You are currently viewing Co jedzą biedronki: Podstawowa dieta biedronek 

Biedronka, zwana również bożą krówką, to chrząszcz zaliczany do rodziny biedronkowatych. Na świecie istnieje ponad cztery tysiące gatunków tych latających owadów, choć na terenie samej Polski znajdziemy tylko nieco ponad siedemdziesiąt. To niezwykle pożyteczne owady, ponieważ podstawą ich diety w dużym stopniu są szkodniki, które szkodzą roślinom. Czym się żywią biedronki?

Podstawowa dieta biedronek

Biedronki nie zaliczają się do owadów wybrednych, aczkolwiek mają również swoje ulubione smakołyki, po które sięgają najchętniej. Podstawą diety biedronek są mszyce, czyli nadrodzina owadów należących do pluskwiaków. Tak się składa, że to właśnie mszyce są największą zmorą wielu zapalonych ogrodników i osób uprawiających rośliny. Te niewielkie szkodniki z wielkim zapałem pożerają liście kwiatów i w efekcie doprowadzają rośliny do opłakanego stanu. Obecność biedronek może znacząco zminimalizować taki stan rzeczy. Szacuje się, że dorosła biedronka zjada każdego dnia około kilkudziesięciu mszyc, dlatego wielu ogrodników próbuje zwabić biedronki do swojego ogrodu.

Można to osiągnąć spryskując rośliny słodką wodą lub rozwieszając na roślinach żółte wstążki. W podstawowej diecie biedronek znajdują się również przędziorki, czyli gatunek roztocza należący do rodziny przędziorkowatych. To kolejny szkodnik, którego można powszechnie spotkać w naszych ogrodach i również z nim biedronki są w stanie skutecznie się uporać. Biedronki sięgają również chętnie po rośliniarki, tarczniki oraz miodówki. Chętnie zjedzą także niewielkie mrówki oraz czerwce. Nie pogardzą też larwami muchówek czy motyli. Z braku laku bez problemu pożywią się niewielkimi gąsienicami oraz innymi chrząszczami. Słyną jednak przede wszystkim z usuwania z ogrodów szkodników, dlatego przez ogrodników są nie tylko cenione, ale i często pożądane.

Jakie rośliny jedzą biedronki?

Utarło się przekonanie, że biedronki to przede wszystkim narzędzie pomocne w zwalczaniu mniejszych szkodników niszczących nasze rośliny. Warto mieć jednak świadomość, że i w jadłospisie biedronki znajdziemy produkty roślinne. Tak jak ćmy do światła, biedronki ślepo lgną do roślin o wyrazistych kolorach. Będą poszukiwały mszyc, aczkolwiek w niektórych przypadkach same pożywią się listkami. Należy pamiętać, że biedronki chętnie poczęstują się marchwią, pietruszką, selerem i koprem. Jeżeli tylko nadarzy się okazja, to z pewnością sięgną po kolendrę, kminek i lubczyk. Bardzo lubią także jarzmiankę większą, biedrzeńca oraz fenkuł i mikołajka. Warto mieć to na uwadze w przypadku posiadania ogrodu. Osoby pragnące pozbyć się mszyc i jednocześnie uprawiające wyżej wymienione rośliny mogą zostać niemile zaskoczone. Warto również dodać, że niektóre gatunki biedronek żywią się grzybami. Poszczególne upodobania są jednak w pełni uzależnione od położenia geograficznego oraz dostępu do konkretnych roślin czy innych owadów.

Owoce w diecie biedronki

Biedronki równie chętnie sięgają po owoce. W kręgu ich szczególnego zainteresowania znajdują się przede wszystkim owoce leśne. Biedronki uwielbiają jagody, borówki, truskawki i maliny. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że są to słodkie owoce, a słodycz działa na te owady jak magnes.

Czy biedronki piją wodę?

Mogłoby się wydawać, że woda to esencjonalny składnik w diecie każdej istoty. Nie inaczej jest w przypadku biedronek, choć rzadko kiedy można obserwować te owady pijące wodę. Wynika to z faktu, iż najczęściej uzupełniają one płyny poprzez jedzenie konkretnych roślin. Zawarta w nich woda najczęściej spełnia zapotrzebowanie biedronki na płyny. Gdyby jednak tak nie było, pomocna staje się poranna lub wieczorna rosa, która dla owadów może być nie lada wodopojem.

Wyjątkowe upodobania kulinarne biedronek

Choć biedronki kojarzą się z owadami przywodzącymi czasy beztroskiego dzieciństwa i na ogół przywołują uśmiech na twarzy, to jednak i one mają swoją mroczną stronę. Dorosłe osobniki bez oporów pożywią się mniejszymi biedronkami lub ich larwami, gdy nie będą w stanie znaleźć innego pożywienia. Kanibalizm wśród biedronek jest dosyć powszechnym zjawiskiem. W okresie zimowym biedronki siedmiokropki poszukują nieco cieplejszego miejsca, które pomogłoby im przetrwać trudny czas.

Właśnie dlatego tłumnie przybywają do naszych mieszkań. Należy jednak pamiętać, że zima to okres diapauzy, czyli snu zimowego. Niskie temperatury sprawiają, że biedronka zapada w sen. W środowisku naturalnym najczęściej chowają się w ściółce, a ze snu wybudzają się, gdy poczują nieco wyższą temperaturę. Osoby, które pragną wesprzeć biedronki w tym chłodnym okresie mogą poczęstować je odrobiną wody oraz kostką cukru. Siedmiokropki uwielbiają słodycze i chętnie się nimi poczęstują, jeżeli tylko nadarzy się okazja. Przebywające najczęściej w okolicach okna biedronki mogą się wybudzić z diapauzy pod wpływem wyższej temperatury. Warto wówczas wynieść je na balkon lub w miejsce mniej uczęszczane przez ludzi i przykryć liśćmi. Wówczas będą miały większą szansę na przetrwanie.