W pierwszej fazie życia dieta małych psów totalnie różni się od diety dorosłych osobników. Szczeniaki są pod tym względem niezwykle wymagające i tylko odpowiednie pożywienie sprawi, że maluch będzie prawidłowo i zdrowo się rozwijał. Wiele zależy również od konkretnej rasy oraz indywidualnych preferencji w poszczególnych przypadkach. Czym odżywiają się szczeniaki?
Jak wygląda dieta szczeniaków
Nie ma co do tego wątpliwości, że najważniejszym źródłem wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów tuż po urodzeniu jest mleko matki. Mniej więcej do trzeciego tygodnia życia stanowi ono jedyne pożywienie w przypadku maluchów, choć szczeniak sięga po nie właściwie do ósmego tygodnia życia.
W bardzo wielu przypadkach młode nie może być karmione mlekiem matki. Takie sytuacje mają miejsce wtedy, gdy szczeniak niemal natychmiast zostaje zabrany lub gdy matka z innych przyczyn nie może pozostać ze swoim potomstwem.
W takich przypadkach stosowane jest karmienie alternatywne. Najczęściej młode jest wówczas karmione przez matkę zastępczą. Ten etap jest niezwykle ważny z perspektywy malucha, ponieważ mleko zawiera ogromną ilość istotnych wartości odżywczych oraz cennych przeciwciał. Dzięki temu wzmacnia się cały układ odpornościowy, a szczeniaki mają znakomite warunki do prawidłowego rozwoju.
Wprowadzanie urozmaicenia w diecie szczeniaka
Po kilku tygodniach życia można zacząć wprowadzać zmiany, które zaczną przystosowywać szczeniaka do zgoła odmiennej diety żywieniowej. Warto jednak pamiętać, że zmiany muszą zachodzić bardzo stopniowo, a każdy kolejny produkt wprowadzany do diety powinien stanowić w pierwszym tygodniu raptem dziesięć procent porcji i dopiero w kolejnych tygodniach proporcje będzie można zwiększać. Doskonałym pomysłem dla kilkutygodniowego szczeniaka będzie sparzona wołowina.
Należy ją bardzo dobrze rozdrobnić, by konsystencją przypominała pastę. Mięso należy podawać bez żadnych dodatków, a jego porcje zwiększać stopniowo z każdym kolejnym tygodniem. Po pewnym czasie będzie można wprowadzić gotowane warzywa. I w tym przypadku liczą się odpowiednie proporcje i umiar. Zbyt gwałtowne zmiany mogą doprowadzić do dokuczliwych biegunek i bolesnego bólu brzucha. Dobrym pomysłem będzie gotowana marchewka.
Należy ją podawać w formie bezpiecznej dla małego pieska papki. Można również podać szczeniakowi gotowanego kalafiora, dynię oraz pietruszkę. Nieco starszym szczeniakom śmiało można podawać brokuły i groszek.
Jaki rodzaj mięsa dla szczeniaka?
Weterynarze są zgodni co do tego, że rozdrobniona wołowina to najlepszy sposób na zapewnienie maluchowi wielu cennych wartości odżywczych. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do tego gatunku mięsa. Dobrym pomysłem będzie również gotowany i dobrze rozdrobniony kurczak, indyk czy jagnięcina. Do powstałej papki można dodać odrobinę powstałego podczas gotowania bulionu. Należy jednak pamiętać, by nie doprawiać mięsa żadnymi przyprawami. Pieski nie potrzebują takiego urozmaicenia, a czyste mięso w zupełności spełni ich oczekiwania smakowe.
Owoce w diecie szczeniaka
Owoce pojawiają się w diecie szczeniaka właściwie w momencie, kiedy zaczyna się je odsadzać od matki. Maluch jest już wtedy nieco bardziej przyzwyczajony do mięsnych rarytasów oraz gotowanych warzyw. Picie mleka matki nie jest wówczas już tak ważne jak w pierwszych tygodniach. To właśnie wtedy warto stopniowo wdrażać owoce, choć i w tym przypadku brane są pod uwagę wyłącznie owoce w wersji gotowanej. Owoce w wersji surowej można podawać szczeniakom kilkumiesięcznym.
Czym karmić dwumiesięcznego szczeniaka?
Mniej więcej w ósmym tygodniu życia szczeniak zostaje odsunięty od mamy. Bardzo często trafia wówczas do nowego domu. Właściciel szczeniaka w takim wieku musi zdawać sobie sprawę z tego, że na tym etapie dostarczanie wszystkich niezbędnych pierwiastków jest kluczowe. Pies jeszcze rośnie i potrzebuje regularnych dostaw witamin oraz minerałów do prawidłowego rozwoju. Na tym etapie szczeniak potrzebuje około sześciu posiłków dziennie. Wszystkie posiłki powinny być serwowane o tej samej porze, a po miesiącu ilość należy zredukować o jeden posiłek.
W kolejnych miesiącach redukowanie powinno przebiegać stopniowo, by finalnie w wieku dziewięciu miesięcy pies otrzymywał zaledwie dwa posiłki dziennie – rano oraz pod wieczór. Posiłki powinny składać się z gotowanego mięsa z dodatkiem wybranych warzyw. Wszystko po ugotowaniu należy rozdrobnić blenderem, by powstała papka. Całość można zapakować do pojemników, dzięki temu powstanie zapas na kilka dni naprzód.
Czego nie można podawać szczeniakom?
Opiekowanie się szczeniakiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Należy pamiętać, że mały psiak jest ciekawski i z pewnością nie pogardzi przypadkowo znalezionymi resztkami z obiadu. Na wczesnym etapie życia jego dieta jednak musi składać się z produktów, które maluch będzie w stanie bez problemu przetrawić. Jakiekolwiek odstępstwa od zalecanych metod karmienia szczeniaków mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu zwierząt. Nie wolno małym psom podawać nierozdrobnionego mięsa lub produktów przetworzonych. Pod żadnym pozorem nie wolno częstować psów słodyczami oraz słonymi przekąskami.