You are currently viewing Co jedzą psy: Węglowodany i tłuszcze w diecie psów

Psy należą do szczególnie lubianych przez ludzi zwierząt. Nie ma się też co dziwić, bo przecież mogą być one naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Warto byłoby więc dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób powinny być żywione, aby rozwijały się zdrowo i harmonijnie.

Mięso, naturalna podstawa żywienia psów

Jak powszechnie wiadomo, psy mają sporo wspólnego z wilkami, a te rzecz jasna najchętniej sięgają po pokarmy pochodzenia mięsnego. Dieta tych zwierząt powinna zatem składać się przede wszystkim z pokarmów mięsnych. Warto jednak zaznaczyć, że psy o wiele lepiej radzą sobie z tolerowaniem skrobi niż wilki. Nie oznacza to jednak, że należy im ją serwować.

Aby pies był w stanie rozwijać się harmonijnie, potrzeba mu właściwej ilości białka w diecie. Składa się ono z cennych aminokwasów, a psu potrzebne jest aż dziesięć z nich. Ich organizm nie radzi sobie bowiem z ich samodzielnym wytwarzaniem.

Jeśli chodzi o nazwy wszystkich aminokwasów, które należy dostarczyć psom, będą to: lizyna, walina, leucyna, arginina, metionina, tryptofan, treonina, fenyloalanina, histydyna, a także izoleucyna.

Węglowodany w diecie psów

Jak już zaznaczono wyżej, psy o wiele lepiej radzą sobie ze spożywaniem skrobi oraz jej pochodnych niż wilki, od których one pochodzą. Czy oznacza to jednak, że psom należy zapewnić dostęp do dużej ilości węglowodanów? Nic bardziej mylnego. Uważa się, że w diecie psów powinno znaleźć się nie więcej jak 40 procent pokarmów, które składają się głównie z tych składników odżywczych. Jeśli chodzi zaś o konkretne produkty z tej kategorii, wymienić należy zboża, ale też kukurydzę czy owies.

Czy psy tolerują laktozę w pożywieniu?

Wiele osób całkiem słusznie może zastanawiać się nad tym, czy psy są w stanie tolerować laktozę obecną w swoim pożywieniu. Otóż okazuje się, że dorosłe osobniki nie radzą sobie z jej trawieniem. Nie oznacza to jednak, że tak samo rzecz ma się z małymi psami. Szczeniaki mogą bowiem ją trawić, choć rzecz jasna w nieco ograniczonym stopniu. Lepiej więc będzie, jeśli psom, zwłaszcza tym, które osiągnęły już dojrzałość płciową, nie będziemy podawać produktów zawierających laktozę.

W przeciwnym bowiem razie zwierzakowi mogą dokuczać problemy zdrowotne i złe samopoczucie. Wydaje się, że do najpopularniejszych dolegliwości wynikających ze spożycia laktozy należą bóle żołądka oraz mdłości.

Tłuszcze w diecie psów

Tłuszcze są psom niezbędne do tego, aby prawidłowo się rozwijały. Zwierzęta pozyskują bowiem część energii z tych składników. Warto także wspomnieć o tym, że dzięki kwasom tłuszczowym znajdującym się w jedzeniu, u psów poprawia się apetyt. Jeśli zatem nasz zwierzak ma trudności z regularnym jedzeniem, być może dobrze będzie podać mu coś tłustego. Należy jednak mieć na względzie to, że zwierzakom tym potrzebne są nie tylko tłuszcze nasycone, ale i tłuszcze nienasycone.

Te drugie nie znajdują się jednak w każdej karmie dla psów. Okazuje się, że zawierają je bardzo wysokiej jakości karmy. Bez większych trudności powinniśmy jednak znaleźć je w sklepach zoologicznych, zarówno online, jak i stacjonarnie.

Czy psom wolno podawać słodycze?

Każdy z nas lubi rozpuszczać swoje zwierzęta, a więc także i psy. Te zaś dość chętnie spożywają słodkości, jeśli tylko mają takową możliwość. Wielu właścicieli tych kochanych czworonogów może jednak stanąć przed pewnym dylematem, a mianowicie: czy psom wolno podać słodycze? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jeść dość prosta i jednoznaczna. Psom nie powinno podawać się słodkości. Nie są one ich organizmom do niczego potrzebne, a nawet mogą im zaszkodzić. Absolutnym błędem będzie podawanie psiakom czekolady.

Pomimo tego, że wiele zwierząt zdaje się lubić ten przysmak, może on wywołać u nich jakieś dolegliwości o charakterze żołądkowo-jelitowym. Jeśli chcemy rozpieszczać swoje zwierzątko, możemy podać mu chociażby odpowiednik ciasteczek dla psów.

Takie ciastka mają zazwyczaj dość ciekawe kształty, na przykład kości. Ciasteczka są dość twarde, ale zwierzęta bardzo za nimi przepadają. Poza tym, wiele tego typu produktów korzystnie wpływa na stan uzębienia zwierzaka. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nawet ciastek dla psów nie należy serwować im często.

W przeciwnym razie, pies może nie chcieć spożywać wielu innych pokarmów, które są im absolutnie niezbędne do zdrowego funkcjonowania. Najlepiej będzie, jeśli psy będą otrzymywały ciastka raz na jakiś czas, jako formę pewnej nagrody.

Można podać im ciastko po tym, jak wykonają sztuczkę, której się właśnie nauczyły. Może być to na przykład aportowanie. Regularna zabawa z właścicielem wpływa na stan psa o wiele lepiej niż nawet najdroższy i najlepszy smakołyk.