Gołębie to rodzina ptaków z rodziny gołębiowatych, które występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, dzielą się na ponad trzysta gatunków i często uważane są za szkodniki zanieczyszczające samochody czy miejskie obiekty. W Polsce wyróżnia się kilka gatunków gołębia, a mianowicie siniaka, grzywacza, turkawkę i sierpówkę. Co jedzą, czym nie powinno się ich dokarmiać i co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Siniaki – co jedzą?
Siniaki to średniej wielkości ptaki wędrowne z rodziny gołębiowatych, które występują w Europie, Azji i Afryce. W Polsce występuje przez większość roku w całej niżowej części kraju, opuszczając ją tylko na zimę, kiedy wylatuje do Francji lub Hiszpanii. Swoją nazwę gatunek ten zawdzięcza sinoszaremu ubarwieniu, które jest urozmaicone jaśniejszymi skrzydłami i kuprem oraz metalicznym plamom na szyi, które przybierają kolor zielony lub czerwony. W diecie siniaków zdecydowanie dominuje pokarm roślinny, a mianowicie trawy, pączki, nasiona ziół, kwiaty, zielone części roślin, gorczyca, groch czy żołędzie. O wiele rzadziej gołębie te polują na mniejsze bezkręgowce. Różnice w diecie są zauważalne u młodych, które przez pierwsze dni życia karmione są przez rodziców mleczkiem z wola. W kaszowatej wydzielinie znajdują się nasiona roślin leśnych i polnych, a kiedy młode podrosną, pokarmem roślinnym karmi je już tylko samiec.
Turkawki – czym się odżywiają?
Turkawki to średniej wielkości ptaki z rodziny gołębiowatych, które zamieszkują Europę, Azję i Afrykę. Charakteryzują się smukłą sylwetką, szarym upierzeniem ze skrzydłami z czarnymi i rdzawymi plamami oraz różowo-białym nalotem na gardle i piersi. Są o wiele drobniejsze od gołębi miejskich, które najczęściej spotykamy w Polsce, ale za to mają dłuższy ogon. Podstawę ich diety stanowią nasiona chwastów oraz zbóż, a przede wszystkim trawy, owoce i pączki, które chętnie zbierają na ziemi. Żerowiska turkawek znajdują się na terenach otwartych, gdzie najczęściej szukają pokarmu razem z innymi gatunkami gołębi.
Sierpówki – podstawa żywienia
Sierpówka to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków gołębi, jakie można spotkać w Polsce. Występuje w całej Europie, poza Skandynawią, i w Afryce, a przez ludzi została introdukowana w Japonii i Ameryce Północnej. Wyróżnia się smukłą sylwetką z dość długim ogonem, ma jasnoszare upierzenie, brzuch płowy z różowym nalotem, a na jej karku znajduje się czarny poziomy pasek z białym obramowaniem. Podstawą jej diety jest pokarm roślinny, a mianowicie trawy, owoce, rośliny zielne i chwasty. W związku z tym, że gatunek ten dość dobrze przystosował się do życia w miastach, obserwuje się, że jada również jadalne odpadki oraz pokarm dla zwierząt domowych, jeśli tylko ma do niego dostęp.
Grzywacz – co je?
Grzywacz to największy gatunek gołębia, jaki występuje w Polsce. Długość jego ciała może wynosić nawet czterdzieści pięć centymetrów, ma niebieskoszarą głowę, zielonkawą opalizację na karku i białe pióra na szyi. Najlepsze warunki zapewniają grzywaczom lasy liściaste i mieszane, ale już w połowie XIX wieku można je było coraz częściej spotykać w miastach. Ich pokarm zmienia się w zależności od sezonu. Na etapie wczesnej wiosny są to przede wszystkim nasiona dziko rosnących roślin, pędy, niewielkie owoce czy ślimaki. Wraz z końcem lata w diecie dominują ziarna zbóż, które pozostają na polach po żniwach, a w okresie zimowym resztki warzyw, takie jak brukselka czy szpinak.
Czym dokarmiać gołębie?
Najlepsze dla gołębi są ziarna wysokobiałkowe bogate w tłuszcz, a mianowicie ziarna słonecznika, sorgo czy kukurydza. Warto dokarmiać je gotowymi mieszankami dla gołębi, w których znajdują się również groch, proso, pszenica, jęczmień, siemię lniane czy konopie. Jeśli zamierzamy karmić je gotowanym ryżem czy makaronem, to nie powinno się ich gotować w osolonej wodzie. Ponadto w diecie gołębi powinny znaleźć się różnego rodzaju kasze.
Czym nie powinno się dokarmiać gołębi?
Jeśli już chcemy dokarmiać gołębie, to powinno się to robić tak, aby im w żaden sposób nie zaszkodzić. Nie powinno się im podawać ryżu i kasz, które są po terminie czy też zepsutych resztek jedzenia. W tym wypadku zjedzeniu takich resztek może poskutkować bolesnymi dolegliwościami żołądkowymi, a nawet zapaleniem jelit czy żołądka. Kolejnym produktem na liście produktów zakazanych jest chleb. Jeśli jest rozmoczony, może doprowadzić do zatkania wola, a jeśli jest zamarznięty, może poranić przełyk ptaków. Ponadto podczas trawienia chleba w przewodzie pokarmowym gołębi wytwarza się niebezpieczny dla nich kwas chlebowy. Bardzo ważne jest to, aby nie podawać ptakom żadnych produktów zawierających sól, ponieważ może ona prowadzić do choroby nerek i odwodnienia, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do wody.